Pravilo je da se trileri i horori nikad ne gledaju pred spavanje. Ma koliko hrabri bili, ti filmovi nikada ne obećavaju miran san. Trenutno najgledaniji Netfliksov film ispunjen je čudnim dešavanjima sa dobro potkrepljenom muzikom koja dodatno podiže  napetost. Pa ako ga budete pustili tik pred san, a čim legnete začujete neko lupkanje – kao da vam neko kuca na vrata ili prozor – i bez razvijene mašte, obuzeće vas znoj, i svašta ćete umisliti. I da uspete nakon toga da zaspite, noćne more su zagarantovane.

„Leave The World Behind“, čiji su radnja i priča zasnovani na romanu, trenutno drži prvu poziciju na Netfliksovoj listi najgledanijih filmova. U pitanju je triler, post-apokaliptična drama, koja vas na momente zasmeje ali češće vas baci u razmisljanje “Kako bih ja postupila u ovoj situaciji?”

Kao i u knjzi po kojoj je rađeno ovo ostvarenje, cilj filma je da izazove diskusiju a ne puko gledanje. Velika zainteresovanost za ovim ostvarenjem na Netfliksu je iznanađenje, pre svega jer se suočio sa ogromnim brojem kritika javnosti kada je izašao.

Priča počinje idilično, poput neke reklame sa srećnim porodicama. Amanda (Julia Roberts) i Klej (Ethan Hawke) su dobrostojeći par iz Bruklina koji iznajmljuje kuću za vikend van Njujorka sa svoje dvoje dece tinejdžera – Rouz i Džordž. Nedugo nakon njihovog dolaska, počinju da se suočavaju sa  uznemirujućim situacijama. Prvo se masivni tanker nasukao na plaži, prepunoj ljudi, na kojoj su oni odmarali. Zatim im se prve noći na vratima pojavio čovek u crnom odelu, Džordž (Maheršala Ali) i njegova ćerka, Rut, koji su se predstavili kao vlasnici kuće. Bez lične karte i bez ikakvog dokaza ko su, tražili su da prenoće u “njihovoj” kući jer je grad potpuno bez struje.

Potom je usledio nestanak mreže, nikom telefoni nisu radili (pa Rut nije mogla da odgleda poslednju epizodu serije Prijatelji, što je vrlo uznemirava kroz film), nestao je internetn kao i TV program. Narednog dana krenuli su da ne nižu jezivi događaji: zaglušujući zvukovi, dronovi koji bacaju letke, masovno pojavljivanje jelena, pad dva aviona kao i masovni sudari autonomnih Tesla automobila.

Džulija i „Prijatelji“

Da nove generacije, kao i starije koje su uz nju rasle, gledaju seriju „Prijatelji“ nije nikakva novost. Bezbroj puta reprizirana serija mami osmehe mnogih na već sto puta ponovljene fore koje znamo napamet. S tom činjenicom nije izneneđujuće što mlađa ćerka Amande (Džulije Roberts) i Kleja (Itana Houka) svoje vreme provodi piljeći u tablet dok se epizode serije ređaju.

Ono što daje dodatni „touch“ ovom filmskom ostvarenju je što se u u drugoj sezoni 13 epizode „Prijatelja“ pojavljuje lik Suzi Mos koju tumači Džulija Roberts. Ona se pojavljuje kao Čendlerova drugarica iz detinjstva. Nakon njihovog ponovnog susreta oni započinju kratkotrajnu, sramotno završenu (po Čendlera), romansu.

U toku jednog intervjua za „Leave the world behind“, na pitanje o povezanosti Prijatelja i novog Netfliksovog filma, Džulija se prisetila starih dana: „Uvek se rado sećam tog perioda kada sam sa Perijem glumila u Prijateljima. Oni su svi bili da dragi, pružili su mi podršku i zbog toga sam se osećala dobrodošlom. Bilo je to zabavno vreme“.

Njen kolega, sa novog filma, Maheršala Ali istakao je da je ovo bio način da se, skoro preminulom, Metju Periju ili samoj seriji, sasvim slučajno, oda počast.

