Odmah nakon „svoje velike pobede“, aktivisti protiv abortusa izrazili su želju da iskoriste trenutni zamah za uvođenjem novih ustavnih zabrana abortusa i lobiranjem u Kongresu da se donese nacionalna zabrana koja bi blokirala upotrebu pilula za abortus i ograničila mogućnost građana određene savezne države koja je ukinula pravo na abortus da sprovedu abortus u drugoj saveznoj državi koja to pravo garantuje svojim zakonodavstvom, piše Vašington post.

Na konferenciji Nacionalne asocijacije hrišćanskih zakonodavaca u Brensonu, u Montani, nekoliko desetina državnih zakonodavaca iz cele Amerike je iznelo ideje – a sve su u saglasnosti sa tim da se njihov „izuzetno uspešan pokret neće umiriti“ ukidanjem presude „Roj protiv Vejda“.

„Nije gotovo“, rekao je predstavnik Oklahoma Ted Ras iz Republikanske stranke, koji je prisustvovao pomenutoj konferenciji.

Odluka Vrhovnog suda je već transformisala Ameriku, piše Vašington post, a osam država je ekspreno ukinilo pravo na abortus, u potpunosti ili delimično, dok je još mnogo saveznih država koje su spremne da zabrane postupak u narednim nedeljama i mesecima. Do kraja godine, abortus bi mogao biti zabranjen u otprilike 25 saveznih država, procenjuju analitičari. Bivši potpredsednik Sjedinjenih Država Majk Pens i drugi lideri, mahom republikanci, pozvali su na nacionalnu zabranu.

Sa druge strane, države koje predvode demokrate bore se da uvedu zaštitu za pravo abortusa, a predsednik SAD-a Džozef Bajden se obavezao da će učiniti sve što je u njegovoj moći „da zaštiti prava žena u državama u kojima će se one suočiti sa posledicama ukidanja prava na abortus“. Međutim, Bajden je takođe odbacio ekstremnije lekove, kao što je proširenje Vrhovnog suda, a demokrate na ključnim pozicijama američke politike i zakonodavstva se i dalje protive eliminisanju senatskog filibastera kako bi zaštili pravo na abortus.

S obzirom na ove ograničene mogućnosti u Americi nakon ukidanja slučaja „Roj protiv Vejda“, zakonodavci protiv abortusa zalažu se za usvajanje restriktivnijih zabrana abortusa u svojim državama.

Samo nekoliko trenutaka nakon što je u petak Vrhovni sud objavio svoju odluku, republički predstavnik Floride Entoni Sabatini pisao je guverneru Ronu Desantisu, pozivajući ovog republikanca da sazove specijalnu sednicu koja bi omogućila zakonodavnom telu da usvoji šestonedeljnu zabranu abortusa.

Iako je većina zakonodavnih sednica prekinuta za ovu godinu, guverneri u nekoliko država su pokazali interesovanje za sazivanje posebnih sednica na kojima bi se usvojili dodatni zakoni protiv abortusa. Republikanska guvernerka Južne Dakote Kristi L. Noem najavila je sednicu odmah nakon odluke Vrhovnog suda.

Takođe, republikanski guverneri u Indijani i Nebraski su nagovestili da su zainteresovani da se ponovo sastanu i donesu dodatni zakon protiv abortusa ako Vrhovni sud poništi slučaj „Roj protiv Vejda“.

U Misuriju, gde je abortus bio zabranjen skoro odmah nakon što je odluka doneta, državna predstavnica Meri Elizabet Kolman, iz Republikanske stranke, nagovestila je da se „brine da bi Vrhovni sud države mogao da pronađe zaštitu za abortus u Ustavu Misurija, kao što su drugi državni sudovi širom zemlje uradili poslednjih godina“.

Na ovonedeljnoj konferenciji u Brensonu, reublikanci su razgovarali i o potencijalnom zakonu koji bi sprečio kompanije da finansiraju abortuse.

Ujedno, za zakonodavce koji se protive abortusu, ograničavanje pristupa pilulama za abortus je još jedna „briga“. Aid Access, organizacija sa sedištem u Austriji koju vodi holandska lekarka Rebeka Gomperts, trenutno šalje tablete za abortus u svih pedeset američkih saveznih država, uključujući i one koje su zabranile abortus ubrzo nakon presude Vrhovnog suda. Recimo, njihove narudžbe iz Teksasa porasle su za više od 1.000 odsto nakon što je država svojevremeno uvela šestonedeljnu zabranu abortusa. Sada, kada je slučaj „Roj protiv Vejda“ poništen, očekuje se da će potražnja za tabletama za abortus „skočiti do neba“.

Zagovornici ukidanja abortusa takođe drugačije gledaju i na takozvane krizne centre za trudnoću, koji su do sada bili raspoređeni širom Amerike, a posebno u saveznim državama koje su ukinule pravo na abortus. Oni ih, kako piše Vašington post, posmatraju „kao klinike koje za cilj imaju da obmanu“, a za koje tvrde da nude „netačne zdravstvene informacije koje mogu naštetiti ženama koje tamo traže negu“.

https://www.nstore.rs/product/citalacki-raj-godisnja-pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika-2000-knjiga/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.