Posle Kine i Portorika, na red je došao i Južni Sudan.

Košarkaši reprezentacije Srbije savladali su u poslednjoj utakmici (prve) grupne faze selekciju Južnog Sudana rezultatom 83:115, plasiravši se tako, i dalje bez ijednog poraza, u narednu fazu takmičenja, gde će snage odmeriti s Italijom i Dominikanom.

Iako je pre ove utakmice Srbija matematički već obezbedila prolazak, selektor Pešić nije kalkulisao, pa je startna petorka ostala ista; Stefan Jović zadužen za kreaciju igre, glava, kapiten i rep tima Bogdan Bogdanović na beku, Ognjen Dobrić i Stefanov prezimenjak Nikola na pozicijam tri i četiri, i stameni Nikola Milutinov pod obručem.

Čuvala je Srbija prednost ljubomorno tokom čitave utakmice, ne dozvolivši Južnom Sudanu ni da primiriše vođstvu, a do prvog ozbiljnijeg rezultatskog otcepljenja i nagoveštaja konačnog ishoda došlo je već krajem prve četvrtine, kada je naša reprezentacija napravila seriju 10-1.

Druga četvrtina nastavljena je u istom tempu, bez povlačenja ručne, pa je prednost Srbije, pre svega zahvaljujući odličnim poenterskim učincima Bogdana Bogdanovića i mlađanog Nikole Jovića, do isteka 20. minuta porasla na 17 (rezultat na poluvremenu 39:56).

A za razliku od prethodne utakmice, kada je Srbija nakon silovitog prvog poluvremena u drugo ušla pomalo kilavo i potcenjivački, dozvolivši Portoriku da ludačkim šutem za tri prepolovi prednost od 30 poena – ovoga puta toga nije bilo. Istina je da se i Južni Sudan poput Portorika raspucao baš u trećoj deonici, ali Pešićevi momci nisu dozvolili nikakvo osipanje prednosti.

Poslednja četvrtina bila je samo trešnjica na vrhu – kako ove utakmice, tako i čitave prve runde. Koš Južnog Sudana zasut je s 32 poena, Srbije sa svega 18, i utakmica je završena konačnim rezultatom 83:115 u korist naše selekcije.

Najefikasniji u timu Srbije bio je Nikola Jović sa 25 poena (maestralnih 9/9 iz ige, 2/3 slobodna bacanja), 2 skoka i 3 asistencije, i nema dileme da će se, nastavi li ovako do kraja takmičenja, ozbiljno nametnuti treneru Majami Hita Eriku Spolstri. Dodavši 23 poena (8/13 iz igre) i 9 asistencija, Bogdan Bogdanović bio je i više od solidnog, a Nikola Milutinov utakmicu je završio sa 17 poena (8/10 iz igre) i 10 skokova. Pored pomenutog trojca, posebno su se istakli još i Ognjen Dobrić sa 12, Marko Gudurić sa 11, i Vanja Marinković sa 10 poena. Plejmejker Stefan Jović imao je 4 poena, ali 13 asistencija, 6 skokova i samo 2 izgubljene lopte. Što se tiče Južnog Sudana, u njihovim redovima najefikasniji je bio Đok sa 21 poenom (6/9 za tri poena), kao i Nuni Omot koji je dodao 17. Marijal Šajok ubacio je 12, a podbacili su igrači sa najvećom reputacijom – Karlik Džons imao je svega 3 poena (1/5 iz igre), a Venjen Gabrijel je bio nemoćan protiv Nikole Milutinova – imao je 4 poena i nijedan skok.

Iako su se u sastavu tima našli Aleksa Avramović i Filip Petrušev, na parketu nisu zabeležili ni sekunde. A nije ni bilo potrebe. Obojica su u prethodnim mečevima doživeli manje povrede skočnog zgloba, pa su iz predostrožnosti ostali na klupi.

U drugoj fazi takmičenja Srbija će u okviru grupe I na megdan izaći Italiji i Dominikanskoj Republici. Utakmica protiv Italijana zakazana je za 1. septembar (da, to je ta utakmica koju svi navijači reprezentacije Srbije toliko željno iščekuju), dok će s Dominikanom Orlovi ukrstiti koplja dva dana kasnije.