Čitaoci Nedeljnika usvojili su kao dobru naviku da uz svaki novi broj svog omiljenog magazina jednom mesečno čitaju i Le Monde Diplomatique. Časopis za intelektualnu elitu, kako ga često opisuju, jedno vreme nije izlazio uz Nedeljnik i nije prošao četvrtak da ne dobijemo makar jednu poruku ili mejl sa pitanjem: „Kad će Mond?“

Mond se prošlog meseca vratio u naše živote i biblioteke, ali u online izdanju. Na sajtu Le Monde Diplomatique, u saradnji sa Nedeljnikom, možete na srpskom čitati nove brojeve i čitavu arhivu prestižnog lista.

A sada je vreme da najavimo novi broj časopisa Le Monde Diplomatique. Pogledajte neke od tema koje vas čekaju u majskom broju. 

Brenoa Brevij, Sramota i glad – Nekada se u tome videla vrlina. Pre nego što bi dobili nešto na zalogaj, siromašni su morali da osete sramotu prosjačenja. Morali su da se guraju pred dobrotvornim ustanovama, da čekaju u hladnoći pod prezrivim pogledima prolaznika. Tako bi direktno bili suočeni sa svojom situacijom. Danas niko više ne brani takvu „pedagogiju srama“ koja je doživela svoj vrhunac u 19. veku…

Jevgenij Morozov, Veštačka inteligencija – ka hladnom ratu verzija 2.0 – Ko će pobediti u svetskoj borbi algoritama i „pametnih“ mašina? Sjedinjene Države ili Kina? Iza tih pitanja se krije daleko prozaičnija stvarnost. Brojnim preduzećima Silicijumske doline je to prilika da se dočepaju desetina milijardi dolara javnih subvencija makar i preuveličali sukob sa Pekingom. Snažan lobing i sećanje na davnašnje neprijateljstvo između blokova: geopolitika veštačke inteligencije je takođe i unosan posao.

Zoran Svilar – „Tetris“

Pjer Ramber, Lažni prijatelji Ukrajine – Aneksija okupiranih oblasti, nuklearna pretnja, delimična mobilizacija: suočena s ukrajinskim kontraofanzivama naoružanim oružjem sa Zapada, Rusija eskalira sukob. Naizgled saveznice, neke države Evropske unije u praksi sprovode stari projekat: pričvršćivanje Ukrajine za Zapad i njeno pretvaranje u laboratoriju za seobu industrije u susedstvo.

Sebastijan Broka, Kada desnica preuzme borbu za slobodu izražavanja – Nakon tri decenije impresivnog razvoja interneta, američka ekstremna desnica preuzima slobodarsku utopiju „mreže“. To se odigrava na štetu levice koja se opravdano bavi zaštitom najranjivijih od govora mržnje, dok regulisanje mreže prepušta kapitalističkim kompanijama.

Arijan Bonzon, Turska na raskrsnici… – Skoro šezdeset miliona turskih birača odrediće novog predsednika Turske. Tri meseca nakon razornog zemljotresa i u naglašeno autoritarnoj političkoj klimi, na poziciju Redžepa Tajipa Erdogana pretenduje kandidat heterogene, ali ujedinjene opozicije…

Valery Osipov – „Erdogan“

Serž Alimi, Dvadeset godina od američke okupacije Iraka – Prvog maja 2003. godine, američki predsednik Džordž V. Buš objavio je – pogrešno – da su njegove trupe uspešno okončale svoju „misiju“ u Iraku. Pa ipak, makar u jednom pogledu, SAD uistinu jesu odnele pobedu. Na njihovu agresiju nije se reagovalo uvođenjem sankcija, a njeni zagovornici (uključujući i novinare) na polju međunarodnih odnosa nastavljaju da favorizuju rat.

PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 3.000 DINARA.

ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.

ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.