Dok broj žrtava raste, a bezbednosna situacija se pogoršava, Izrael upire prst u Teheran kao organizatora napada Hamasa. Kako navodi Gardijan, postoji mogućnost da ovi napadi predstavljaju eskalaciju besa, usmerenu prema premijeru Benjaminu Netanjahuu. Međutim, Iran i njegovi saveznički faktori imaju šire strategijske ciljeve – da spreče napore predvođene Sjedinjenim Američkim Državama za postizanje normalizacije odnosa između Saudijske Arabije i Izraela, što bi dodatno učvrstilo prisustvo SAD-a na Bliskom Istoku.

Prema Gardijanu, Iran ima za cilj denormalizaciju celog regiona, teži da oteža postizanje dogovora između Saudijske Arabije i Izraela. Nasuprot tome, Izrael se trudi diplomatskim sredstvima da umanji palestinski konflikt, postupno ga preusmeravajući u drugi plan, kao što je to bilo sa Jomkipurskim ratom. Pomoć koju pruža Gazi putem Katara igra ključnu ulogu u ovoj strategiji.

Vrhovni lider Irana, Ajatolah Ali Hamenei, nedavno je uputio „suptilno kodirano“ upozorenje Rijadu, sugerišući da podrška SAD-a znači podršku „pogrešnom konju.“ Ovo je izazvalo zabrinutost u Saudijskoj Arabiji, koja žudi za stranim investicijama i boljim odnosima sa Izraelom.

1. Subota, 7. oktobar, 6:30 ujutro (po lokalnom vremenu)
Hamas izvodi seriju raketnih napada na južni Izrael. Tačna lokacija mnogih raketnih udara nije poznata.
2. U 7:40 ujutru, borci Hamasa izvode nezapamćeni upad u Izrael, preuzimajući kontrolu nad nekoliko izraelskih gradova. Preko 100 izraelaca su uzeti kao taoci.
3. Izraelsko vazduhoplovstvo odgovara vazdušnim udarima širom Gaze u subotu ujutru.
4. Izraelske odbrambene snage sprovode operacije protiv boraca Hamasa unutar infiltriranih gradova.

Uz ekonomsku krizu koja preti Saudijskoj Arabiji zbog smanjenja proizvodnje nafte, Rijad takođe traži američke garancije za odbranu, slične onima koje su već date Bahreinu, pristup civilnoj nuklearnoj energiji i konkretne korake u vezi sa obnovom pregovora između Izraela i Palestine.

Entoni Blinken, državni sekretar SAD-a, planira da razgovara o ovim pitanjima tokom svoje regionalne posete sledeće nedelje.

Sada, kada se bliži mogući regionalni sukob, računice i rizici su se promenili. Hamas je proširio svoju moć izvan Gaze, umesto da se konflikt suzi, on se proširuje. Reakcija Saudijske Arabije na napade Hamasa pokazuje koliko ozbiljno posmatra diplomatske posledice. Međutim, to nije dobar znak za Izrael.

Ministarstvo spoljnih poslova Saudijske Arabije je izrazilo zabrinutost zbog situacije između palestinskih frakcija i izraelskih snaga i pozvalo na uzdržanost sa obe strane. Ipak, ministarstvo je istaklo opasnosti eskalacije usled okupacije i provokacija prema svetim mestima.

Katar je  optužio isključivo Izrael za pogoršanje situacije. Sada se razgovara sa različitim akterima, a uloga Turske i Egipta kao posrednika postaje sve važnija.

SAD poziva Izrael da izbegne kopneni napad i umesto toga koristi mere kao što je prekid snabdevanja električnom energijom Gaze kako bi naterao Hamas na pregovore.

Unutar Izraela postoje glasovi za mir i potrebu za jedinstvenom vladom kako bi se rešio sigurnosni propust. S obzirom na visok ulog u igri, odmazda će morati biti pažljivo kalibrirana.

Netanjahuove veštine za političko preživljavanje su dobro poznate, ali suočava se sa teškim pitanjima zbog očiglednog obaveštajnog propusta. Golda Meir je napustila premijerski položaj nakon Jomkipurskog rata, što je na kraju dovelo do sporazuma iz Kampa Dejvid. Ovako optimističan scenario se ne očekuje kada su u pitanju najnoviji sukobi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.