Do pre dve godine nismo ni znali šta sve ESG podrazumeva, a danas nam deluje da je u poslovnom svetu ESG najčešće izgovorena reč. Sredinom 2020. godine Evropska unija usvojila je EU taksonomiju i time ovoj oblasti dala regulatorne i sadržajne okvire, odakle se pak nismo previše pomakli, kako u nacionalnim okvirima u Srbiji, tako ni i u regionu. Sredinom 2024. godine stupa na snagu i EU Direktiva o dubinskoj analizi korporativne održivosti, koja definiše više od 20 zahteva koji se odnose na zabranu kršenja ljudskih prava i više od 10 zahteva u vezi sa uticajem na životnu sredinu.

Tokom prethodne tri godine u OTP banci Srbija posvetili smo se zelenoj tranziciji i našoj zelenoj platformi Generator LAB, putem koje se implementiraju brojni pojedinačni projekti posvećeni temi održivosti. To nas nije udaljilo od podrške koju tradicionalno usmeravamo i ka kulturi, književnosti, sportu i društveno marginalizovanim grupama. Zato sam posebno ponosna što su našu posvećenost prepoznale i Ujedinjene nacije, te je OTP banka kao jedina banka iz Srbije, postala zvanični potpisnik UN principa za odgovorno bankarstvo. Reč je o jedinstvenom okviru za održivo bankarstvo razvijenom kroz saradnju između banaka širom sveta i Programa za finansijsku inicijativu u oblasti životne sredine Ujedinjenih nacija. Principi predstavljaju glavni okvir kojim se obezbeđuje usklađenost strategije i prakse banaka sa vizijom društva za budućnost u okviru Ciljeva UN za održivi razvoj i Pariskog klimatskog sporazuma, čemu smo mi posvećeni, delujući na osnovu svojih ESG i CSR strategija.

I tako dolazimo do važne teme koju smo mi u OTP banci nedavno pokrenuli. Zapravo, radi se o pionirskoj inicijativi koju smo simbolično nazvali „Zajedno do solidarnijeg društva“, a koju smo inicirali i pokrenuli sa prijateljima i partnerima, Srpskim filantropskim forumom i Trag fondacijom. Ova važna inicijativa posvećena je izradi jedinstvenog Registra organizacija civilnog društva koje će OTP banka osloboditi od provizija prilikom uplata humanitarnih donacija na njihove namenske račune. Oslobađanje od provizija važiće za sve grupe klijenata i za sve načine uplata koje se realizuju preko OTP banke, bez obzira na to u kojoj je banci otvoren račun na koji se donacija upućuje. Ova inicijativa pokrenuta je u cilju afirmacije i osnaživanja kulture davanja u našoj društvenoj zajednici. Mi negujemo intenzivnu filantropsku tradiciju i vrednosti dobročinstva kako kroz korporativna davanja, tako i među kolegama, a pokrenuta inicijativa predstavlja važan doprinos na tom putu. I verujemo da je upravo sada pravi momenat za to.

Procene su da je u Srbiji tokom 2022. godine putem donatorskih akcija sakupljeno oko 33 miliona evra za različite humanitarne potrebe u više od 4600 akcija, gde su građani doprineli u humanitarnim donacijama sa 50 odsto, što jeste lep podatak, ali nam govori da se privredni sektor mora više aktivirati. Očekujemo da ukidanje provizija koje smo pokrenuli ne samo da može da podstakne intenzivniju donatorsku praksu i osnaži rad civilnog sektora koji se bavi humanitarnim radom, već i da donese uvećanje procenta donacija. Kako su nam partneri iz fondacije Trag ukazali, prošla godina beleži pad od čak 21 odsto u visini doniranog iznosa u odnosu na 2021. godinu.

Dugo smo radili na pokretanju ove inicijative i uključili veliki broj kolega iz OTP banke i partnerskih institucija, Trag fondacije i Srpskog filantropskog foruma, kako bismo formirali svu potrebnu dokumentaciju, usaglasili kriterijume koje organizacije treba da ispune kako bismo ih smatrali kredibilnim i time postale članice našeg Registra. Pokazalo se još jednom da međusektorska saradnja daje najbolje rezultate. Nama je zajednički cilj da u Registru, na jednom mestu okupimo sve aktere civilnog sektora čiji je rad transparentan, kontinuiran, poštovanja vredan i čiji rezultati zaslužuju dodatni podsticaj i veću vidljivost. Zato pozivam sve organizacije civilnog sektora da pogledaju detalje i uslove na sajtu OTP banke.

Duboko verujemo da smo na pravom putu da učinimo humanijom zajednicu u kojoj poslujemo, da širimo talas empatije i zajedništva i doprinesemo da se realizuju mnoga dobra dela. Zato vas pozivam da nam se pridružite na zajedničkom putu do solidarnijeg društva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.