Predsednik Narodne Republike Kine Si Đinping danas stiže u dvodnevnu posetu Srbiji, na poziv predsednika Aleksandra Vučića. Dvojica lidera razgovaraće o širokom spektru tema od političkih, ekonomskih i tehnoloških do saradnje u oblasti kulture, prenosi RTS.

U intervjuu za kinesku Si-Si-Ti-Vi uoči posete Sija, Aleksandar Vučić je rekao da je Srbija potpuno posvećena poseti predsednika Kine.

„Verujem da će doneti koristi i biti u interesu i kineskog i srpskog naroda“, naveo je Vučić u intervjuu koji je pogledalo 300 miliona ljudi.

Srbija je druga stanica na evropskoj turneji Si Đinpinga, a srpski predsednik se, pre susreta s njim, na Andrićevom vencu sastao i sa predstavnikom Pekinga u Beogradu.

„Poslednje pripreme za posetu predsednika Si Đinpinga, koja je za Srbiju od najvećeg značaja u svakom smislu. Čast koju svojim dolaskom čini našoj zemlji, nemerljiva je za sve nas, pogotovo imajući u vidu planove Srbije za snažno ubrzanje sveopšteg razvoja, kao i globalni geopolitički kontekst“, istakao je Vučić u objavi na Instagramu.

Globalna dešavanja, ali i lokalni problemi – očekuje se da budu na vrhu agende sastanka dvojice predsednika. U iščekivanju poruka nakon njega, stručnjaci nemaju dilemu, međusobna podrška po najvažnijim političkim pitanjima neće izostati.

Delegacija Pekinga u Beograd stiže na dan kada je pre tačno četvrt veka tokom bombardovanja Jugoslavije NATO pogodio kinesku ambasadu kada su poginula tri kineska novinara. Napad koji je Bela kuća kasnije nazvala „greškom”, otvorio je novu fazu jačanja partnerstva Srbije i Kine, piše RTS.

U napadu su stradali Šao Junhaun, dopisnik kineske nacionalne novinske agencije Sinhua, Su Singhua i Džu Jing, dopisnici dnevnog lista Guang ming. Te večeri, kada je 15 minuta pre ponoći raketirana ambasada NR Kine, povređeno je 20 ljudi.

Na mestu bombardovanja ambasade Kine, 2009. godine otkrivena je spomen ploča.

Ambasada, koja je bila vidno obeležena kao objekat od diplomatskog značaja, pogođena je sa tri projektila. Pored glavne zgrade, uništene su i pomoćni objekti u dvorištu ambasade.

U napadu na ambasadu znatna oštećenja pretrpeli su i građevine u neposrednoj blizini, posebno zgrada „Energoprojekta“ i Stambeno-poslovni centar JBC. NATO avijacija je dva puta u toku noći bombardovala hotel „Jugoslavija“.

Kako piše RTS, prema protokolima koje prate posete velikih svetskih državnika, i boravak kineskog lidera u Srbiji obezbeđivaće oko 3.400 policajaca. Kako prenose mediji, Si Đinpingova delegacija broji oko 400 članova.

Si će iz Pariza u Beograd stići predveče, a njegov doček upriličiće srpski lovci MiG-29 koji će pratiti njegov avion čim uđe u naš vazdušni prostor, dok će na beogradskom aerodromu u njegovu čast biti postrojena garda Vojske Srbije.

Duž auto-puta u Beogradu postavljene su kineske i srpske zastave, a svečani doček kineske delegacije, biće organizovan i ispred Palate Srbija.

U pratnji predsednika Kine su njegova supruga Peng Lijuan, član Glavnog komiteta Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, direktor Generalne kancelarije Centralnog komiteta, kao i član Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije i ministar spoljnih poslova, prenosi Kineski međunarodni radio.

Ovo je prva poseta predsednika Sija Evropi u poslednjih pet godina, od izbijanja pandemije kovid-19, i tokom ove evropske turneje posetiće samo tri evropske prestonice – Pariz, Beograd i Budimpeštu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.