Velikom mrežom u koju su upleteni obaveštajni operativci, militanti i kriminalne bande, a tajnom krijumčarskom rutom preko Bliskog istoka – Iran isporučuje oružje Palestincima na Zapadnoj obali. Ovo su najnoviji podaci koje su izneli zvaničnici iz Sjedinjenih Država, Izraela i Irana, a koje prenosi The New York Times.

Kako su opisala tri iranska zvaničnika, cilj je da se podstakne nemir i suprotstavljanje Izraelu, pošto će enklavu preplaviti brdo oružja.

Analitičari su zabrinuti da je naredna namera Teherana da Zapadnu obalu pretvori u novu žarišnu tačku. Sve to u kontekstu već dugo tinjajućeg rata između Izraela i Irana, koji se u ovom trenutku čini skrajnutim sa dnevnog reda.

Sukob ove dve zemlje je ovog meseca dobio novi oblik. Postoji rizik da se raspirivanjem ovog sukoba, dodatno proširi aktuelni sukob na Bliskom istoku. Iran je obećao da će uzvratiti za izraelski napad na ambasadu u kojem je ubijeno sedam komandanata iranskih oružanih snaga.

Oružje koje se krijumčari na Zapadnu obalu uglavnom putuje od Irana kroz Irak, Siriju, Liban, Jordan i Izrael, rekli su zvaničnici. Kako prelazi granice, ide iz ruku u ruke multinacionalnih kriminalnih grupa, organizovanih kriminalaca, ekstremističkih militanata, vojnika i obaveštajne operativce.

Ključna grupa u operaciji, rekli su iranski zvaničnici i analitičari, jesu beduinski krijumčari koji oružje prenose preko granice iz Jordana u Izrael.

NYT je intervjuisao visoke bezbednosne zvaničnike koji su upoznate sa krijumčarenjem oružja na Zapadnu obalu. Trojica su iz Izraela, trojica iz Irana i trojica iz Sjedinjenih Država. Zvaničnici sve tri zemlje tražili su anonimnost jer nisu imali ovlašćenja da o tome govore javno.

„Iranci žele da preplave Zapadnu obalu oružjem i za to koriste kriminalne mreže u Jordanu, na Zapadnoj obali i u Izraelu, pre svega beduinske, koji ga premeštaju i prodaju“, rekao je Metju Levit, direktor programa za borbu protiv terorizma u Vašingtonski institut za bliskoistočnu politiku.

Krijumčarenje na Zapadnu obalu, kažu analitičari, počelo je pre oko dve godine kada je Iran nastavio da koristi ranije uspostavljene rute za krijumčarenje robe. Nejasno je koliko je tačno oružja stiglo na palestinsku teritoriju za to vreme, a analitičari kažu da je većina oružja malog kalibra.

U mesecima od napada Hamasa na Izrael koji se dogodio 7. oktobra, izraelske bezbednosne snage sprovele su obimnu akciju na Zapadnoj obali. Te napade izraelska vojska opisuje kao deo svojih antiterorističkih mera protiv Hamasa i drugih oružanih frakcija, kako bi se iskorenilo oružje i militanti. Izraelske snage su ubile stotine Palestinaca, uključujući i one koji su optuženi za napade na Izraelce, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Grupe za ljudska prava kažu da su mnogi Palestinci nepravedno pritvoreni, posebno oni koji se nalaze u izraelskim zatvorima, iako nije bilo formalnog suđenja. Nepoznato je koliko zatvorenika ima veze sa militantima.

„Izraelska vlada ima dugu evidenciju zlostavljanja i proizvoljnih hapšenja“, kaže Omar Šakir, direktor za Izrael i Palestinu u Human Rights Watchu.

A iranski lideri su godinama ponavljali da je naoružavanje palestinskih boraca na okupiranoj Zapadnoj obali neophodno. Iran tamošnjim militantima već dugo isporučuje oružje za napade na Izrael. Ti militanti pripadnici su takozvane Osovine otpora, ali i Palestinskog islamskog džihada.

Obe te grupe, koje takođe deluju na Zapadnoj obali, proglašene su terorističkim organizacijama od strane Sjedinjenih Država, Evropske unije, Izraela i drugih zemalja.

Iranski zvaničnici su rekli da Teheran nije izdvojio određenu grupu već je umesto toga izabrao da široko preplavi teritoriju oružjem i municijom.

Afšon Ostovar, vanredni profesor za nacionalnu bezbednost na Pomorskoj postdiplomskoj školi i stručnjak za iransku vojsku, rekao je da se ta zemlja fokusira na Zapadnu obalu pre svega jer shvata da će pristup Gazi biti ograničen u skorijoj budućnosti.

„Zapadna obala je sledeća granica u koju Iran planira da prodre i kuda planira da proširi oružje. A ako to budu uspeli Zapadna obala će postati jednako veliki problem kao Gaza, možda čak i veći“, rekao je Ostovar.

Fatah, palestinska frakcija koja kontroliše veći deo Zapadne obale, optužila je prošle nedelje Iran za pokušaj „iskorišćavanja“ Palestinaca za širenje haosa na toj teritoriji. U svom saopštenju, Fatah je rekao da neće dozvoliti da Iran „eksploatiše svetu stvar i krv naroda“.

„Procena Irana je da je jedini efikasan put za otpor okupaciji cionističkog režima oružani otpor“, rekao je Amir Said Iravani, ambasador te zemlje u UN. „Palestinske snage otpora nabavljaju oružje za svoj cilj. Njihov tajni rat je eksplodirao u javnosti prošle nedelje kada je došlo do vazdušnog napada na zgradu iranske ambasade u Siriji“.

Izraelski ratni avioni napali su 1. aprila to mesto gde se održavao sastanak lidera iranskih oružanih snaga i pripadnika palestinskog islamskog džihada u Damasku. Među ubijenima je i general Mohamed Reza Zahedi, general Korpusa islamske revolucionarne garde zadužen za iranske tajne operacije u Siriji i Libanu.

Taj napad je usledio nakon još jednog izraelskog vazdušnog udara. Izraelske snage su 26. marta napale ključni čvor krijumčarske rute u istočnoj Siriji, prema američkim i iranskim zvaničnicima i dvojici izraelskih zvaničnika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.