Košarkaška reprezentacija Srbija savladala je Kinu u prvom kolu grupne faze Mundobasketa rezultatom 105:63, u Manili.

Izabranici Svetislava Pešića odigrali su sigurnu utakmicu i rutinski savladali protivnika koji je meč kontrolisao do rezultata 6:0 na početku, kada je Srbija napravila seriju, preokrenula rezultat i do kraja utakmice kontrolisala, potpuno očekivano, sva zbivanja na terenu. Đorđevićev tim insistirao je u prvom delu igre na šutu za tri poena, a solidan protok lopte donosio je i otvorene šuteve Kinezima. Kada bi Srbija zategla u odbrani, protivnik bi bio prinuđen da šutira preko Nikole Jovića ili njegovog imenjaka Milutinova i to bi se obično završavalo fijaskom.

Odbrana je oblikovala ritam utakmice jer su reprezentativci Srbije iz kvalitetne odbrane uspevali da otvaraju tranziciju i ako to ne bi dovelo do direktnih kontranapada, napadali bi Kineze na nepostavljenu odbranu i pronalazili slobodne igrače na šutu za tri poena.

Srbija je na kraju šutirala 13 od 28 za tri poena, dok je iz igre bila na 57,6 odsto uspešnosti.

Individualno gledano, pravilno su raspodeljeni i minutaža i učinak igrača.

Najefikasniji su bili Vanja Marinković i Bogdan Bogdanović sa po 14 poena, dok je MVP utakmice bio Nikola Milutinov sa 11 poena, šest skokova i dve asistencije za indeks korisnosti 20. Dvocifreni su bili još Aleksa Avramović koji je debi na velikim takmičenjima završio sa 10 poena i četiri dodavanja. Dušan Ristić je odigrao izuzetno za svojih 14 minuta i imao 13 poena uz besprekornih 4/4 za tri poena.

Već u prvoj utakmici jasne su konture Pešićevog plana.

Prvi plejmejker tima i definitivno ključni igrač za organizaciju napada je Stefan Jović koji je upisao 6 asistencija iako je presedeo dobar deo drugog poluvremena. Od toga što je podelio najviše asistencija više imponuje način na koji diktira ritam igre i način na koji je povezan sa saigračima. Pre svih sa Bogdanom Bogdanovićem koji će i na ovom turniru definitivno biti prva violina tima.

Bogdanović i Jović, ali i Bogdanović i Milutinov imaju sjajnu saradnju, a košarkaš Atlanta Hoksa često ostaje u dobrim pozicijama za šut nakon kombinacija sa ovim igračima. Danas je iz igre šutirao 4 od 10, od čega za tri poena 2 od 6 i pravi šuterski ritam se tek očekuje.

„Svaka pobeda je dobra na startu velikog takmičenja. Zadovoljan sam drugim poluvremenu, kako smo igrali, nadam se još boljim partijama“, rekao je kapiten Srbije. „FIBA je pustila kontakt, posebno u drugom poluvremenu. Zapravo sudije su pustile, a mi smo to iskoristili.“

Bogdanović, u nedostatku plejmejkerskih opcija, ima i mnogo zadataka u kreaciji igre, pa tako često dobija loptu na niskom postu odakle iz igre leđima razigrava saigrače. Ipak, bilo bi nepravedno reći da Stefan Jović nema kvalitetnu zamenu na kecu. Aleksa Avramović je odigrao dobru utakmicu i pokazao da timu donosi suprotne vrednosti od Jovićevih. Eksplozivnost, brzina, gomila individualnih akcija, obeležili su ovaj Avramovićev nastup.

Ko bi želeo da cepidlači, mogao bi da pronađe razloga za brigu. Kinezi su prelako dolazi u poziciju da šutiraju za tri poena; Srbiji fali „mesa“ pod košem; Marko Gudurić je počeo turnir fintom šuta, a toga se boje baš svi navijači Srbije.

Ali je prvi zadatak, kada se podvuče crta uspešno završen.

Tokom utakmice sa Kinom Filipo Petrušev se nezgodno prizemljio i ako se ispostavi da je povreda komplikovanije prirode, to bi mogao da bude jedini minus srpske premijere u Manili. Komentatori su tokom prenosa rekli da „povreda nije strašna“, dok drugi novinari koji izveštavaju sa Filipina kažu da je situacija neizvesna.

Srbija sledeću utakmicu igra u ponedeljak od 14.00 protiv Portorika koji se danas namučio u duelu sa Južnim Sudanom.