Taj pucanj je odjeknuo najglasnije.

U svojoj otvorenoj lilmuzini, u pratnji velikog broja vozila, u dugačkoj koloni duž puteva Dalasa u Teksasu vozili su se tada 35. po redu predsednik Amerike, Džon F. Kenedi, i njegova supruga, Žaklin (Džeki) Kenedi. I dok je masa huktala, radovala se, mahala zastavicama i aplaudirala, kultni par Kenedi im uzvraćao pozdrave. Usledio je pucanj. Kenedijeva glava je pala, a njen roze komplet je bio uništen krvlju.

Pre tačno 60 godina, 22. novembra 1963, izvšen je atentat na američkog predsednika Džona Kenedija. Taj pucanj je pokrenuo lavinu masovnih teorija zavera.

Zvanična verzija atentana

Ono što je zvanična priča i verzija događa jeste da je predsednika SAD ubio Li Harvi Osvald. On je pucao puškom sa jedne zgrade na Kenedija, koji se nalazio u otvorenom automobilu. Komisija koju je vodio predsednik Vrhovnog suda Erl Voren zaključila je da je Osvald delovao sam. Međutim, istraga je kritikovana zbog navodne nekompletnosti, a komisija osnovana u Kongresu kasnije je proglasila da bi atentat mogao biti zavera. Zato značajan deo javnosti nije bio, niti je sada ubeđen u te nalaze. U zvaničnu verziju događaja ne veruje skoro više od 50 odsto američkog stanovništva, pokazuju različita istraživanja (a neka idu i do 66 odsto onih koji ne veruju u zvaničnu verziju), odatle i tolike teorije zavere.

Teorije zavere

Dve najpoznatije teorije su one po kojima je Kenedi ubijen u zaveri u kojoj su učestvovali i pojedinici iz državnih struktura, kao i ona po kojoj je u Dalasu pucao i drugi strelac – Grisi Nol teorija. Dokazi ne postoje, iako oni koji u njih veruju lako manipulišu dostupnim informacijama kako bi „dokazali“ svoje.

Grisi Nol

Stanovnik Dalasa Mark Ouks rekao je da je izneo u javnost činjenice, uključujući i film koji je snimila jedna žena u staroj sudnici, na kojem se možda vidi drugi napadač. Film je snimljen prekoputa Dili Plaze, sa brežuljka nazvanog Grisi Nol, mesta odakle je, prema uverenju nekih teoretičara zavere, drugi napadač pucao u predsednika.

„Ona je jedina osoba koja je snimala Grisi Nol sa veće visine. Zapanjujuće je što niko od istražitelja nije razgovarao sa njom, a ona kaže da je videla dim sa tog mesta”, rekao je Ouks.

Džeki

Postoji nekoliko priča o tome da iza Kenedijevog ubistva stoji njegova supruga Džeki. Određeni teoretičari veruju da je CIA angažovala Džeki za Kenedijevo ubistvo, tako što će ga upucati u grlo. Oni ističu da se na snimku može videti kako ona podiže levu ruku prema njegovom grlu, a zatim se vidi bljesak, koji teoretičari objašnjavaju kao pucanj. Postoji još jedan razlog zašto javnost traži krivca u Džeki. Mnogima je bilo sumnjivo to što se ona nije zaklonila, i umesto toga se popela ka zadnjem delu automobila.

Zbog čuvene Kenedijeve afere sa glumicom Merilin Monro, njenog pevanja pod prozor „Happy birthad Mr. President“, ljubomora se takođe navodi kao motiv zbog kog bi Džeki bila potencijalni počinilac zločina.

Objavljena dokumenta

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena, 15. decembra 2021. godine objavila je poverljive dokumente u vezi s ubistvom 35. američkog predsednika Džona F. Kenedija.

Bajdenova administracija objavila je 1.500 novih dokumenata o atentatu na web stranici Nacionalne uprave za arhive i evidenciju (NARA). Većina objavljenih dokumenata sadrži informacije o osumnjičenom ubici Liju Harviju Osvaldu.

Činjenica da više od 10.000 dokumenata vezanih za atentat još uvek nije u potpunosti objavljeno i dalje izaziva napetost između istražitelja atentata i federalne administracije. Mnogi istraživači tvrde da objavljeni dokumenti ne daju nikakve nove tragove o atentatu i ne rasvetljavaju još uvek nejasna pitanja.

Istraživači tvrde da su Centralna obaveštajna agencija (CIA), Federalni istražni biro (FBI) i druge agencije za nacionalnu bezbednost sprečile objavljivanje dokumenata u vezi sa incidentom uprkos nalogu Kongresa.

Postoji puno teorija koje na neki način pokušavaju da objasne ubistvo Kenedija. Zbog načina vođenja politike i njegovog privatnog života, koji se uzimaju u obzir kao faktori, nastaju različite teorije.

Dejvid Kajzer, bivši profesor istorije na Mornaričkom ratnom koledžu u svojoj knjizi „Put u Dalas” ističe da se atentat na Kenedija ne može analizirati bez uzimanja u obzir zbivanja iz te epohe, kao što su borba protiv organizovanog kriminala koju je predvodio predsednikov brat i tužilac Robert Kenedi (ubijen 1968. godine) i tajne operacie CIA protiv Kastrovog režima na Kubi.

Kajzer, kao i drugi autori, misli da su američke tajne službe prećutale neke stvari tokom istraga ubistva Kenedija, štiteći svoje aktivnosti izvođene u jeku „hladnog rata”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.