„Kapacitet za dobro postoji u svima nama i, ako se potrudimo da ga vidimo, pronaći ćemo ga ili će ono pronaći nas negde u našem okruženju. Filantropija omogućava da se i kroz najmanju akciju, koju pojedinac sprovede, napravi značajna promena u životu neke osobe. Trag fondacija već šesnaest godina traga za dobročiniteljima, koji su svojim delima pomogli ljudima kojima je to bilo potrebno i doprineli rešavanju problema zajednica u kojima žive i posluju. Cilj nam je da njihovo dobročinstvo podržimo i predstavimo javnosti, kako bismo im odali priznanje i inspirisali druge da iniciraju slične filantropske aktivnosti“, izjavila je Marija Mitrović, direktorka za filantropiju i partnerstva Trag fondacije, koja je ove godine po šesnaesti put dodelila VIRTUS nagradu za filantropiju.

  • VIRTUS nagrada ima dugu tradiciju. Kakav je trend kada su u pitanju nominacije? Da li je više prijava iz poslovnog sektora ili individualnih dobročinitelja?

Nominacije koje podnosi poslovni sektor tokom godina su sve više oslikavale strateškiji i sistematičniji pristup rešavanju problema u zajednicama u kojima ti poslovni subjekti deluju, nasuprot ad hoc darivanju. Pored toga, uz doniranje za oblasti koje su i inače u vrhu podržavanih tema svake godine (kakve su zdravstvo, doprinos smanjenju siromaštva i obrazovanje), poslovni sektor sve češće podržava i one ređe zastupljene teme, poput razvoja nauke, kulture i umetnosti, zaštite životne sredine, socijalnog preduzetništva ili borbe za unapređenje položaja žena u našem društvu. Posebno ohrabruje činjenica da kompanje i preduzeća podršku pružaju na sve inovativnije načine i kroz kreativne programe, koji traju i više godina. Sve veći broj podnetih nominacija u kategoriji nagrade za dugoročno partnerstvo između poslovnog i civilnog sektora, nam pokazuje da raste poverenje ovog sektora u organizacije civilnog društva, u kojima vide važne saveznike na svom putu ka izgradnji boljeg društva za sve nas. Ova dugoročna partnerstva često budu veoma dugotrajna – višegodišnja, čak duža i od deset godina, što nam govori mnogo o kvalitetu, uspehu tih zajedničkih inicijativa, ali i posvećenosti obe strane ovom važnom zajedničkom cilju.

Otkako smo pre devet godina uspostavili nagradu za individualnu filantropiju, najveći broj nominacija svake godine pristigne upravo za ovu kategoriju nagrade. Te nominacije u velikom broju slučajeva oslikavaju iskrenu potrebu da se učini dobro i da se sve što neka osoba ima, podeli sa nekim kome je to potrebno. Takve inspirativne priče često dobiju veliku pažnju javnosti bez obzira na to koja je veličina njihovog doprinosa, upravo zato što su iskrene i dirljive.

  • Prošle godine uvedena je nagrada za mlade filantrope kao stalna kategorija VIRTUS nagrade za filantropiju. Ko je dobio to priznanje za 2022. godinu?

Naša želja je da posebnu pažnju posvetimo mladim filantropima. Mladi ljudi se u velikoj meri angažuju oko dobrotvornih akcija, stoga je veoma važno da među njima prepoznamo i istaknemo one koji su kroz inicijative i akcije kojima pomažu drugima, već pokazali da žele da okruženje u kome žive menjaju nabolje. Nagrada za mlade filantrope za 2022. godinu pripala je Đorđu Tomiću, izviđaču i bejzbol reprezentativcu iz Veternika, koji od malih nogu u svojoj zajednici čini velika dela. Đorđe tokom cele godine svoje komšije odvozi na lekarske preglede, dostavlja im hranu, koordinira prikupljanje odeće, organizuje akcije krečenja i drži dodatne časove matematike i istorije onima kojima su oni potrebni. Kao iskusni izviđač, Đorđe organizuje kampove i sa najmlađima deli znanja o ekologiji i snalaženju u prirodi. Tokom protekle godine, Đorđe je pomagao radu udruženja osoba sa invaliditetom Iz drugog ugla organizujući kreativne radionice, večeri društvenih igara, i partije stonog tenisa i pikada. Volontira najmanje osam sati dnevno, a u svoj filantropski rad ulaže sopstvene resurse – novac, znanje i dobru volju. Đorđe se neprestano usavršava i uči novim zanatima, kako bi članovima svoje zajednice pomogao još više.

  • Svake godine dodele se i specijalne nagrade. Predstavimo njihove filantropske inicijative.

