Kačanik je grad i sedište istoimene kosovske opštine. Nakon rata 1999. i ono malo Srba je napustilo Kačanik. Mesto je poznato po „Kačaničkom ustavu“, a aktuelna predsednica ovakvog Kosova Vjosa Osmani je svojevremeno ocenila da je proglašenjem takozvanog Kačaničkog ustava, 7. septembra 1990. „postavljen kamen temeljac za slobodu i nezavisnost Kosova“. Bivši predsednik „Kačaničke skupštine“ Ilaz Ramajli tvrdi da su okolnosti ranih devedesetih godina i geografska pozicija Kačanika definisali da taj grad bude mesto za donošenje „Ustava“ kome je prethodilo donošenje „Ustavne deklaracije“.

S vremenom Kačanik postaje opšte mesto Vučićevih odgovora njemu nelojalnim „patriotskim snagama“. I u vreme kad je opcija na stolu bila razgraničenje, avgusta 2018. Vučić naglašava: „Hoćete da jurišate na Kačanik, a teško vam je da tri meseca nameštate krevet i pakujete pidžamu.“ Misleći na otpore cikličnim naprednjačkim marketinškim kampanjama za uvođenje vojnog roka. Iako je opcija redovnog vojnog roka bila programski prisutna kod SNS i u kampanji dolaska na vlast 2012, Vučić tada nije voleo da se ona naglašava u medijima, za razliku od danas kad je militarizacija jedna od prioritetnih razvojnih i marketinških strategija.

Oktobra 2018. Vučić opet pominje isti toponim: „Obično ne komentarišem istraživanja. Šta to znači 44 odsto ljudi je protiv razgraničenja? Je l’ to znači da je 44 odsto za nezavisno KiM u celini, takvih svakako ima 8-12 odsto građana, ili svi misle da je Kačanik srpski, ili su svi strpani u isti koš?“

CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 11. MAJA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.