Frilenseri rade na zahtev klijenata po projektu, i to obavljaju kao jedinu ili povremenu dopunsku aktivnost uz stalno zaposlenje. Broj poslova u svetu frilensa je skoro beskonačan i daje mogućnost obično mlađim ljudima, prvenstveno studentima i početnicima u raznim oblastima da se profesionalno usavrše i steknu prva radna iskustva ili da razviju sopstveni biznis. Ovaj model rada je veoma popularan i u Srbiji, koja se, prema brojnim izvorima svrstava  u vodeće zemlje u svetu i  Evropi, po procentualnom učešću onlajn radne snage u odnosu na ukupan broj stanovnika, i u odnosu na ukupnu radnu snagu u zemlji.

Internet je pretrpan brojnim globalnim servisima i platformama koje omogućuju nalaženje i pružanje ovih poslova i usluga, bilo da je reč o dizajnu, programiranju, marketingu, učenju jezika, video editovanju, prevođenju, pisanju, virtuelnoj asistenciji, dropšipingu, administratorskoj podršci i brojnim drugim zanimanjima.

Međutim, interesovanje velikog broja mladih ljudi je prilika i za prevarante  koji  mogu iskoristiti rad ovih ljudi, a koji nikada neće biti naplaćen. Brojne su stranice koje nude veoma privlačne uslove, sa primamljivim ponudama koje omogućuju brzu i jednostavnu zaradu od kuće.

Često su to prevaranti koji žele da namame lakoverne korisnike da za njih rade besplatno i reklamiraju njihov „biznis“. Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su neke od takvih lokacija i došli do zaključaka koji bi mogli pomoći frilenserima da ne postanu njihove žrtve.

Prvi slučaj: Više istovremenih prevara

Ko ne bi želeo da zarađuje, radeći svakodnevne online aktivnosti: popunjavanje anketa, gledanje videa, igranje igrica i drugih jednostavnih zadataka? Na ovaj način prevaranti mame žrtve na neke od lažnih sajtova.

Početna stranica lažnog web sajta koji nudi honorarni posao obavljajući redovne online aktivnosti

Početna stranica „platforme“ je ispunjena poslovnim ponudama putem kojih se lako zarađuje. Prevaranti obećavaju novim regrutima 200 dolara dnevno, plus 25 dolara bonusa za registraciju. Naravno, postoje brojne kritike “zadovoljnih korisnika” koji su se već obogatili. Ipak, ukoliko se potrudite da ih pročitate, uočićete pregršt gramatičkih grešaka.

Recenzije “zadovoljnih korisnika”

Kako bi korisnik zaradio novac putem ovakvih platformi, potrebno je da obavi nekoliko jednostavnih poslova, poput testiranje aplikacija, igranje igrica, deljenje određenih linkova sa prijateljima i slično.

Zadaci za koje su korisnici plaćeni

Ipak, većina ovih „poslova“ su samo linkovi ka narednim prevarantskim resursima. Posećujući ih, korisnici stvaraju saobraćaj na sajtovima sajber kriminalaca. Ovo poboljšava njihovu poziciju u rezultatima pretrage.

Kada žrtva zatraži svoj novac (na početnoj stranici je navedeno da to može uraditi putem popularnih servisa poput Cash App, Venmo, PayPal i drugih), otkriva da prvo mora da zaradi najmanje 200 dolara.

Poruka koja obaveštava da je potrebno zaraditi najmanje 200 dolara, kako bi isplata zarađene sume bila moguća

Nažalost, korisnici neće dobiti nikakvu isplatu čak i nakon zarade od 200 dolara. Ne može se čak ni isključiti da sajt neće biti jednostavno blokiran pre nego što korisnik i pokuša da ostvari svoju zaradu — takve platforme imaju veoma kratak vek trajanja. Nakon što budu blokirani, prevaranti će dobiti drugi domen i ponovo pokrenuti celu šemu prevare sa novim žrtvama.

Sama prevara je međunarodna. Pored engleskog, web stranice sajber kriminalaca dostupne su na još devet jezika, iako ove verzije izgledaju manje profesionalno.

Drugi slučaj: Podeli sa celim svetom

Postoji sličan sajt primitivnijeg dizajna, ali sa drugačijim mehanizmom zarađivanja novca od naivnih korisnika.

Žrtvama su ponuđena dva načina zarade. Prvi je da pode vezu i pozovu „referrale“ na web lokaciju: korisnici dobijaju 1 dolar za svakih 100 ljudi. Štaviše, sajt im navodno omogućava da povuku sredstva nakon što sakupe samo 20 dolara. Kako bi zaradili ovaj iznos putem deljenja preporuka, korisnici treba da privuku 1500 korisnika na sajt (koji dobijaju po 5 dolara za registraciju).

Početna stranica sajta koji „plaća“ deljenje njihovog linka

Kada žrtva poseti sajt, od nje se odmah traži dozvola za prikaz obaveštenja od strane pretraživača. Preko njih, sajber kriminalci distribuiraju oglase za razne druge prevare ili relativno legalne sajtove za odrasle, što je i glavni cilj: namamiti što više žrtava koje će odobriti ovu dozvolu.

Igra uparivanja slika pomaže prevarantima da povećaju saobraćaj na sopstvenoj web lokaciji i poboljšaju njenu vidljivost.

Kako ne postati žrtva?

Kako da u želji za online zaradom ne postanete žrtva:

  • Ne verujte obećanjima o lakom novcu
  • Ne unosite informacije o plaćanju na sumnjivim web lokacijama
  • Pažljivo pročitajte tekst o tome kako da uočite prevarante
  • Koristite robusno bezbednosno rešenje koje će vas upozoriti pre posete sumnjivim sajtovima i čuvati vaš novac i podatke van ruku sajber kriminalaca

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.