Projekat za vikend kuću na Zlatiboru, koji potpisuju arhitekte iz studija a2arhitektura, osmišljen je prema zahtevu klijenta da se na parceli postavi lakomontažni drveni objekat na betonskoj osnovi.

Inicijalna prepreka arhitektama bilo je prostorno ograničenje parcele, kao i izražene geografske odlike, poput prirodnog pada i stenovitosti terena, koji su vodili ka pozicioniranju kuće po dužoj osi. To je značilo da bi sve važne prostorije za boravak bile orijentisane ka severnoj strani, te imale manji dotok dnevnog svetla i toplote. U cilju pronalaženja funkcionalnijeg rešenja, prvobitan arhitektonsko-urbanistički koncept je u potpunosti izmenjen. Prirodna stena je iskorišćena kao vidljivi deo armirano-betonske osnove, čime je dobijen natkriven ulaz i kolski prilaz sa nivoa puta, a kuća izdignuta i rotirana za 90° u odnosu na pad terena. To je rezultiralo boljom orijentacijom dnevne i spavaće zone, kao i ostvarenju boljih vizura prema prirodnom okruženju guste borove šume.

 

 

Deo betonske osnove ispod jedne strane kuće projektovan je kao zatvoreni, čvrsti blok u kome se nalazi ulaz, stepenište ka gornjim spratovima i pomoćne prostorije. Krovni deo bloka je iskorišćen za formiranje prostrane terase, povezane sa dnevnom sobom u prizemlju, dok je na spratu predviđena noćna zona sa pratećim prostorijama.

 

 

Posebna pažnja posvećena je materijalima, kao i očuvanju zatečenih prirodnih karakteristika i potencijala neposrednog okruženja. Tako su fasada i krov obloženi daskama od sušenog bora sa izraženim vertikalnim elementima, kako bi se kuća maksimalno stopila sa prirodnim okruženjem. To je dodatno postignuto izborom završnog tona drveta, koji je određen kao najpribližniji srednjem tonu kore okolnih četinarskih stabala. Cela građevina se „zatvara“ u monolitni drveni kvadar, sa pomičnim drvenim škurama koje su projektovane na svim fasadnim otvorima kuće, kako bi se prema potrebi kuća zatvorila radi bolje izolacije i zaštite od atmosferskih uticaja.

 

 

 

S druge strane, u cilju isticanja prirodnih kvaliteta lokacije, odluka da se stena zadrži i učini vidljivom zahtevala je kompleksnija konstruktivna rešenja, s obzirom na različite prirodne procese koji se odvijaju tokom cele godine – smrzavanje stene, otapanje, prirodna drenaža terena. Prilikom projektovanja i izgradnje arhitekte su nastojali i da minimalno naruše okolno zelenilo, te da ga unaprede i sačuvaju što više drveća, kako bi se kuća u potpunosti uklopila u dati ambijent.

 

 

 

Ovaj tekst objavljen je u saradnji sa platformom SuperProstor, na kojoj možete videti velik broj kvalitetnih arhitektonskih projekata realizovanih širom Srbije, autore koji stoje iza njih, kao i rešenja i proizvode koji su na njima primenjeni.

 

Fotografije: Relja Ivanić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.