Dobitnik specijalne nagrade za individualni doprinos lokalnoj zajedniciza 2022. godinuje Slobodan Vasić, radijski novinar iz Požarevca, koji organizuje humanitarne akcije i na taj način pomaže svojim sugrađanima da prebrode teške životne trenutke, dobiju neophodno lečenje ili materijal za renoviranje svog doma. Protekle godine, Slobodan je organizovao humanitarne fudbalske turnire, tokom kojih je prikupljeno čak 31.500 evra za lečenje sugrađanina, Jasmina Milanovića. Već sedam godina uspešno organizuje akciju „Za nov početak pod starim krovom“, u okviru koje obezbeđuje materijal za renoviranje kuća socijalno ugroženim porodicama. Specijalna nagrada za individualni doprinos smanjenju siromaštva pripala je Sandri Tomić, ekonomskoj tehničarki iz Veternika, koja već 15 godina nastoji da ublaži posledice siromaštva kojim su pogođene njene komšije i sugrađani. Sandrine filantropske aktivnosti usmerene su na rad udruženja koje okuplja osobe sa invaliditetom i ulepšava njihovo slobodno vreme, kao i vreme njihovih porodica. Sandra organizuje akcije prikupljanja odeće i obuće, osnovnih životnih namirnica, ali i redistribuciju toplih, kuvanih obroka za socijalno ugrožene porodice. Specijalna nagrada za podsticanje vršnjačke filantropije pripala je Magdaleni Stanković iz Žitorađe i grupi dvanaestoro mladih, koji su za malo više od mesec dana uspeli da prikupe novac za lečenje svoje sugrađanke, Marije Stanković, koju su poznavali iz škole ili iz kraja, i tako joj pokazali da nije sama i da će uvek imati na koga da se osloni. Grupa mladih filantropa spontano se okupila sa željom da Mariji spase život – organizovali su koncert i šest žurki na kojima se prikupljao novac za lečenje, prodavali su majice sa Marijinim likom, distribuirali kutije za donacije po Žitorađi i okolnim mestima i posećivali sve značajne i posećenije manifestacije svog okruga kako bi što brže sakupili novac. U svoju akciju uključili su celu zajednicu, građane i preduzetnike, studentski parlament Univerziteta u Nišu, đake Marijine osnovne i srednje škole, ali i lokalnu samoupravu. Kada je novac za lečenje prikupljen u rekordnom roku, Magdalena i njen tim ispratili su Mariju na put u Istanbul pesmom, sa željom da im se što pre vrati, zdrava i srećna. Specijalnu nagradu za individualni doprinos zaštiti životinja dobio je Nikola Stojković, za brigu o napuštenim i zanemarenim životinjama na teritoriji opštine Srbobran. Tokom protekle godine, zahvaljujući Nikolinom angažovanju, spaseno je preko 80 pasa lutalica koji su smešteni u njegovom dvorištu, a preko 40 njih je pronašlo svoj novi dom i nove vlasnike.

  • Kako procenjujete širi doprinos VIRTUS nagrade razvoju društva tokom ovih 16 godina?

Za ovih šesnaest godina načinjen je pomak kada je reč o razvoju filantropije u Srbiji. Filantropija se sve više prepoznaje i praktikuje, a iz godine u godinuraste broj sprovedenih akcija i iznos donacija. Može se konstatovati da je došlo doporasta individualne filantropije i davanja pojedinaca, kao i da su građani spremniji da se lično angažuju u filantropskim akcijama. Svakako je važna činjenica da su se građani ohrabrili i uvideli da zajedničkom akcijom mogu da reše mnoga važna pitanja i da svaki doprinos, bez obzira na to koliko on bio mali ili veliki, vodi ka uspešnom postizanju filantropskih ciljeva širom zemlje. 

Takođe, sve veći broj kompanija se uključuje u filantropske inicijative,jer sada i manje kompanije i preduzeća razumeju značaj filantropije za razvoj celokupne zajednice u kojoj posluju. Došlo je i do određenih promena u regulatornom okviru za davanja, kao što je objavljivanje uputstva za jednostavniju primenu i korišćenje postojećih poreskih olakšicaza donatorekoje su obuhvaćene Zakonom o porezu na dobit pravnih lica, kao i povećanje neoporezivog dela iznosa stipendija što će uticati na porast životnog standarda učenika i studenata.Sve je izraženije i uobličavanje ekosistema filantropskih aktera u Srbiji, postoji sve više različitih krovnih formalnih i neformalnih tela, od kojih posebno ističemo Srpski filantropski forum, te se može očekivati da će u budućnosti sistem, u kojem su svi relevantni filantropski akteri efikasno uvezani, biti u potpunosti izgrađen. Mi verujemo da je značajnu ulogu u tom razvoju filantropske prakse u Srbiji imala i VIRTUS nagrada. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.