Holandija – Australija. To je prvi četvrtfinalni par Svetskog prvenstva u Kataru i od prvog četvrtfinalnog para više nismo ni mogli da tražimo. Fudbalski klasik, sa mnogo istorijskih epizoda koje se ne zaboravljaju, nego se beleže u knjigu dugovanja i čekaju naplatu. I jedni i drugi igraju prilično dekadentno na ovom Mundijalu, ali ostvaruju cilj.

Posle Holandije koja je savladala SAD rezultatom 3:1, u četvrtfinale se plasirala i Argentina.

Tim Lionela Skalonija popravlja formu kako prvenstvo odmiče. Skaloni paralelno sa tim pravi sitne korekcije u startnoj postavi i traži najbolji mogući satav za ključne duele.

Danas je u napadu umesto Di Marije počeo Papu Gomez, dok su Enco Fernandez i njegov prijatelj Hulijan Alvarez ostali u prvoj postavi.

Argentina je ostavila utisak u većem delu utakmice da je bolji rival, ali je bilo situacija u kojima je Australija vrlo opasno pretila.

Prvo poluvreme završeno je vođstvo Argentine, a gol je na svom 1000. nastupu u profesionalnom fudbalu postigao Lionel Mesi. Kakvo je bilo prvo poluvreme dovoljno govori i podatak da je xG (očekivani broj golova), na osnovu kreiranih šansi za Argentinu bio 0,07 a za Australiju 0,08.

Argentina je u drugom poluvremenu napratila nenormalnu upornost De Pola koji je isčačkao jednu loptu, doturio je Hulijanu Alvarezu i prednost je duplirana.

A onda je jedan nebitan šut Gudvina promenio pravac udarivši u Enca Fernandeza i završio u golu. Australija je smanjila zaostatak i nastavila da napada. Na kraju su Gaučosi od utakmice koju je trebalo mirno privesti kraju, napravili sebi problem i do poslednjeg trenutka – i odbrane Martineza u situaciji 1 na 1, bukvalno u poslednjim sekundama meča – strepeli.

Da je indisponirani Lautaro Martinez u poslednjih 10 minuta „spakovao“ jednu od tri kolosalne prilike koje mu je Mesi napravio, ne bi bilo tenzije.

Ako Mesi želi do trona, takve stvari i poslednjih 20 minuta protiv Australije neće smeti da se ponove.