Nakon što se tajvanska predsednica Caj Ingven u prošlonedeljnoj poseti Los Anđelesu sastala s predsednikom Predstavničkog doma američkog Kongresa, Kevinom Makartijem, uprkos desetini kineskih ratnih aviona, u znak odmazde, zaputila se put Tajvana na drugi dan vojnih vežbi.

Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da prati kretanje kineskih raketnih snaga, a u pripravnosti su i SAD, prenosi Gardijan.

Kineska narodnooslobodilačka armija (PLA) poslala je u nedelju ujutro 58 ratnih aviona u identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane Tajvana, tvrdi tajvansko ministarstvo odbrane.

Iako i dalje nema nikakve mape kretanja kineskih aviona, ministarstvo uverava da je 31 avion prešao imaginarnu liniju koja razdeljuje Tajvan i Kinu, smeštenu u Tajvanskom moreuzu.

Juče ujutro, Kineska narodnooslobodilačka partija najavila je početak trodnevnih vojnih vežbi, i do 19 časova skoro 60 kineskih ratnih aviona i brodova prokrstarilo je moreuzom, a tajvansko ministarstvo odbrane smatra kako su takve aktivnosti ozbiljno narušile mir i stabilnost na području Indo-Pacifika, negativno utičući i na međunarodnu bezbednost i privredu.

Tajvanski bezbednosni izvor izjavio je za Rojters da su vežbe oko kanala Baši, koji odvaja Tajvan od Filipina, uključivale simulirane napade na podmornice i grupe nosača aviona. Bezbedonosni izvor dodao je i da je većina tih subotnjih aktivnosti završena do zalaska sunca, ali ministarstvo odbrane tvrdi kako su vežbe nastavljene i danas, te da je ostrvska vojska primetila nekoliko kineskih borbenih brodova i letelica.

Američka ambasada na Tajvanu saopštila je danas da Sjedinjene Države pomno prate ratne igre oko Tajvana, i da imaju dovoljno resursa i sposobnosti da osiguraju mir i stabilnost na regionalnom nivou. Iako je Vašington još 1979. godine prekinuo diplomatske odnose s Tajpejem u korist Pekinga, po zakonu je i dalje obavezan da ostrvu obezbedi sredstva za odbranu.

Kina, koja se nikada nije odrekla upotrebe sile da bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu, kaže da je Tajvan najvažnije i najosetljivije pitanje u njenim odnosima sa SAD-om, i da je ta tema čest izvor tenzija.

Peking tajvansku predsednicu Caj smatra oličenjem separatizma i odlučno odbija sve njene pozive na razgovor.

U poslednje tri godine, Kina je značajno pojačala vojne pritiske na Tajvan, leteći redovno njegovom vazdušnom teritorijom.

Kasno juče, tajvanski Savet za okeanske poslove, zadužen za upravljanje obalskom stražom, objavio je video snimak na svom Jutjub kanalu na kom se vidi kako tajvanski brod prati kinseki ratni, ali tačna lokacija nije navedena.

„Ozbiljno štetite regionalnom miru, stabilnosti i bezbednosti. Molim vas, smesta se okrenite i idite. Ako to ne učinite, bićemo prinuđeni da vas proteramo“, obavestio je putem radia oficir obalske straže pomenuti kineski brod.

Za razliku od avgusta prošle godine, kada je Kina iz istih razloga nadletala Tajvan i ispaljivala rakete, civilni vazdušni zaobraćaj oko Tajvana i dalje se odvija nesmetano.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.