Svih 33 „raptor“ motora istovremeno se upalilo i uspešno lansiralo „Staršip“, najmoćniju raketu u istoriji za koju se nadaju da bi jednoga dana mogla da nosi ljude i teret na Mesec i Mars.

Glavni problem prošlog lansiranja bila je moćna pogonska prva faza „super hevi“ sačinjenu od 33 motora „raptor“, koji su se ovoga puta sinhronizovano i istovremeno upalili i lansirali raketu iz svemirskog centra u Teksasu, prenosi RTS.

„Staršip“ je nekoliko minuta nakon lansiranja bez ikakvih problema izveo odvajanje prve faze tokom koje je odbačen „super hevi“ deo, a ostatak rakete nastavio ka svemiru.

Ono što nije bilo planirano jeste da je odbačena pogonska faza po odvajanju eksplodirala, pa će inženjeri „Spejs-Eksa“ morati u narednom periodu da vide šta se tačno desilo.

Uprkos tome, „Staršip“ je nastavio uz potisak iz druge faze, koja se takođe uspešno odvojila, a stručnjaci sada očekuju da treća faza (ona u kojoj bi bili prenošeni ljudi i teret) krene da se vraća na Zemlju i padne u Tihi okean.

Osnivač „Spejs-Eksa“ Ilon Mask nada se da će jednoga dana „Staršip“ postati jeftin, višekratan sistem koji će omogućiti čovečanstvu dalje istraživanje Meseca i Marsa.

Prvi let doživeo katastrofu

Debi „Staršipa“ bio je zakazan 20. aprila, a raketa je uspela da se odvoji od tla u 8.30 časova po lokalnom vremenu. Odmah je, međutim, bilo jasno da se neki od 33 motora nisu ulalili, a kako je nastavila da se penje sve više motora je otkazivalo.

Pre nego što je „Staršip“ mogao da se odvoji od pogonske faze, čitava raketa je počela nekontrolisano da se vrti i eksplodirala je četiri minuta nakon poletanja.

Da stvar bude gora, kasnija istraga pokazala je da je „Staršipov“ sistem za samouništenje takođe zakazao, a a povrh svega prva pogonska faza rakete skoro je pa uništila lansirnu rampu tokom poletanja.

Osnivač „Spejs-Eksa“ Ilon Mask nada se da će jednoga dana „Staršip“ postati jeftin, višekratan sistem koji će omogućiti čovečanstvu dalje istraživanje Meseca i Marsa.

DRUGI BOLJI, ALI NE SASVIM USPEŠAN

Dva stepena ogromne rakete „Staršip“ visoke 121 metar kompanije „Spejseks“ (SpaceX), najveće i najmoćnije napravljene ikada do sada, uništena su danas ubrzo posle uspešnog  poletanja, javila je kompanija Ilona Maska tokom direktnog prenosa drugog probnog leta te rakete.

Kompanija „Spejs-Eks“ je ocenila da to nije neuspeh, da je ostvareno više nego u prvom probnom letu aprila ove godine i da su došli do mnogo podataka koji će im pomoći da poboljšaju naredni let.

Cilj kompanije „Spejseks“ je bio da letelica lansirana sa poligona u Boka Čiki u američkoj državi Teksas, dostigne visinu od 240 kilometara i da, pošto napravi gotovo pun krug oko Zemlje, sat i po posle poletanja neoštećena kontrolisano sleti na platformu na Tihom okeanu blizu Havaja.

Današnji let pažljivo je pratila i američka svemirska agencija NASA koja računa na tu letelicu za svoje misije za ponovni odlazak posade na Mesec.

Danas je najpre potisni deo rakete „Super Heavy“ s 33 motora ekspodirao iznad Meksičkog zaliva ubrzo posle odvajanja, a ostatak je, kako je bilo planirano, nastavio let ka svemiru, navela je kompanija, prenosi AFP.

Međutim, kada se nova verzija „Staršipa“ uzdigla na oko 90 kilometara iznad Zemlje posle 10 minuta leta, predstavnik kompanije je objavio da je komandni centar „Spejseksa“ izgubio kontakt s njom te je zato pokrenuta procedura njenog samouništenja i letelica je eksplodirala visoko iznad Zemlje, objavio je Si-En-En (CNN).

Ovo je bio uzastopno drugi neuspešan pokušaj „Spejseksa“ da pošalje „Staršip“ u svemir, dok se u aprilu to desilo već četiri minuta posle poletanja kada je „Staršip“ eksplodirao pre razdvajanja dva stepena.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.