(Beta) – U svetu od bolesti mrežnjače boluje, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, najmanje 2,2 milijarde ljudi, a procenjuje se da bi kod više od polovine slučajeva pravovremeni pregledi očiju mogli da pomognu u lečenju i sprečavanju oštećenja ili potpunog gubitka vida.

Svetski dan vida obeležava se 11. oktobra, a ovogodišnja kampanja u Srbiji pod sloganom „Oči su tvoj prozor u svet, sačuvaj ih pregledaj se“ ima za cilj podizanje svesti u javnosti o značaju redovnih pregleda kod oftalmologa.

Načelnica Klinike za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Dijana Risimić rekla je na konferenciji za novonare da se radi na podizanju svesti pacijenata o tome kada bi trebalo da se dodje prvi put na očni pregled.

„Deca najkasnije do šestog meseca bi trebalo da se pregledaju, pogotovo ukoliko roditelji imaju probleme sa vidom, a odrastao čovek, iako nema problema sa vidom, od 45. godine će svakako početi da nosi naočare i to je krajnji period kada neko treba da dodje na detaljan oftalmološki pregled“, rekla je ona.

Risimić je naglasila da su neki od simptoma problema sa vidom crvenilo oka, ispadi u vidnom polju, promena boje i veličine oka, a da je najčešći simptom pad vidne oštrine, i podsetila je da je „kompletan oftalmološki pregled jedini način da se dodje do prave dijagnoze i izbegne opasnost“.

Ona je ukazala da čak 80 odsto pacijenata koji imaju problema sa dijabetesom imaju promene na očnom dnu, kao i da je kod tih pacijenata katarakta najčešća promena na oku.

Naglasila je da je u poslednjih nekoliko godina značajno unapreedjen način lečenja bolesti mrežnjače i da sada standard lečenja ove grupe bolesti podrazumeva injekcije adekvatnih lekova koje se daju direktno u oko.

„Novi metod lečenja znatno je poboljšao prognoze pacijentima koji pate od bolesti mrežnjače, zahvaljući tome što je umanjio brzinu kojom im propada vid“, naglasila je Risimić.

Predsednica Udruženja pacijenata oftalmologije „Bono Vido“ Žana Šibul rekla je da su medju najčešćim oboljenjima mrežnjače senilna degeneracija makule i dijabetični makularni edem.

„Postojeće terapije za njih često su ograničene i nelagodne, te na osnovu toga mnogi oboleli nastavljaju da žive sa ovim problemima. U svetu, standard lečenja ovih bolesti jeste anti-VEGF terapija“, rekla je ona.

Šibul je naglasila da u Srbiji postoji limitirana dostupnost ove terapijske opcije i podsetila da na tome „moramo svi zajedno da radimo, kako bi terapija bila dostupna većem broju pacijenata“, da je porodica najvažnija tačka samog pacijenta kao i da je najbitnije ostvarivanje relacije lekar-porodica.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.