Joahim Nišler je prilično aktivan tip. Taj direktor hotela „Lindenhof“, u malom turističkom naselju Naturno na severu Italije, nedaleko od austrijske granice, strastveni je planinar i biciklista. Narednih nedelja imaće mnogo vremena za svoje hobije. Hotel je zatvorio zbog koronavirusa.

„Više nemamo posla. Situacija je zaista tužna. Gosti ne dolaze ili otkazuju dolazak. Inače smo imali između pedeset i šezdeset rezervacija dnevno. Trenutno ih uopšte nemamo i jedva da možemo da pokrijemo fiksne troškove.“

Krajem prošle sedmice nemački institut Robert-Koh i Južni Tirol je proglasio za rizično područje. Nišler strahuje zbog mogućih teških i dugoročnih posledica po regionalnu privredu: „Zaposleni u turizmu koji su morali da budu otpušteni su prvi koji ispaštaju zbog krize. Posle njih su na redu dostavljači i zanatlije, oni koji ne dobijaju nove poslove. Ako svi ti ljudi sada manje i kupuju, na udaru je i maloprodaja. Pre svega zato što nema ni gostiju.“

Upravo s tim bi trebalo računati. Kako je u ponedeljak saopšteno iz Udruženja hotelijera i ugostitelja, čitava skijaška sezona u Južnom Tirolu je prekinuta pre vremena – zbog koronavirusa. Od srede pa sve do 3. aprila rad obustavljaju i brojni ugostiteljski objekti i operateri žičara.

Uticaj na javni život

Odluka tog udruženja samo je jedna u dugom nizu drastičnih odluka koje se trenutno donose u Italiji, piše Dojče vele. U toj zemlji ima najviše smrtnih slučajeva nakon Kine, gde je u decembru izbila epidemija. Pošto su prošle sedmice zatvoreni brojni univerziteti i škole, do sredine marta, vlada u Rimu je najpre veliki deo severa zemlje, koji važi za privredno srce zemlje, stavila pod karantin. Ubrzo zatim, karantin i ograničena sloboda kretanja prošireni su na čitavu zemlju.

Univerziteti i škole ostaće zatvoreni do 3. aprila. Zatvoreni su i bioskopi, pozorišta, muzeji, sportski klubovi, zabranjene su demonstracije. Onaj ko krši ta stroga pravila, može da računa sa zatvorskom kaznom i do tri godine ili sa 260 evra novčane kazne.

Danijela Zadra je direktorka spa-centra u Meranu, u Južnom Tirolu. Kaže da mere koje se sprovede direktno utiču na svakodnevni život: „Vlasnici barova i restorana moraju da razdvajaju stolove i da se pobrinu da između gostiju bude razmak od najmanje metar i po.“ To znači da i ispijanje espresa za šankom otpada. A to je tipično za Italiju. Mesto može da se dobije samo za stolom, a ne za šankom, kaže Zadra: „U kancelarijama se izbegavaju veliki sastanci, mnoge stvari se dogovaraju telefonski ili putem i-mejla.“

Zahtevi za finansijski pomoć iz Brisela

Italijanski premijer Đuzepe Konte verbalno je veoma oštar. U širenju korona-virusa on vidi „nacionalno vanredno stanje“. U intervjuu za list „La Republika“ u ponedeljak je izjavio: „Kako bismo izašli iz krize moraju da se iskoriste sva ljudska i ekonomska sredstva”.

U rešavanju finansijskih problema Konte očekuje pomoć Brisela. Stroga evropska pravila o dugovima morala bi da budu ublažena, kako bi se obezbedio manevarski prostor za finansije. Fleksibilnost koju dozvoljavaju pravila o budžetu EU morala bi u potpunosti da se iskoristi.

Mere koje sprovodi italijanska vlada ne nailaze, međutim, svuda na podršku. To je moglo da se vidi i iz saopštenja Ministarstva pravde od ponedeljka: kao deo mera za suzbijanje virusa, vlada je hitnom uredbom ograničila direktan kontakt u zatvorima, kao i između zatvorenika i njihove rodbine. Nakon toga su u više zatvora izbile pobune u kojima je ubijeno šest zatvorenika. U nekoliko zatvora izbili su požari. Udruženje zatvorskih stražara navodi da su pobune izbile u 27 zatvora širom zemlje.

„Prekinuti lanac zaraze“

U malom turističkom mestu Naturno, u blizini austrijske granice, takvih dramatičnih ispada ipak nema. Direktor hotela Joahim Nišler kod stanovnika do sada nije primetio preteranu kupovinu, kao ni veće napade panike. Poslednjih dana se međutim kod pojedinih gostiju uočava velika nesigurnost.

„Jedna naša gošća se toliko bojala da će biti zaražena, da nijednom nije dolazila do recepcije. Ni uveče se nije spuštala na večeru. Hranu smo joj donosili pred sobu, na kolicima za posluživanje. Onda bi se udaljili i pozvali je telefonom.“

Nišler pozitivno ocenjuje stroge mere koje sprovodi vlada. Još nekoliko sedmica preostaje do početka udarne sezone tokom uskršnjih praznika. A do tada važi sledeće: „Moramo da pobedimo virus, moramo da prekinemo lanac zaraze i to u potpunosti.“

NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:

Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa

Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)

Izbegavajte rukovanje i ljubljenje

Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati

Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?

Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?

Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.