Srbija je danas mnogo bliža NATO savezu nego Kosovo, jer mi sa srpskom vojskom radimo svakog dana, imali smo vežbe, imali smo obuku i niz drugih stvari, izjavio je američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil.

Sada Srbija vodi politiku vojne neutralnosti i želim da bude jasno, mi tu politiku apsolutno poštujemo, ali Srbi mogu u jednom trenutku doći do drugačijeg zaključka, rekao je Hil gostujući na Radio-televiziji Srbije,prenosi N1.

On je podsetio da je i Švedska 200 godina vodila politiku neutralnosti, ali je sada napravila promenu i ušla u NATO, dodavši da je na Srbiji da odluči šta želi da radi.

„Svakako da razumem problem odnosa Srbije prema NATO, ali najbolje što mogu da uradim je da budem otvoren koliko mogu i da, pre svega, shvatim da postoji još jedan narativ o tom pitanju. A da li Srbija u nekom trenutku treba da bude deo kolektivne odbrane, to će sama da odluči“, kazao je Kristofer Hil.

ZSO odavno zakasnila

Komentarišući činjenicu da na Kosovu ni 11 godina posle postignutog dogovora nije formirana Zajednica srpskih opština, Hil je ukazao da je američka administracija zauzela čvrstu liniju i jasno stavila do znanja da je to odavno zakasnelo.

„Naš stav je, kao i stav Evropske unije, da to mora da se uradi, jer je Zajednica srpskih opština neophodna i rešila bi mnoge probleme sa kojima se suočavamo – na primer, pitanje kako doći do sredstava za penzionere, kako rešavati pitanje dinara ili kako upravljati školstvom. Apsolutno stojimo iza toga i insistirali smo na tome. Mislim da je u jednom trenutku naš specijalni izaslanik Gabrijel Eskobar, govoreći o formiranju Zajednice, rekao da ćemo to uraditi sa ili bez kosovskog premijera Aljbina Kurtija“, kazao je Hil.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.