Tetovaže se smatraju jednim od najstarijih oblika umetnosti, koji se praktikuje hiljadama godinama u različitim kulturama sveta. Ali, sada neki naučnici veruju da će sledeća generacija tetovaža biti nešto više od toga, jer će nam pomoći da precizno pratimo svoje zdravstveno stanje, prenosi N1.

„Stvaranje pigmenata za ‘pametnu tetovažu’, koji se mogu ubrizgati pod kožu za praćenje određenih biomarkera u ljudskom telu zahteva saradnju između naučnika, inženjera i dizajner“, kaže za CNN dr Ali Jetisen, istraživač na Odeljenju za hemijsko inženjerstvo londonskog Imperijal koledža.

Njegov koncept zamenjuje konvencionalnu boju za tetoviranje „funkcionalnim materijalima“, stvarajući „tetovaže koje menjaju boju kao odgovor na različite stimulanse“, kao što su promena nivoa šećera u krvi za osobe s dijabetesom, praćenje rada bubrega i jetre ili stanja hidriranosti organizma.

Jetisen je započeo rad kao postdoktorski istraživač u Harvardovoj medicinskoj školi. Zajedno s kolegama istraživačima s Harvarda i Masačusetskog instituta tehnologije, predstavio je koncept pod nazivom „Dermal Abyss“ 2017. godine.

U njihovoj prezentaciji koncepta četiri biosenzora promenila su boju kao odgovor na „tri biohemijske informacije u telesnoj tečnosti“, uključujući nivo šećera u krvi i pH vrednost.

„Nadamo se da će ove inovativne tehnologije biti opštaa platforma za korišćenje dijagnostičkih tehnologija“, istakao je Jetisen, uključujući „široki raspon implantabilnih i injekcionih senzora koji mogu izvestiti i prikazati ljudsko zdravstveno stanje u stvarnom vremenu“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.