(Beta) – Košarkaška reprezentacija Kanade osvojila je bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu, pošto je danas u Manili u utakmici za treće mesto posle produžetka pobedila selekciju SAD sa 127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29, 16:7).

Kanađane je do prve medalje na svetskim prvenstvima u istoriji predvodio Dilon Bruks sa 39 poena, Šej Gildžes-Aleksander je ubacio 31, dok je Er Džej Beret utakmicu završio sa 23 poena.

U redovima SAD, koji su na ovoj utakmici igrali sa devetoricom igrača, najefikasniji je bio Entoni Edvards sa 24 poena, Ostin Rivs je dodao 23, a Mikal Bridžis 19 poena.

Kanađani su mnogo bolje počeli meč, poveli su na startu sa 8:0, posle trojke Dorta stigli su i do prve dvocifrene prednosti (23:13), a potom su imali i plus 13. Ipak, Amerikanci su sa četiri vezana poena uspeli da pred prvi odmor smanje zaostatak ispod deset – 34:25.

Košarkaši SAD su drugu deonicu započeli serijom 13:2 i poveli prvi put na utakmici (38:36), ali im Kanađani nisu dozvolili da preuzmu kontrolu nad utakmicom zahvaljujući pre svega raspoloženom Bruksu. Uz mnogo individualne igre na obe strane, ekipe su na veliki odmor otišle s rezultatom 58:56 u korist Kanade.

Kanađani su tokom cele treće četvrtine održavali prednost, da bi na ulasku u poslednji minut ponovo stigli do dvocifrene prednosti (91:80).

Pred poslednjih deset minuta, Kanada je imala plus devet (91:82), ali su Amerikanci posle tri minuta igre u poslednjoj deonici i dve trojke Halibertona stigli do izjednačenja (94:94), a potom i poveli poenima Edvardsa.

Usledila je uzbudljiva završica, ekipe su u poslednji minut ušle izjednačene 107:107, potom je Kanada stigla do 111:107 na dvadeset sekundi pre kraja, ali Amerikanci se nisu predavali.

Na samo četiri sekunde pre kraja, Bridžis je stao na liniju za slobodna bacanja, prvo je pogodio, drugo je promašio ali se lopta odbila do njega nakon čega je pogodio za tri poena i svom timu doneo produžetak.

Ipak, takav završetak regularnog dela utakmice nije uzdrmao Kanađane koji su u produžetku bili mnogo bolji rival i dobili taj deo igre sa 16:7.

U borbi za zlatnu medalju kasnije danas sastaće se košarkaši Srbije i Nemačke.