Godina je 2010. Vraćaš se iz prve smene neispavan i razmišljaš kako da saopštiš roditeljima da si dobio jedinicu iz bioligije, jer je naravno, baksuz, od 30 ljudi u odeljenju prozvala baš tebe. I to baš danas kada nisi ni otvorio udžbenik, pa ti ni šaputanje drugarice iz prve klupe nije pomoglo da se setiš kako se dođavola zove onaj jednoćelijski organizam sa hlorofilom što se hrani putem fotosinteze.

Na svu tu muku, sutra te očekuje pismeni iz matematike, kilometarski domaći iz fizike i potencijalno odgovaranje iz geografije.

Presvukao si se, ručao, vešto izbegao pitanje “kako prošla biologija?” i otišao u sobu da se spremaš za sutrašnji pakao. Međutim, umesto da se dohvatiš vežbanke i udžbenika, pališ komp i pogledom tražiš ikonicu sa tamnoputim gangsterom u košulji, sa naočarima, kačketom i debelom zlatnom kajlom oko vrata.

Obaveze mogu da sačekaju, makar na koji krug motorom NRG 900 od Los Santosa do San Fierra i nazad.

Postoje kulturne reference koje obeleže čitavu jednu generaciju. Sve do kraja prošlog milenijuma (bar kod nas, jer kod nas uvek sve kasni), tačke raspoznavanja vršnjaka u okviru jednog kulturnog prostora bili su muzika, filmovi, knjige, crtaći, moda. Devedesetih godina sve se ubrzalo. U kulturni život tinejdžera, tiho i neprimetno ušunjale su se video igre i vremenom postale kulturno obeležje od izuzetnog značaja, bar a bar sa muzikom i filmom.

Igrica koja je, kao nijedna do tada (i nijedna do sada), obeležila generacije klinaca širom sveta, od kojih su mnogi sada već odrasli ljudi, jeste čuveni “Grand Theft Auto”.

GTA svoj vrunac popularnosti doživljava svojom do sada najboljom verzijom “GTA V” koju pasionirani gejmeri, u iščekivanju novog dela serije, recikliraju još od 2013. godine

Još od kada je 1997. godine Rockstar Games debitovao izbacivši prvu 2D verziju GTA, igra je počela da gradi svoj kult. Prve tri verzije bile su samo uvertira za priču o Tomiju Verceti, italijanskom kriminalcu koji je učinio igru poznatom na svetskom nivou. GTA Vice City igrao se u gotovo svakoj kući od Kalifornije do Vladivostoka.

A onda je 2004. godine izašao San Andreas. Ako pitate milenijalce ili generaciju Z za neke renesansne slikare, barokne kompozitore ili pesnike iz doba romantizma, sigurno je da za mnoge od njih nikada nisu čuli. Ali ako ih pitate ko je Si Džej, velika većina, naročito muškarci, znaće o kome je reč.

Priča prati kriminalca koji se vraća u grad svog detinjstva nakon ubistva njegove majke i biva uvučen u svoju bivšu bandu dok se sukobljava sa korumpiranim vlastima i moćnim kriminalcima.

U mapi koja se polako proširuje sa svakom pređenom misijom, Si Džej, u još boljoj grafici, jureći ulicama Los Santosa obavlja mutne radnje sa drugovima iz detinjstva Big Smoukom, Lensom Vilsonom Rajderom, sa vođom meksičke bande Variosom Los Aztekasom i mnogim drugima. A onda, u zavisnosti od preferencija gejmera, svoje slobodno vreme provodi u striptiz klubovima, pljačkajući prolaznike ili tukući se sa babama ispred prodavnice. Drugo vreme bilo.

San Andreas je dobio i srpsku verziju. Skidanjem piratskog peča, koji se kasnije delio po diskovima, Si Džeju je data mogućnost da nadene šajkaču i provoza se Jugićem ulicama Las Venturasa, dok na radiju ide pesma “Kako ti je kako živiš Zorice Brunclik i Šabana Šaulića.

U narednoj verziji, GTA četvorci, peč nije ni bio potreban, jer je Si Džeja zamenio Niko Belić, krimos sa ovih prostora koji ne tako tečno govori srpski jezik. GTA svoj vrunac popularnosti doživljava svojom do sada najboljom verzijom “GTA V” koju pasionirani gejmeri, u iščekivanju novog dela serije, recikliraju još od 2013. godine.

Ljubitelji ove igre, kako klinci tako i matorci, čekali su na ovaj 5. decembar čitavu deceniju. Nova verzija igrice “Untitled Grand Theft Auto”, ili u slengu GTA 6, sutra predstavlja svoj dugo očekivani trejler.

Ako pitate milenijalce ili generaciju Z za neke slikare, kompozitore ili pesnike, sigurno je da za mnoge od njih nikada nisu čuli. Ali ako ih pitate ko je Si Džej, velika većina, naročito muškarci, znaće o kome je reč

Prve glasine o pokretanju nove verzije GTA po gejmerskim kuloarima počele su da se šire u martu 2018. godine kada su magazini specijalizovani za video-igre spekulisali o izvesnom “Pojektu Amerika”, navodnom nastavku GTA serije čija će se fabula vratiti u fiktivni grad Vice City. Fanaticima je tako zagolicana mašta i u jeku popularnosti predthodne verzije koja i dalje nije jenjavala, hajp za novom se već zagrevao.

Novinari su spekulisali, gejmeri beskrajno iščekivali zvaničku potvrdu, a Rockstar Games, produkcijska kuća GTA je i dalje ćutala. Kompanija se konačno oglasila u februaru 2022. godine rekavši da rade na nečemu što će biti “korak dalje u odnosu na išta što su do sada uradili”.

Usledila je kontroverza sa curenjem snimaka na kojima se otkrivaju detalji o razvoju projekta kao i neka grafička rešenja i animacije same igrice. Istraga je dugo trajala, hakeri su se povezivali sa kompanijom “Uber security”, kao i sa hakerskom grupom “ Lapsus$”. Kako su rekli iz Rockstara, iako je skandal zabrinuo zaposlene, projekat će se nastaviti po planu.

Tako je i bilo, igrica je uspešno završena, a milioni širom sveta od sutra će ponovo moći da vide kako izgleda provozati se ulicama Vajs Sitija. Kao nekada.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.