U Srbiji su registrovana dva nova slučaja koronavirusa, pa je ukupan broj zaraženih sada 48, objavilo je Ministarstvo zdravlja na sajtu covid19.rs.

Testirano je do sada ukupno 283 osoba u nacionalnoj referentnoj labarotorili Instituta „Torlak“.

Do 18 časova testirano je 15 osoba, od toga su 2 bile pozitivne na koronavirus.

Pacijetni pozitivni na koronavirus nemaju težu klinčku sliku bolesti i nalaze se u kućnim uslovima.

NOVE MERE VLADE

Vlada Srbije na današnjoj sednici donela je Odluku o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava zbog opasnosti od koronavirusa, navodi se u saopštenju.

Na sednici je takođe donet zaključak kojim se prag za zabranu javnog okupljanja u zatvorenim prostorijama snižava sa 100 ljudi, koliko je prethodno bilo odredjeno, na 50 osoba.

Prethodno je Vlada Srbije uputila preporuku najstarijim sugrađanima, koji su grupa stanovništva najugroženija COVID-19, da što manje izlaze iz kuće, a da prilikom napuštanja sopstvenih prostorija koriste zaštitnu masku.

ČETVRTI SLUČAJ U ČAČKU, 267 LJUDI U KARANTINU

U Čačku je potvrđen četvrti slučaj obolelog od koronavirusa, a pacijent se nalazi u kućnoj izolaciji i pod nadzorom je Zavoda za javno zdravlje, saopštio je Radni tim za praćenje korona virusa na teritoriji Čačka.

U “kontrolisanoj” kućnoj izolaciji, sa blažim simptomima sličnim onima kod koronavirusa, na teritoriji Čačka nalazi se 267 ljudi, od kojih su 117 strani državljani, navodi se u saopštenju radnog tima.

Utvrđeno je da jedna osoba, ranije primljena u Opštu bolnicu u Čačku sa simptoma koronavirusa, nije zaražena koronavirusom i puštena je kući.

ŠABIĆ: NEMA OSNOVA ZA UVOEĐENJE VANREDNOG STANJA

Advokat Rodoljub Šabić izjavio je danas za agenciju Beta da “ne želi da spekuliše o faktičkim mogućnostima da se uvede vanredno stanje”, kako glasi predlog ministra odbrane koji je uputio predsedniku Srbije, navodeći da je “sa pravnog aspekta takva mogućnost izvesno bez osnova”.

Šabić, koji je i prvi poverenik za informacije od javnog značaja u Srbiji, upozorio je da je nužno razlikovati pojmove “vanredno stanje” i “vanredna situacija”.

“Razlikuju ih i Ustav i zakon, uvode se iz različitih razloga, predlažu ih i o njima odlučuju različiti organi, podrazumevaju različite mere i što je najvažnije bitno se razlikuju po posledicama koje mogu imati za prava građana zajamčena Ustavom. “Vanredno stanje” je situacija uređena članom 200. Ustava a “vanredna situacija” Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama”, kazao je Šabić i dodao da vanredno stanje uvodi Narodna skupština.

Šabić je rekao da su “neosnovane spekulacije da bi u trenutnim konkretnim okolnostima umesto nje to mogli zajednički da urade predsednici Republike, Skupštine i Vlade”.

“Ustav zaista predviđa takvu mogućnost za situacije kad skupština ne može da se sastane ali mi nismo u takvoj situaciji. Ta ustavna odredba ima u vidu faktičku nemogućnost okupljanja poslanika, apsurdno bi bilo tumačiti da se zbog odluke Vlade o zabrani skupova sa preko 100 lica Skupština ne može sastati. Nikakav akt Vlade ili ma kog organa izvršne vlasti ne može biti smetnja za održavanje sednice najvišeg zakonodavnog tela”, rekao je Šabić.

LJAJIĆ: NEMA MESTA ZA HISTERIJU, IMA OSNOVNIH NAMIRNICA

Ministar za trgovinu, telekomunikacije i turizam Rasim Ljajić rekao je da građani ne treba da se plaše zbog nestanka osnovnih namirnica.

