Malo je obaveštenih ljudi – a biće da je u oceni vlasti već preovladala opšta jednoglasnost – koji ne smatraju da je ovdašnja vlast autoritarna i, štaviše, da je u autoritarnosti uveliko premašila svaku razumnu meru. Svoje mišljenje o autoritarnom poretku vlasti razni ljudi, dakako, formulišu na različite načine, ali ponajčešće se čuje da o svim iole važnijim stvarima u ovoj zemlji odlučuje samo jedan čovek.

Ta koncentracija važne funkcije odlučivanja i svojevrsna divinizacija pojedinca ispoljava se na načine koji se bez rizika mogu okarakterisati kao neprimereni, ali je retko kad dolazila do tako frapantnog izražaja kao na nedavnom masovnom skupu aktivista SNS-a. Tada je na neočekivano grubu (dis)kvalifikaciju Predsednika Republike (PR) i donedavno, suprotno izričitoj ustavnoj zabrani (čl. 116), i predsednika te stranke da su prisutni politički neefikasni i da bi bez njega jadno prošli na bilo kakvim izborima – taj masovni skup gromoglasno reagovao burnim i dobro razvučenim aplauzom. Taj apsurd dugotrajnog aplaudiranja na jednu valjda uvredljivu karakterizaciju navodne bezvrednosti prisutnih mora se okvalifikovati tako što će se pribeći jednoj formulaciji na ruskom jeziku: bili su to prodol’žitel’nyje aplodismenti i gromkyje rukopleskanija.

Jezička nadgradnja fenomena nedemokratske, autoritarne vladavine dovoljno je bogata i razuđena ali nije dovoljno precizna. Diktatura, tiranija, despotija, satrapija… neki su od često korišćenih elemenata toga vokabulara, ali se, reklo bi se, najčešće sreću autoritarizam i autokratija. Ta dva termina nisu u praksi precizno razgraničena a pružaju sjajnu priliku za razgraničenje značenja i nijansiranje različitih stepena nedemokratičnosti koja može da ovlada jednim društvom. Autoritarizam je izveden iz starogrčkog prefiksa auto sa značenjem: sam, nezavisan, izdvojen, autonoman u odnosu na druge… Nije slučajno prvo vozilo koje je „samo od sebe“ moglo da se kreće bez konjske zaprege nazvano automobil ili prosto auto. Autoritarizam bi mogao da posluži kao generički izraz iz koga bi mogli da poteknu izvedeni izrazi za nijansirano imenovanje različitih stepena nedemokratičnosti. Autokratija bi mogla izvanredno da označi najviši stepen nedemokratičnosti jer pored dobro pogođenog predmetka auto sadrži i jednako dobro pogođenu izvedenicu od grčkog glagola krateo sa značenjem: vladati.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 21. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.