Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da su kontraofanzivne akcije protiv ruskih snaga trenutno u toku, ali je odbio da otkrije dodatne informacije.

„Svakodnevno sam u kontaktu sa našim komandantima“, rekao je on. „Sve informacije koje sam od njih dobio su pozitivne. Prenesite ovo Putinu.”

Generalštab Ukrajine saopštio je da su njene snage odbile neprijateljske napade oko Bahmuta i Marinke, gradova oko kojih se vode najteži okršaji na istoku. Ruske snage, navodi se, „i dalje trpe velike gubitke koje pokušavaju da prikriju“.

Zamenica ministra odbrane Hana Maliar na Telegramu je izjavila da vojska neće davati zvanične izjave sve dok jasno ne utvrdi pozicije na bojnom polju.

Ukrajina je mesecima na sva usta najavljivala veliku kontraofanzivu kojom bi povratila od Rusije okupirane teritorije na jugu i istoku zemlje, ali je za sada sve tiho i zabašureno i ne postoje pouzdane informacije da li je glavna akcija otpočela.

U međuvremenu, ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva saopštilo je da je Ukrajina u poslednjih 48 časova sprovela „značajne“ operacije na istoku i jugu države, probivši pritom rusku odbranu na nekoliko mesta.

Očekuje se da će u ukrajinskoj kontraofanzivi učestvovati hiljade vojnika obučenih i naoružanih od strane Zapada, ali da će i pored toga imati veoma težak zadatak jer je Rusija širom okupirane teritorije izgradila ogromna odbrambena utvrđenja.

Patrik Buri, stručnjak za odbranu i bezbednost na Univerzitetu Bat u Velikoj Britaniji, izjavio je za Al Džaziru da je „malo verovatno da ćemo videti brzi proboj kao što smo videli septembra u Harkovu, gde su Ukrajinici, uz pomoć savezničke obaveštajne službe, lako mogli da identifikuju protivničke slabe tačke.“

„Rusi su imali mesece i mesece da se pripreme za napade, siguran sam da su uspeli da iskopaju rovove, bunkere i postave minska polja. Mnogo je lakše odbraniti se nego li osvojiti neku teritoriju“, dodaje on.

Jug se smatra ključnim strateškim prioritetom kontraofanzive jer bi osvajanjem njega Ukrajinici ponovo mogli da zauzmu najveću nuklearnu elektranu u Evropi, ali i da preseku kopneni most koji vodi do okupiranog Krima, rasparčavajući tako ruske snage.

Borbe na jugu Ukrajine ponovo su se našle u centru pažnje nakon što je u utorak došlo do poplava prouzrokovanih uništavanjem brane na reci Dnjepar, zbog čega je nekoliko hiljada ljudi bilo primorano da napusti svoje domove.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.