Švedski naučnici došli su do značajnog otkrića koji bi mogao da pomogne milionima žena širom sveta u ranoj dijagnostici raka dojke, prenosi N1.

Korišenje veštačke inteligencije u dijagnostici raka dojke za 20 odsto povećava šanse da se bolest otkrije mamografskim pregledom u odnosu na tradicionalni skrining koji vrše radiolozi, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu “Lancet Oncology”.

“Analiziranje mamografskih skenera koje vrše jedan ili dva radiologa uz pomoć veštačke inteligencije, jednako je dobro kao rad dva radiologa bez korišćenja veštačke inteligencije i dovelo je do otkrivanja 20 odsto više karcinoma”, navodi se u studiji urađenoj na Univerzitetu Lund u Švedskoj.

Kako se dodaje, veštačka inteligencija je značajno smanjila posao radiologa i vreme čitanja mamografa – za čak 44,3 odsto.

Istraživanje je sprovedeno u Švedskoj na uzorku od više od 80.000 žena, od kojih su jednoj polovini analizu rezultata radili sami radiolozi, dok su za drugu polovinu koristili veštačku inteligenciju.

Iako prvi rezultati ulivaju nadu, još se čeka finalna analiza strudije koja bi trebalo da pokaže da li je mamografija uz upotrebu veštačke inteligencije bezbedna i poželjna i koji je rizici prate, pre donošenja odluke o tome da li tu novinu vredi uvoditi u svakodnevna testiranja.

EU još nije regulisala pitanje korišćenja veštačke inteligencije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.