AI je tu, i tu je da ostane. Možemo se složiti da je to svima jasno. Ali, kako će izgledati naši životi i poslovi? Da li je AI naš najbolji prijatelj ili naša najveća noćna mora?

Zajedno sa prvim hype talasom, gde je ChatGPT zauzeo glavno mesto, stiglo je mnogo mistifikacije i apstrahovanja oko veštačke inteligencije. Kao da je stvoreno očekivanje da postoji jedno veliko crveno dugme– AI – koje je potrebno pritisnuti i sačekati magiju automatizacije. Da li je to zaista tako pitali smo Radovana Baćovića, iskusnog Data inženjera iz kompanije GitLab.

„Istina je poprilično daleko od velikog crvenog dugmeta, pa se mi iz stručnog sveta uglavnom i dalje bavimo kvalitetom podataka, njihovom zaštitom, čišćenjem, treningom i pametnom upotrebom i pouzdanošću sistema. Točak napretka se do sada nikada nije zaustavio, a fokus je potrebno prebaciti na edukaciju ljudi, kao i na, ukoliko je uopšte moguće, jaku regulativu da ne bi sve otišlo van kontrole. Nedavno sam bio angažovan na internom projektu treniranja modela za jedan programski jezik, i iskustva su bila prilično upečatljiva, podeljena, pomalo i zastrašujuća. Izazova je mnogo: od pametne upotrebe novih znanja, preko zakonske regulative i legalnih aspekata, pa to edukacije kako stručnjaka tako i ljudi koji laički gledaju na to.”

Radovan je strastveni zaljubljenik u podatke, kojima se bavi prethodnih 20 godina, i biće deo konferencije 9Inspiration, koja se održava 29. septembra, u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu, gde će upravo govoriti o ovoj temi. Njegovo predavanje ima zanimljiv naslov „When nimble is not fast enough: Will AI and Data leverage your DevSecOps journey“, i donosi perspektivu razvoja DevOps koncepta u – AllOps eru.

Putovanje kroz razvoj DevOps filozofije i alata ne planira da stane, a ni da uspori. Cela geneza DevOps razvoja je prilično interesantna stvar. Prošlo je ne tako mnogo vremena od početka kada su fragmentisani alati pomagali u razvoju po principu ’štap i kanap’, preko ’uradi sam’ rešenja koja su glumila DevOps koncept, pa do DevOps ere u punoj snazi. Poseban začin celoj priči daju podaci i veštačka inteligencija, koja je po mom mišljenju mnogo manje inteligencija, nego što je veštačka, koje su dale vetar u leđa bržem i sveobuhvatnijem razvoju. Ono što je očekivan rezultat simbioze podataka, veštačke inteligencije i DevOps filozofije je da se krećemo u pravcu AllOps ere, to jest, jedne sveobuhvatne filozofije podržane adekvatnim i inteligentnim alatima i platformama.”

Nesumnjivo ćemo biti brži i precizniji u poslu u IT industriji, sa nezamislivim nivoom automatizacije. Radovan smatra da će veštačka inteligencija samo podupreti i unaprediti ceo razvoj na način da se implementira „pametna“ automatizacija po meri svake organizacije.

Razradu ove interesantne i aktuelne teme moći ćete da čujete na 9Inspiration konferenciji, koju organizuje kompanija Levi9 IT, a na kojoj vas očekuje miks zanimljivih predavanja i uvida govornika iz zemlje i inostranstva. Iz Radovanovog ugla uvek je korisno dobiti informacije iz iskustva u organizacijama, jer postoji sličnost u izazovima sa kojima se susrećemo. Ova konferencija će, pored umrežavanja sa kolegama iz IT oblasti, takođe biti prilika da se pridružite velikoj fundraising kampanji u okviru koje IT zajednica direktno donira Nacionalnom udruženju roditelja dece obolele od raka, za izgradnju Roditeljske kuće koja će biti dom svima koji zbog izlečenja dolaze u Beograd.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.