Sem Esmail, reditelj i producent novog apokaliptičnog trilera, rekao je da se ne plaši reakcije fanova na ovu „rupu“ u zapletu, dodajući da čak i ako dođe do smaka sveta, uvodna pesma iz „Prijatelja“ će uvek biti tu za nas – da nas nasmeje.

On je dodao i da: „U ovom univerzumu Džulija Roberts igra Rouzinu mamu, Amandu Stanford. Iako je njena ćerka vidi u seriji, možda pronalazi neku sličnost, ali ne povezuje jednu sa drugom. To je moje čudno, zamršeno objašnjene“.

kreatori filma

Režiju potpisuje Sem Esmail, koji je napetost stvaranja kroz film doktorirao kroz seriju “Mr. Robot” i “Američka horor priča” a večitu inspiraciju crpio od Hičkoga, pa je od prvog minuta atmosfera vrlo tenzična. Uz specifične, samo njemu svojstvene kadrove, uspešno prelazi iz scene u scenu. Film je zanosvan na romanu Rumana Alama “Ostavi svet iza”, koji je izašao 2020. godine u periodu kada se svaka knjiga sa sličnom temom činila kao neka vrsta proročanstva. Adaptiranjem knjige na filmsko platno došlo je sitnih izmena, što je i očekivano.

„Postojao je jedan kraj koji je zaista bio neizbežan“, rekao je Alam „Ključna stvar je da se knjiga završava znakom pitanja.” Prema Alamu, koji je radio kao izvršni producent na filmu promene su ostale „emocionalno verne knjizi“, prenosi Variety.

O adaptacijij književno dela reditelje i kreator filma govorio je za Vulture, New York: “U književnom mediju možete biti apstraktniji, jer kada nešto čitate, mašta je prepuštena vama. Sve je otvoreno za tumačenje. Dok u filmu, publika traži više odgovora. Želeo sam da ispoštujem manir u kome je napisan kraj knjige – što je znak pitanja. Osmišljen je da izazove razgovor; nije namenjen da sve poveže. Ali sam opet želeo da dam malo više.”

Obama kao producent

Bivši predsednik SAD i jedan od suvlasnika produkcijske kuće „Higher End Productions“ Barak Obama, lično je učestvovao u produkciji filmske adaptacije. On je čak scenaristi i reditelju Semu Emejlu slao lične beleške za scenario.

„U prvoj verziji scenarija sam išao dalje nego što je to prikazano u filmu, tako da je predsednik Obama, koji je iskusan oko takvih stvari, morao da me spusti na zemlju i objasni mi kako bi se sve to odvijalo u stvarnosti“, rekao je Esmejl.

Reakcije javnosti

Pre nego što se popeo visoko na lestvici gledanosti – nadmašivši filmove kao što su Family Switch i The Grinch – dobio je mešovite ocene kritičara, a odgovor gledalaca je još više polarizovan.

Na stranici Rotten Tomatoes, film ima pozitivnu ocenu kritičara od čak 75 posto, dok je ocena publike samo 40 posto. Na društvenim mrežama gledaoci su izneli svoje mišljenje o filmu, a mnogi su se žalili i na trajanje filma – 140 minuta, prenosi Independent.

„Ovaj film je čudna, na momente smešna, često glupa i na kraju cinična zbrka. Film mnogo dugo traje, i kraj je pesimističan“, jedan je od komentara na Tviteru.

„Leave the world behind nije loš film, ali sigurno nije trebao da traje dva i po sata. Eto, da vasa poštedim gledanja“, još jedan je od komentara.

Postoji i dosto pozitivnih komentara na drušvenim mrežama i preporuka za film. Međutim većini nije zadovoljna na koji način se završava priča, dok ostali nalik teoretičarima zavera dovedo u vezu tematiku filma i Obaminu ulogu kao producenta, naslućujući da je ovo naša budućnost – odnosno kraj.

„U samom kraju filma krije se poenta. Ono što će preživeti apokalipsu nije čovečanstvo ili lepota, već fizički mediji poput DVD-ija, koji će raditi i bez interneta, a ne strimig platforme. Ironija je baš u tome, jer je ovo Netfliksov film. Ovo je način na koji se svet završava: ne uz prasak, već uz pesmu“, ocenio je TNYT.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.