Kako bi odgovorila na izazove energetske tranzicije, a ujedno ispunila svoje „zelene“ ciljeve, kompanija NIS diverzifikuje poslovanje, sprovodi ekološke projekte, realizuje biznis inicijative koje imaju značajne ekološke benefite i učestvuje u projektima zaštite životne sredine. NIS je u ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u našoj zemlji od 2009. godine uložio 900 miliona evra, od čega je u inicijative koje imaju isključivo ekološki karakter investirano oko 120 miliona evra.

Ekološki projekti u svim oblastima poslovanja

Razvoj biznisa i diverzifikacija poslovanja za NIS su neodvojivi od očuvanja životne sredine. Najbolji primer je Rafinerija nafte Pančevo, koja je prvi energetski objekat u Srbiji koji je dobio integrisanu IPPC dozvolu, čime se potvrđuje da su svi proizvodni procesi usklađeni sa najvišim domaćim i evropskim ekološkim standardima. Veoma značajan projekat i sa aspekta biznisa i sa aspekta zaštite životne sredine jeste postrojenje za Duboku preradu koje je u Rafineriji pušteno u rad 2020. godine. Time je omogućena proizvodnja većih količina najvrednijih goriva, kao i proširenje palete proizvoda na naftni koks. Takođe, radom ovog postrojenja smanjuju se emisije SO2 za 98,8 odsto, praškastih materija za više od 50 odsto i azotnih oksida za gotovo 10 procenata.

Ekološke projekte NIS sprovodi i u drugim oblastima poslovanja. U Aminskom postrojenju kod Elemira način prerade gasa je takav da u potpunosti sprečava dospevanje ugljen-dioksida u atmosferu. Reč je o HIPACT tehnologiji (High Pressure Acidgas Capture Technology), jednoj od najefikasnijih među postojećim metodama u procesu prerade gasa. Dalje, na gasnom polju „Ostrovo“ NIS proizvodi komprimovani prirodni gas koji se koristi u industriji, čime se zamenjuju tečna goriva i smanjuju emisije štetnih gasova iz industrijskih kotlarnica, ložišta i peći.

Energetska tranzicija

Sprovodeći svoju zelenu agendu i praveći značajne korake na putu energetske tranzicije, NIS je na naftnim i gasnim poljima u Srbiji izgradio mini-elektrane u kojima se kaptažni gas koji se ranije spaljivao na baklji sada koristi za proizvodnju električne i toplotne energije. NIS je započeo i ugradnju solarnih panela na benzinskim stanicama u našoj zemlji, čime se, pored finansijskih, ostvaruju i pozitivni ekološki efekti. Solarni paneli do sada su instalirani na 15 NIS Petrol i Gazprom benzinskih stanica u Srbiji.

U 2022. godini rad je započela i TE-TO Pančevo, prva gasno-parna elektrana u Srbiji, namenjena za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije na bazi prirodnog gasa kao ekološki prihvatljivijeg goriva. Takođe, na maloprodajnim objektima kompanije na auto-putevima u Srbiji postavljeni su punjači za električne automobile.

Za lepšu ekološku sliku naše zemlje

U ekološkim akcijama učestvuju i zaposleni kompanije, članovi Kluba volontera NIS-a. Oni sprovode akcije čišćenja i uređenja priobalja reka i jezera, izletišta i javnih površina, sadnje drveća i edukacije najmlađih članova društva o značaju zaštite životne sredine.

„Ništa manje nisu značajne inicijative na polju ekologije koje realizujemo u saradnji sa zajednicom. Samo u okviru ciklusa programa ’Zajednici zajedno’ za 2021. godinu realizovali smo 29 projekata vrednih 107,5 miliona dinara. Projekti su realizovani u 12 partnerskih gradova i opština u Srbiji, a usmereni su na unapređenje energetske efikasnosti, zamenu kotlova za grejanje na ekološki prihvatljivije energente, kao i na uređenje gradskih parkova postavkom inovativnih ekoloških elemenata, solarnog osvetljenja, pametnih klupa i sadnjom autohtonih vrsta biljaka“, kažu u NIS-u.

Navedenim investicijama NIS pokazuje da je dosledan u poštovanju principa održivog razvoja, a u toj oblasti kompanija se rukovodi globalnim ciljevima Ujedinjenih nacija i svojim poslovanjem doprinosi ostvarenju 12 od 17 ciljeva. NIS je i jedan od pionira izveštavanja o održivom razvoju u Srbiji, a krajem maja kompanija je objavila Izveštaj o održivom razvoju za 2022. godinu pod simboličnim sloganom „Naša održiva zajednica“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.