Svega nekoliko sati nakon što je Vrhovni sud Sjedinjenih Država objavio svoju odluku kojom se poništava ustavno pravo na abortus u Americi, Just The Pill, neprofitnoj organizaciji koja isporučuje tablete za abortus, stiglo je skoro stotinu zahteva za termine konsultacije i pošiljke, piše Njujork tajms.

Iz organizacije kažu da je to, otprilike, četiri puta više od uobičajenog dnevnog broja zahteva, a mnogi pozivi su upućeni iz Teksasa i drugih američkih saveznih država koje su ubrzo nakon odluke Vrhovnog suda zakonima zabranile abortuse – delimično ili u gotovo svim slučajevima.

Pilule za abortus, koje već čine polovinu postupaka abortusa u SAD, tako postaju još traženije nakon poništavanja slučaja „Roj protiv Vejda“ i verovatno će biti u centru pravnih bitaka kada oko polovine saveznih država, kako se procenjuje, zabrani abortus, a druge savezne države povećaju pristup i zaštitu prava na abortus.

Metoda, poznata kao abortus lekovima, odobrena je od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za upotrebu u prvih deset nedelja trudnoće. To uključuje uzimanje dve različite tablete, u razmaku od 24 do 48 sati, kako bi se zaustavio razvoj trudnoće, a zatim izazvale kontrakcije slične pobačaju, kao i da bi se fetus izbacio, što je proces koji obično izaziva krvarenje slično teškoj menstruaciji.

Mnoge pacijentkinje biraju medikamentozni abortus jer je jeftiniji, manje invazivan i pruža više privatnosti od hirurških abortusa – pilule se mogu primiti poštom i uzeti kod kuće, ili bilo gde, nakon inicijalne konsultacije sa lekarom putem video snimka, telefona, lično ili čak samo popunjavanjem onlajn obrasca.

Doduše, pacijentkinja mora da učestvuje u konsultacijama iz države koja dozvoljava abortus, čak i ako to znači telefoniranje u automobilu čim se pređe granica. IP adrese računara ili telefona omogućavaju klinici da identifikuje gde se pacijentkinje nalaze.

Za savezne države koje zabranjuju abortus u skoro svim slučajevima, abortus lekovima će verovatno predstavljati značajne izazove u primeni ovih zabrana. Jedna je stvar zatvoriti kliniku, ali je mnogo teže kontrolisati aktivnosti poput slanja ili primanja pilula poštom, ili putovanja u državu u kojoj su tablete legalne, kažu pravni stručnjaci.

„Kada ljudi kažu da se vraćamo u dane pre Roja ne postoji takva stvar kao vremenska mašina – imamo veoma drugačiji farmaceutski pejzaž“, rekla je Kejti Votson, naučnica i medicinska etičarka na Medicinskom fakultetu „Fajnberg“ Univerziteta Nortvestern.

Zakoni o abortusu stupaju na snagu u brojnim konzervativnim saveznim državama, zabranjujući gotovo sve oblike abortusa, uključujući pritom i one lekovima. Pored toga, devetnaest saveznih država je već imalo zakone koji zabranjuju korišćenje takozvane „telemedicine“ u slučaju abortusa. Teksas je nedavno doneo zakon koji zabranjuje slanje tableta za abortus putem pošte. Dakle, grupe i vlade nekih država koje podržavaju prava na abortus se mobilišu da pomognu pacijentima da dobiju pilule u državama u kojima su one legalne.

Od oktobra 2020. godine, Just The Pill je obezbedila više od 2.500 telemedicinskih konsultacija sa lekarima za isporuku tableta za abortus poštom pacijentkinjama u Koloradu, Minesoti, Montani i Vajomingu. U roku od nekoliko dana, iz organizacije planiraju da u Koloradu rasporede prvu „mobilnu kliniku“ koja će se parkirati duž državnih granica, pružajući konsultacije za abortuse i izdavanje pilula.

Abortion Delivered, program klinike na točkovima – koji će takođe obezbediti hirurške abortuse za pacijentkinje koje to preferiraju ili su dugo u trudnoći da bi abortus lekovima imao efekta – dizajniran je da dopre do pacijentkinja iz obližnjih država kao što su Teksas, Oklahoma i Južna Dakota, Juta…

„Delujući na državnim granicama, smanjićemo teret putovanja za pacijentkinje u državama sa zabranama ili strogim ograničenjima za abortus i lekove“, rekli su iz organizacije Just The Pill.

I druge slične organizacije očekuju priliv zahteva nakon odluke Vrhovnog suda. Hey Jane, organizacija koja je opsluživala skoro 10.000 pacijenata u Kaliforniji, Koloradu, Ilinoisu, Novom Meksiku, Njujorku i Vašingtonu, planira da se proširi na više saveznih država.

„Pojačali smo naš tim kako bismo udovoljili ovom značajnom povećanju potražnje“, rekao je izvršni direktor Kiki Fridman.

Grupe protiv abortusa pokušavaju da se suprotstave porastu interesovanja za pobačaj medikamentima tvrdeći da nije bezbedan, nazivajući ga pritom i „hemijskim abortusom“. Džejms Studnički, potpredsednik za analizu podataka na Institutu „Šarlot Luzijer“ rekao je da je „opasnost pilula za abortus u velikoj meri preuveličana“, ali je nazvao porast broja prekida trudnoće „medikamentima“ ozbiljnom pretnjom po javno zdravlje.”

Kako piše Njujork tajms, nije jasno ni šta Ministarstvo pravde SAD može da uradi. Neki pravni naučnici su tvrdili da federalno odobrenje za lekove sprečava državne akcije za ograničavanje upotrebe leka. Drugi kažu da se to odnosi samo na slučajeve u kojima država tvrdi da je bezbednost ili efikasnost problem. FDA je, sa druge strane, zauzela oprezan stav navodeći da do sada „nisu imali prilike da preispitaju ovu temu“. Agencija je takođe dodala da „pacijenti treba da imaju pristup lekovima koji su bezbedni i efikasni, a koje je FDA odobrila“.

Abortus lekovima je u SAD postalo legalan 2000. godine, kada je FDA odobrila mifepriston. Agencija je uvela stroga ograničenja na lek, od kojih su mnoga ostala na snazi. Ipak, pristup se povećao 2016. godine, kada je FDA proširila vremenski okvir u kome se lek može uzimati – sa sedme na desetu nedelju trudnoće.

Glavne medicinske grupe navode višegodišnje podatke koji pokazuju da je abortus lekovima bezbedan. Na primer, istraživački program FDA je pokazao da je 95 odsto abortusa – od ukupno 1.157 abortusa koji su se dogodili tokom istraživanja, između maja 2016. i septembra 2020. godine – završeno bez potrebe za naknadnom procedurom. Bilo je 70 neželjenih reakcija koje su blage, i deset slučajeva sa ozbiljinijim komplikacijama.

Budući da su konzervativne savezne države počele da donose više zakona koji ograničavaju pristup hirurškim abortusima, sve više pacijenatkinja se odlučivalo za tablete, posebno zato što su mogle da se uzimaju u privatnosti svog doma, a pandemija koronavirusa dodatno je podstakla taj trend. Institut Gutmaher, istraživačka organizacija koja podržava prava na abortus, izvestila je da je 2020. godine abortus lekovima činio 54 odsto svih abortusa.

https://www.nstore.rs/product/citalacki-raj-godisnja-pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika-2000-knjiga/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.