Ako u ponedeljak uveče niste grozničavo očekivali još jednu u nizu konferencija za novinare, ako niste pali na priče o vukovima sa društvenih mreža ni o tome ko je gde sedeo i zašto, ako nije uspeo da vas iznervira još jedan igrokaz – čestitamo, vi ste em preživeli još jednu sedmicu u Srbiji, em ste pravi čitalac Nedeljnika, koji uvek traži priču iznad i iza priče i ne pada na prvu loptu.

A priča iza priča ima „onoliko“ u velikom intervjuu koji je za Nedeljnik dao general Svetko Kovač, i koji nosi ovaj broj Nedeljnika. Kopali smo malo i po zlatu – na našem sajtu prvi smo objavili gde se nalazi ono sada već notorno nalazište, a saznali smo u međuvremenu da ima još jedno – i po američkoj i turskoj moći. A od Džasinde Ardern naučili smo da ne budemo previše napadni i naporni, pa zasad toliko. I srećno čitanje…

Svi čitaoci na poklon dobijaju novi broj magazina Istorija

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

KOVAČ – Od odrastanja u Hercegovini, preko putovanja sa Titom i Jovankom, prvih i tačnih procena na Kosovu i Metohiji pre nego što je „kosovsko pitanje“ i zvanično otvoreno, ratnih i političkih lomova, do decenije na čelu Vojnobezbednosne agencije – general Svetko Kovač bio je svedok istorije. O svemu tome je govorio za novi Nedeljnik.

LALIĆ – U Žižekovoj interpretaciji, za Srbe su Balkan Kosovo i Bosna, za Hrvate Srbija, za Slovence Hrvatska, a za Nemce Austrija, zaražena balkanskom korupcijom i neefikasnošću. To dakle nije geografski pojam, već imaginarna kartografija koja hrani naše antagonizme, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja Nedeljnika.

ZLATNA GROZNICA – Imamo neko zlato, to je činjenica. Ali gde se ono nalazi? Zašto se te informacije kriju? Kakva će biti korist Srbije zbog toga što je bogata zlatom? I kako će izbor između ekonomije i ekologije zaista uticati na naše živote? Veliko istraživanje u novom Nedeljniku

SMAJLOVIĆ – „Zašto kosovski Albanci ne veruju Zapadu ni kada im darove nosi?“, pita Ljiljana Smajlović u kolumni u novom Nedeljniku.

PANTELIĆ – Pokazalo se da Pax Americana Universalis ne može da pokrije celu planetu i da je za Vašington bila idealna bipolarna podela sveta u kojoj su oni imali odgovornost za samo jedan deo. Gotovo pola veka američka spoljna politika se bazirala na blokovskoj podeli sveta i od kraha SSSR-a nije uspela da pronađe novi „raison d’etre“. Velika spoljnopolitička analiza Željka Pantelića u novom Nedeljniku.

TURSKA – Jedan od temelja Erdoganovog strategijskog projekta razvoja samodovoljne Turske jeste osvajanje proizvodnje svih važnih sistema naoružanja, od puške do tenka i borbenog aviona. Turska puška o turskom ramenu čini Tursku snažnom. Istovremeno politički prodor u zemlje Balkana, na jednom pravcu, te Kavkaz i centralnoazijske države na istoku, ima svoj vidljivi simbol u izvozu turskog naoružanja. Velika vojna analiza Aleksandra Radića u novom Nedeljniku.

LOKA – Mi sad živimo život Istočnog bloka pre pedeset godina, ispričao je direktor Mascoma u razgovoru u kojem se podsetio dovođenja prvih stranih di-džejeva u opasni klub „Nana“, kako smo bili politički idioti i od silne muzike nismo čuli i videli opasnost dolaska Miloševića, ko su zapravo dve Srbije, kako je po uzoru na susret Rolingstonsa i Vaclava Havela napravio susret velikog američkog benda R.E.M. i Borisa Tadića u Beogradu – o svemu tome, za Nedeljnik govori Slobodan Nešović Loka.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.