Rusi vide šta su Ukrajinci postigli na prednjem kraju sa stalnim terorom sa dronovima i trude se da uzvrate istom merom. Vi nama – vi vama. Za razliku od ukrajinskih četa sa dronovima koje su zamenile artiljeriju za dejstva na prvoj liniji i plitko u dubinu, Rusi su najviše postigli sa dronovima serije „lancet“ u radu po dubini, po artiljeriji i ostaloj tehnici. Gubici ukrajinskih haubičkih baterija postali su previsoki. U prve „lancete“ morali se ukucati koordinate cilja pre poletanja, ali letelica je evoluirala i sada se usmerava na izabrani cilj tokom leta. Izveštile su se posluge koje su postale poznate po nadimku „iksovodi“(исководы) po iks-obliku tlocrta drona sa raširenim krilima posle poletanja.

Navodno prvi tenk „abrams“ uništen je FPV dronom „pirana“ izrađenim u Simbirskom konstruktorskom birou. Kraj za jedan prestižni proizvod američke vojne industrije bio je udar u gornje površine drona poletne mase od samo 4,5 kg koji je nosio tandem kumulativnu raketu PG-7VR odnosno njenu glavu probojnosti 500-650 mm čelika. Tom raketom se gađa iz nadaleko poznatog ručnog lansera RPG-7V. Sada postoje leteće PG-7VR.

Praksa da se rad dronova objavljuje na društvenim mrežama uhodala se kao deo psihološko-propagandnog pritiska i snažan utisak nesumnjivo ostavlja masakriranje pojedinaca koji nisu imali sreće. Neki borci stradali su od direktnog pogotka FPV drona koji je dokumentovan snimcima sa tri i više dronova sa raznih pozicija i zatim su montirani propagandni video-radovi. Na društvene mreže okače se ti snimci, prvo ide znak jedinice koja je likvidirala protivnike i zatim pogled iz vazduha sa detaljima smrti nesrećnika koji je uzaludno pokušavao da pobegne – neki trče cikcak, neki pokušaju da vatrom iz automatske puške pogode dron, a jedan baksuz pokušao je da se odbrani plastičnom bocom jer zatekao se sa tim predmetom u ruci i nije mu pomoglo.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 14. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.