Crveni krst Belorusije razbesneo je međunarodnu zajednicu nakon što je njihov šef izjavio za belorusku državnu televiziju da je organizacija aktivno uključena u dovođenje ukrajinske dece iz oblasti pod ruskom okupacijom u Belorusiju, preneo je Gardijan.

I Ukrajina i beloruska opozicija označile su ove transfere kao nezakonite deportacije, a bilo je i poziva na međunarodne optužbe za ratne zločine protiv autoritarnog beloruskog lidera, slično optužbama protiv ruskog predsednika Vladimira Putina.

Postupci beloruskog Crvenog krsta izazvali su oštre kritike Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca.

Belorusija je najbliži saveznik Moskve od početka ruske invazije na Ukrajinu, a njen lider Aleksandar Lukašenko je dozvolio Kremlju da koristi belorusku teritoriju za slanje trupa i oružja u Ukrajinu. Lukašenko je takođe pozdravio rusko vojno prisustvo u Belorusiji i raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja.

U izveštaju koji je u sredu emitovan na beloruskoj državnoj televiziji prikazan je Dmitrij Ševcov, šef beloruskog Crvenog krsta, u poseti ukrajinskom gradu Lisičansk. Na snimku kaže da je organizacija bila aktivno uključena u dovođenje ukrajinske dece u Belorusiju radi „poboljšanja njihovog zdravlja“.

„Beloruski Crveni krst je – uzeo, uzima i uzimaće – aktivno učešće u tome“, rekao je Ševcoc.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba pozvao je međunarodni krivični sud „da izda nalog za hapšenje” Ševcova, rekavši da je on „javno priznao zločin protivpravne deportacije dece iz okupiranih područja Ukrajine”.

Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, koja okuplja 191 nacionalnu organizaciju, saopštila je da je kontaktirala Crveni krst Belorusije da izrazi svoju „ozbiljnu zabrinutost“ i da savetuje da „prekine bilo kakvu sličnu aktivnost u budućnosti“.

Prošlog meseca, beloruski opozicioni aktivista Pavel Latuška rekao je da je MKS-u dostavio materijal koji navodno opisuje prisilno premeštanje 2.100 ukrajinske dece iz najmanje 15 ukrajinskih gradova koje je okupirala Rusija u Belorusiju, uz Lukašenkovo odobrenje. Minsk je ljutito odbacio optužbe.

U maju je ukrajinsko glavno tužilaštvo najavilo istragu o prinudnim premeštanjima.

Beloruske vlasti potvrdile su da su ugostile više od 1.000 dece, uzrasta od 6 do 15 godina, iz delova Ukrajine pod ruskom kontrolom iz zdravstvenih razloga. Prva grupa od 350 dece stigla je u aprilu, rekli su zvaničnici, ne navodeći dalje detalje.

Ševcov je rekao da radi sa dobrotvornom fondacijom koju podržava država kako bi „deca zaboravila užase rata, odmorila se i osetila da postoji ostrvo sreće“.

Crveni krst Belorusije je najveća humanitarna organizacija u Belorusiji i deo je međunarodnog pokreta Crvenog krsta. Krovna organizacija sa sedištem u Ženevi – Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca – saopštila je da je o spornoj poseti Donbasu saznala preko medija. 

„Ove akcije rizikuju da naruše poverenje u naš rad na podršci zajednicama u nevolji, ko god da su i na kojoj god strani fronta da se nalaze“, navodi se u saopštenju federacije medijima.

Naglašava se da šef beloruskog Crvenog krsta ne govori u ime federacije i da njegove izjave ne predstavljaju njhove stavove.

Opozicioni aktivista Latuška, koji je nekada bio najviši zvaničnik u Lukašenkovoj vladi, insistira da je odvođenje ukrajinske dece u Belorusiju nezakonito i da krši međunarodne norme. On je pozvao MKS da pokrene istragu jer su neka deca „pod starateljstvom ukrajinske države, uključujući siročad, decu sa invaliditetom i one čiji su roditelji lišeni roditeljskog prava“.

„Imamo dokaze da su, nakon što su odvedena u Belorusiju, neka ukrajinska deca završila u Rusiji, što mora da postane predmet međunarodne istrage“, rekao je Latuška.

U martu je MKS izdao naloge i za Putinom i za njegovom komesarkom za prava dece. Sudije u Hagu rekle su da su našle “razumne osnove da veruju” da su njih dvoje odgovorni za ratne zločine protivpravne deportacije dece i nezakonitog transfera dece iz okupiranih područja Ukrajine u Rusiju. Moskva je ljutito odbila takvu osudu.

Poslanici Evropskog parlamenta pozvali su u utorak MKS da „razmotri sličan nalog za hapšenje“ koji bi se odnosio na Lukašenka.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.