Naime, resorno ministarstvo je već obišlo distributivne centre i potvrđeno je da ima robe u zalihama i da nema mesta za paniku.

Ljajić je u gostovanju na RTS takođe rekao da je otvoren novi telefonski broj za građane 011/2699-610 koji je u funkciji svakog dana od 07:30 do 22:00 časova, a na kome će moći da prijave eventualne primedbe na račun trgovaca koji pokušavaju da zloupotrebe situaciju sa korona virusom za ekonomsku dobit, preneo je B92.

Tokom obilaska distributivnih centara jedan od direktora, kako je kazao Ljajić, rekao da je broj potrošača isti, da je povećana kupovina određenih namirnica, ali da je to ipak daleko od količine namirnica koja se kupuje tokom praznika.

“Sami možemo da napravimo probleme ukoliko krenemo da kupujemo masovno hleba ili druge namirnice, a u ovom trenutku nema mesta za takvu vrstu histerije”, naglasio je Ljajić.

20 NOVIH TELEFONA ZA SVE INFORMACIJE

U cilju omogućavanja brže i efikasnije komunikacije građana sa nadležnim epidemiološkim službama, Ministarstvo zdravlja od danas uvodi dodatnih dvadeset brojeva telefona za sve informacije o COVID-19.

Svim građanima koji imaju određene simptome respiratornih infekcija, a koji su u prethodnom periodu boravili u području zahvaćenim COVID-19, dostupni su brojevi telefona, prema mestu prebivališta, u vremenu od 08 do 22h, na kojima mogu dobiti sve potrebne informacije, kao i preporuke o daljem postupanju, od dežurnih epidemiološka.

Napominje se da u takvim slučajevima nije potrebno ići u dom zdravlja ili bolnicu, niti šetnjom i drugim aktivnostima izlagati druge građane potencijalnim rizicima, već se treba odmah obratiti dežurnom epidemiologu na neki od dostavljenih telefona.

Za bliže binformacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut” (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.

Listu svih brojeva telefona možete pronaći ovde.

STANJE STVARI U SVETU

Broj osoba umrlih od epidemije koronavirusa u svetu premašio je 6.000 pošto je Španija objavila 105 novih žrtava u 24 sata, prenosi AFP na temelju podataka iz službenih izvora prikupljenih danas.

Ukupno je 6.036 osoba umrlo od 159.844 zaraženih potvrđenih u svetu.

Kina je i dalje vodeća po broju umrlih s 3.199 žrtava, ali Evropa je postala žarište epidemije koja se na starom kontinentu ubrzano širi.

Francuska će od danas smanjiti avionski, železnički i autobuski promet između gradova kako bi sprečila širenje koronavirusa. Vlada je u subotu donela odredbu o zatvaranju većine trgovina, restorana i otkazivanje zabavnih sadržaja te je pozvala stanovnike, naročito one starije od 70 godina da ostanu kod kuće nakon što se broj zaraženih koronavirusom u 72 sata udvostručio.  Vlasti su u subotu saopštile da je od virusa umrla 91 osoba, a više od 4500 je zaraženo. Na intenzivnoj nezi je 300 pacijenata. 

Veliki broj pozitivnih slučajeva na koronavirus je i u Nemačkoj, pa je tamo taj broj premašio 5.000 zaraženih, a 46 ozdravljenih zasad. U Nemačkoj je 10 osoba preminulo od koronavirusa. Zbog epidemije u Nemačkoj su zatvorene škole i vrtići.

U Španiji je sve teže. Potvrđeno je više od 7.750 slučajeva zaraženih građana, 517 osoba se oporavila, ali 382 osobe su na intenzivnoj nezi u bolnicama. Broj umrlih od koronavirusa u Španiji je skočio na 288, javio je El Pais.

U Austriji je već 800 osoba zaraženo koronavirusom. Testirano ih je 8.167. Dosad je zabelžen jedan smrtni slučaj, a šest osoba je ozdravilo.

U protekla 24 sata od posledica koronavirusa u Iranu je umrlo 113 ljudi, što broj smrtnih slučajeva u toj zemlji povećava na 724, objavio je na Tviteru savetnik iranskog ministra zdravlja Alireza Vahabzadeh.

