S obzirom na to da je Savet Evrope gotovo jedina preostala spona putem koje države nečlanice mogu da ostvare komunikaciju sa Evropskom unijom, profesor FPN-a u penziji Zoran Stojiljković smatra da izlazak Srbije iz te organizacije uopšte ne treba ni razmatrati kao opciju.

„NATO, kao i čitav kolektivni politički Zapad, drže ovaj naš prostor kao zonu svog geostrateškog interesa i neće prestati da budu tutor i mentor nezavisnog Kosova. Međutim, to ne znači da je njima u interesu da Srbija ode u potpuno drugu stranu“, kaže Stojiljković za Nedeljnik. „Da li je Savet Evrope važan okvir za političko delovanje Srbije? Vučić sada tvrdi da se Savet ne pita ni za šta. Sledeći ovu logiku Vučića, pravo pitanje je koliko je iko osim supersila uopšte važan, ili, primera radi, zašto je EU tako lako ušla u servilnu poziciju prema SAD i platila to recesijom nakon rata u Ukrajini. Vučić predugo igra hazardersku igru između velikih, ne konsultujući nikoga u Srbiji. Ne veruju mu ni Vašington ni Moskva ali mu ne vide zamenu, jer, hodajući po žici, on naoko uspešno igra igru očuvanja nacionalnog interesa.“

A kako je uopšte u otvaranju tog pitanja ulaska Kosova u Savet Evrope prethodio Briselsko-ohridski sporazum, Milan Krstić sa FPN-a kaže da je to sve deo istog procesa u okviru kog je Srbija pristala da ne sprečava učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije. I da je predsednik Vučić tek nedavno, nakon što je ono dobilo zeleno svetlo od Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, reagovao „pretnjom“ o istupanju iz te međunarodne organizacije.

„Nesumnjivo je da je prijem Prištine u Savet Evrope velika greška. Pre svega, greška Beograda, jer se u Briselsko-ohridskom dogovoru kaže da Srbija neće sprečavati da Priština postane članica međunarodnih organizacija. To je dalo vetar u leđa ovom procesu i ostavilo mogućnost evropskim državama koje ne priznaju Kosovo da podrže prijem u Savet Evrope, a da kažu kako time i dalje nisu priznale Kosovo, jer se Beograd prethodno svojevoljno usaglasio da Priština može biti članica međunarodnih organizacija. Takođe, greška je i većine u Savetu Evrope, jer je preporučila prijem uprkos tome što Priština u praksi nije implementirala svoje brojne obaveze, računajući i Zajednicu srpskih opština, dok je položaj Srba na Kosovu veoma težak kao posledica Kurtijeve politike“, objašnjava Krstić za Nedeljnik, dodajući da bi najavljeni izlazak Srbije iz Saveta Evrope, pored ove dve već pomenute, bio samo još jedna u nizu grešaka koja bi dovela do kulminacije politike „ni Kosovo, ni Evropa“.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 04. APRILA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

NEDELJNIK 638

NEDELJNIK 638NEDELJNIK 638

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.