Održivi razvoj se danas najčešće dovodi u vezu sa Agendom Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine, iako je on nastao pre nekoliko decenija. Šta uopšte znači održivi razvoj? Da li se i kako on planira i ostvaruje u Srbiji? Zašto je važno da građani razumeju kako održivi razvoj utiče na njihov svakodnevni život? O ovim pitanjima razgovarali smo sa Ninom Cvetanović, koordinatorkom projekata u Beogradskoj otvorenoj školi u oblasti energije, klime i životne sredine.

  • Šta je to održivi razvoj i u kakvoj je vezi sa Agendom 2030?

Ne izostaviti nikog iz razvoja osnovno je načelo Agende 2030. Održivi razvoj je razvoj koji jednako vrednuje ekonomski napredak, brigu o životnoj sredini, poštovanje ljudskih i radnih prava, kao i brigu o zdravlju i blagostanju ljudi. I ekonomska i socijalna i dimenzija zaštite životne sredine su podjednako važne. Održivi razvoj vezujemo za Agendu 2030 koji predstavlja globalnu viziju o tome kako želimo da svet izgleda 2030. godine. To je, u stvari, neka vrsta putokaza kako da se nosimo sa aktuelnim izazovima kao što su klimatske promene, siromaštvo, glad, ratovi i kako da prilikom planiranja i ostvarivanja održivog razvoja uzmemo u obzir interese svih društvenih grupa.

  • Zašto je ova tema važna za građane?

Zbog toga što se održivi razvoj odnosi na sve sfere našeg života nezavisno od toga čime se bavimo, koliko imamo godina i gde živimo. Primena koncepta održivog razvoja rezultirala bi u tome da svi građani kojima je potrebna socijalna pomoć mogu i da je ostvare, da sva deca uživaju svoja prava, da postoji funkcionalan zdravstveni sistem koji je svima dostupan, kao i sistem obrazovanja, da muškarci i žene imaju iste mogućnosti i iste zarade, da svi imamo mogućnost da živimo u gradovima i opštinama gde je vazduh čist, gde postoji pristup pouzdanoj i održivoj energiji, pijaćoj vodi. Zbog toga je jako važno da razumemo šta je to održivi razvoj, kako on funkcioniše u Srbiji, kako u gradovima i opštinama da bismo mogli da pratimo i da se uključimo u sve aktuelne procese koji utiču na naš svakodnevni život. 

  • Kakva je trenutno situacija u Srbiji, posebno u gradovima i opštinama?

Čitava priča o održivom razvoju ne vredi mnogo, ukoliko se ne primeni na nivo gradova i opština jer se čak 65% ciljeva održivog razvoja može ostvariti isključivo na ovom nivou. Neophodno je da svaki grad i svaka opština planira svoj razvoj uzimajući u obzir nacionalni Plan razvoja i dogovora svih društvenih grupa koje žive na određenom prostoru oko lokalnih prioriteta. Važno je da građani većinski odluče u kom pravcu žele da se razvija njihova opština. Da li, recimo, svoje prirodne resurse žele da razvijaju u pravcu održivog turizma, poljoprivrede ili industrije. Odluka o tome treba da bude doneta planski i strateški jer, u suprotnom, ne postoje jasna pravila pa je sve dozvoljeno, a najčešće na štetu građana.

Proces lokalizacije ciljeva održivog razvoja sprovodi se usvajanjem lokalnih planova razvoja, koje je određeni broj gradova i opština u Srbiji usvojio tokom 2021. i 2022. godine. Međutim, neophodno je da Srbija prvo usvoji nacionalni Plan razvoja, krovni planski dokument, koji će u narednoj deceniji imati veliki uticaj na živote svih građana Srbije.

  • Kako se Beogradska otvorena škola bavi održivim razvojem? Možete li da nam kažete nešto o novom izveštaju „Srbija 2030: Upravlja li Srbija svojim (održivim) razvojem“?

Beogradska otvorena škola, zajedno sa šest partnerskih organizacija, a uz podršku vlada Švajcarske i Nemačke, čini Platformu Održivi razvoj za sve, čiji je glavni cilj uspostavljanje dijaloga među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, kao što je civilno društvo, akademska zajednica, poslovni sektor, građani i drugi o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima održivog razvoja. Beogradska otvorena škola, u saradnji sa partnerskim organizacijama, već drugu godinu zaredom objavljuje izveštaj o napretku u pripremljenosti Srbije za sprovođenje Agende 2030 i ciljeva održivog razvoja. Ovogodišnja publikacija zove se “Srbija 2030: Upravlja li Srbija svojim (održivim) razvojem” i konstatuje da je Srbija ostvarila određeni napredak, ali da i  dalje izostaje pokretanje ključnih procesa poput usvajanja Plana razvoja Republike Srbije. Pored toga, ova publikacija sadrži još čitav niz preporuka, a namenjena je svima koji se bave temom održivog razvoja i Agende 2030 u Srbiji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.