U Sloveniji je juče preminula prva osoba od koronavirusa, a u toj zemlji je do juče zabeleženo 181 zaražena osoba. Sprovedeno je 5.369 testova. 

U Kini je u nedelju zabeleženo 20 novih slučajeva zaraze koronavirusom i deset smrtnih slučajeva od te bolesti, pokazuju najnoviji podaci kineskog Nacionalnog zdravstvenog povereništva.

„SLOVENIJA BLIZU ITALIJANSKOG SCENARIJA“: KORONAVIRUS U REGIONU

Osim Italije, veliki broj loših vesti stiže i iz Španije i Francuske, ali je situacija u regionu takođe složena. Najkompleksnija je situacija u Sloveniji. Tamošnji ministar zdravlja Tomaš Gantar rekao je da je vojska počela da parvi poljske bolnice.

“Blizu smo scenariju koji gledamo u susednoj Italiji”, rekao je na sednici vlade i kriznog štaba Gantar, dodavši da je u ovom trenutku za Sloveniju veći problem lokalno širenje infekcije unutar države od unosa koronavirusa iz inostranstva, kako je to na početku bio slučaj.

U Hrvatskoj je od poslednjeg preseka potvrđeno sedam novih slučajeva. Hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je jutros da je u Hrvatskoj trenutno 46 obolelih od korona virusa.

Od sinoć je zabeleženo sedam novih slučajeva, pet u Osijeku, gde je reč o porodičnom širenju virusa, i dva u Zagrebu, oni su novi, pa još nisu poznati detalji.

U Republici Srpskoj nema novih slučajeva, ali su 1044 osobe pod nadzorom.

ZARAŽENA SUPRUGA ŠPANSKOG PREMIJERA

Marija Begonja Gomes, supruga španskog premijera Pedra Sančeza, pozitivna je na koronavirus, saopštio je sinoć kabinet premijera, a prenose svetske agencije.

Kako se navodi, premijer Sančez nije zaražen, a njegova supruga se dobro oseća.

Španija je, inače, novo žarište virusa u Evropi. Vlada Španije donela je odluku da se cela zemljuastavi u izolaciju. Premijer Sančez objavio je da ponedeljka ujutro stupa na snagu odluka o ograničenju kretanja građana na nacionalnom nivou.

TRAMP NEGATIVAN

Predsednik SAD Donald Tramp negativan je na koronavirus, saopštilo je medicinsko osoblje Bele kuće, prenosi BBC.

“Večeras sam primio potvrdu da je nalaz negativan”, rekao je Šon Konli u izjavi u subotu uveče.

Tramp je testiran nakon susreta sa brazilskom delegacijom koju je predvodio predsednik Žair Bolsonaro, a gde je bilo tri zaražene osobe.

Prvi za koga se otkrilo da ima koronavirus je sekretar brazilskog predsednika za medije Fabio Vajngarten koji je prethodno na društvenim mrežama objavio sliku sa Trampom.

U VELIKOJ BRITANIJI BROJ PREMINULIH UDVOSTRUČEN ZA 24 SATA

Broj premiinulih od posledica koronavirusa u Velikoj Britaniji u protekla 24 sata je dupliran i sada iznosi 21, piše Gardijan.

Kako piše ovaj list, broj zaraženih je preko noći “skočio za stotine”.

Navodi se i da je desetoro pacijenata koji su preminuli bilo u lošem zdravstvenom stanju.

Istovremeno, zdravstvene vlasti su objavile da je broj zaraženih koronavirusom skočio sa 798 koliko je bilo u petak, na 1.140 koliko je registrovano zaključno sa subotom.

NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:

Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa

Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)

Izbegavajte rukovanje i ljubljenje

Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati

Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?

Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?

Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus

Komentar(1)

  1. Dragan
    15. marta 2020. 18:17

    Ono pomahnitalo kupovanje nebulozne količine hrane i sredstva za higijenu je klasična slika našeg društva. Takav sebičluk se ne viđa nigde, nemoj slučajno da ostanu gladni. Redovi i redovi prepunih kolica, prazni rafovi... na šta ono liči, ono guranje po prodavnicama, pa naravno da ćemo se zaraziti.... nigde pameti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.