Moć percepcije

Kada je u pitanju određivanje ličnosti i karaktera, veštačka inteligencija (AI) ne može replicirati ličnu percepciju, piše Psychology Today. Interakcija sa strancem, poznanikom ili povučenim komšijom uključuje mešavinu intuicije i instinkta. AI može da sortira statistiku, istražuje i izračunava brzinom munje, ali – nedostaje šesto čulo. U društvenom okruženju, ona ne može da neguje hemiju ili vezu kroz izgradnju odnosa. Odlična je za obavljanje zadataka i preuzimanje podataka, ali nema ljudski instink, piše Psychology Today.

Ali može li AI pomoći u analizi rizika? Apsolutno. Može uključivati pomoć procenitelju pretnji u proaktivnim predviđanjima.

AI može da predloži metode otkrivanja opasnosti

Na pitanje može li pomoći u otkrivanju opasnih ljudi, Chat GPT je imao odgovor. U onome što je pružio našlo se nekoliko kategorija.

Prepoznavanje lica: analiziranje crta lica i njihovo uparivanje sa poznatim bazama podataka pojedinaca od interesa, uključujući upotrebu ove tehnologije u javnim prostorima i oblastima visoke bezbednosti za identifikaciju osoba sa kriminalnom istorijom ili na listama za posmatranje.

Video nadzor: analiza uživo ili ranije snimljenih video zapisa u realnom vremenu, otkrivanje sumnjivog ponašanja, prepoznavanje oružja ili prepoznavanje drugog potencijalno opasnog ponašanja.

Obrada prirodnog jezika: AI može analizirati tekst, pisani ili izgovoreni, da bi identifikovao potencijalne pretnje ili potencijalne indikatore opasnog ponašanja. Od posebnog značaja za modernu internet eru, ovo bi moglo uključivati praćenje platformi društvenih medija radi otkrivanja znakova nasilja ili ekstremizma.

Analiza ponašanja: korišćenje AI algoritama za prepoznavanje potencijalno opasnih obrazaca ponašanja kako bi se identifikovala abnormalna odstupanja od „očekivanih normi“. Ova vrsta analize može biti korisna na javnim mestima kao što su aerodromi ili na radnom mestu.

Integracija i analiza podataka: objedinjavanje i analiza podataka iz više izvora, koji mogu uključivati baze podataka o krivičnoj evidenciji, istoriju putovanja i aktivnosti društvenih medija.

Chat GPT je u svoj odgovor ugradio dobro utemeljeno odricanje odgovornosti, uključujući priznanje da, iako AI može da funkcioniše kao dragoceno sredstvo u otkrivanju potencijalnih pretnji, „Ljudsko rasuđivanje i intervencija uvek treba da budu uključeni u donošenje konačnih odluka na osnovu rezultata koje generiše AI sistem .”

Dakle, ako AI treba da se koristi kao istražni alat za procenu rizika, ključ je znati šta da delegiramo, a šta da radimo sami.

Korišćenje veštačke inteligencije u proceni rizika od nasilja

Benjamin Spivak i Stephane Shepherd istraživali su upotrebu AI u proceni rizika od nasilja. Usvojili su definiciju AI kao algoritma koji je sposoban da „izvrši neku funkciju za koju se ranije smatralo da je isključiva za ljudsku inteligenciju“. Naučnici su primetili da tumačenje veštačke inteligencije na ovaj, ograničen, način može predstavljati samo novi termin za davno uspostavljenu praksu.

Baveći se pitanjem transparentnosti, Spivak i Shepherd opisuju faktore koji podržavaju ljudsko shvatanje rizika kao „neprovidno“, napominjući da će na procenu rizika kliničara verovatno uticati procesi van svesti ili će uključivati procese koji prkose adekvatnom objašnjenju.

S tim u vezi, oni primećuju da, iako kliničar može da objasni izbor klasifikacije procene rizika, diskutabilno je da li objašnjenje tačno odražava proces kojim je do klasifikacije došlo ili ne.

Spivak i Shepherd objašnjavaju da se, za razliku od korišćenja našeg mozga, procene rizika zasnovane na veštačkoj inteligenciji zasnivaju na matematici, što olakšava istraživanje o tome da li bi klasifikacija rizika bila drugačija da je subjekt drugačijeg uzrasta ili da nema krivični dosije. Oni objašnjavaju da ovi odgovori neće biti pouzdani tamo gde presuda o proceni rizika uključuje ljudsku diskreciju.

Kombinujući istraživanje sa zdravim razumom, stručnjaci za procenu pretnji mogu proaktivno da koriste veštačku inteligenciju u kombinaciji sa ljudskom moći percepcije u ciljanoj prevenciji nasilja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.