Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija juče je odbio da raspravlja o NATO bombardovanju Jugoslavije pošto za predloženi dnevni red nije glasao dovoljan broj članica. Na takozvanom proceduralnom glasanju, za dnevni red su glasale tri članice Saveta bezbednosti, dok je ostalih 12 bilo uzdržano. Za usvajanje je bilo potrebno devet glasova.

Početak sednice, zakazane na zahtev Rusije povodom 25. godišnjice početka NATO bombardovanju Jugoslavije, obeležila je rasprava ambasadora Rusije i Francuske, Vasilija Nebenzje i Nikolasa de Rivijea, koji su izneli suprotne stavove o potrebi da se raspravlja o vojnoj operaciji iz 1999. godine.

De Rivije je pre glasanja nekoliko puta rekao da je Rusija pokrenula inicijativu za održavanje sednice bez konsultacija sa Srbijom i da je više članica SB UN prethodnih nedelja „izrazilo snažnu rezervisanost“ povodom mogućnosti da se raspravlja o NATO bombardovanju Jugoslavije.

„Rusija je ovo predložila bez konsultacija sa Srbijom koja je stavljena pred svršen čin. Rekli smo predstavnicima Srbije da ovakva sednica neće biti održana i da ne putuju za Njujork“, kazao je De Rivije.

Naveo je da SB UN nema obavezu da uvaži dnevni red o kojem nije postignuta kolektivna saglasnost tog tela i koji je „jednostrano predložila jedna članica“ i da Francuska „nema drugi izbor nego da se usprotivi predlogu“.

De Rivije je rekao da se bombardovanje iz 1999. ne tiče pitanja međunarodne bezbednosti i pozvao Rusiju da raspravu o toj temi održi u neformalnom formatu sastanaka Saveta bezbednosti, koji ne podrazumeva učešće svih članica tog tela.

Nebenzja je rekao da je „NATO agresija na Jugoslaviju pokrenuta pod lažnim izgovorom“, da „nije vezana za istoriju, već i za stvari koje se i danas dešavaju na Kosovu“ i da se zato tiče pitanja međunarodne bezbednosti.

On je oštro kritikovao protivljenje članica SB UN raspravi o bombardovanju, tvrdeći da je predsedavajući Japan prihvatio dnevni red sa tom temom.

Isti stav kao Francuska izneo je i zamenik američkog ambasadora pri UN Robert Vud, koji je rekao da SAD nisu glasale za usvajanje dnevnog reda zbog načina na koji je Rusija inicirala sednicu.

„Sastanak koji je Rusija sazvala nije o tome da se Savet oslobodi svoje odgovornosti održavanja međunarodnog mira i bezbednosti, već o sebičnim naporima Kremlja da naruši stabilnost na Balkanu i izmanipuliše Savet u svrhu svoje propagande, održavanja tenzija i sprovođenja svojih namera u regionu“, tvrdi Vud.

Stalni predstavnik Kine u UN Žang Jun uključio se u raspravu i rekao da Kina podržava održavanje sednice SB UN na predloženu temu, ukazujući da se posledice tog ilegalnog napada i danas osećaju.

Prema rečima Juna, ilegalno bombardovanje se desilo pre 25 godina, ali se tenzije na Kosovu i dalje osećaju, dok rane zadate narodu na Balkanu još nisu zacelile.

„Sukobi pod izgovorom zaštite ljudskih prava i kršenje Povelje UN i dalje se povremeno dešavaju. Uticaj tog napada od pre 25 godine i danas traje. Shodno tome Kina podržava održavanje sastanka povodom 25 godina od početka NATO bombardovanja SR Jugoslavije“, naglasio je Jun.

Zamenica ambasadora Japana pri UN Mitsuko Šino, trenutno predsedavajuća Savetu bezbednosti, rekla je da će naknadno biti odlučeno o ruskom predlogu da razgovor o toj temi ipak bude održan.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je pre sednice u Njujorku da postoje najave da će neke zapadne zemlje tražiti proceduralno glasanje pre usvajanja dnevnog reda i time sprečiti raspravu o bombardovanju.

„Sama ta procedura ide tako da se predloži dnevni red i ako nema primedbi na dnevni red, onda ide svojim tokom. Ali moguće je da neko to traži, imamo takve najave da će zatražiti proceduralno glasanje. Pa zar nisu to mogli da zatraže pre pet dana ili pre sedam dana“, rekao je Dačić

Kada se to i desilo, Dačić je na konferenciji za medije u sedištu UN rekao da je Srbija razočarana „zbog toga što je sprečeno da se u SB UN čuje istina o agresiji NATO-a“.

„Došli smo na poziv SB UN da raspravljamo o ovoj temi. Smatramo da je ta tema izuzetno važna za međunarodno-pravni poredak i da se danas, kao što je i samo bombardovanje Srbije bilo izvedeno kao presedan, desio jedan presedan koji se odavno nije desio u SB UN. Uvedeno je proceduralno glasanje, o čemu je trebalo mnogo ranije da odlučuju, a ne kad je sednica već počela“, rekao je Ivica Dačić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.