U kompaniji Smurfit Kappa doslovno se pridržavamo stare poslovice koja kaže „Ne nasleđujemo Zemlju od svojih predaka, posuđujemo je od svoje dece“. Ulaganja u Zelenu agendu i održivi razvoj kao i investiranje u zdraviju budućnost ideje su vodilje u poslovanju naše kompanije.

Upravo stoga, Beograd će krajem septembra dobiti, za naše prilike jedinstveno, prvo industrijsko biološko postrojenje za preradu otpadnih voda.

Kao vodeći evropski proizvođač papira i papirne ambalaže otvaramo postrojenje na beogradskoj Adi Huji, koje će vodu iz Dunava korišćenu za industrijske potrebe, biološkim tretmanom (korišćenjem „dobrih“ bakterija) prečišćavati i vraćati je u reku u čistijem stanju od onog u kojem je iz reke uzeta.

Realizacija ovog projekta, vrednog pet miliona evra, samo je deo našeg ambicioznog plana „Stvaramo budućnost zajedno sa prirodom“ kojim želimo da pokažemo čvrstu privrženost održivom poslovanju, društvenoj odgovornosti i očuvanju životne sredine.

U Srbiji smo prisutni od 2019. godine kada su Fabrika hartije Beograd i Avala Ada postale deo Smurfit Kappa grupe. Mi smo 36. zemlja u kojoj Smurfit posluje i deo smo velike porodice koju čini 48.000 zaposlenih širom planete. Dolazak vodećeg evropskog proizvođača papira i papirne ambalaže podrazumevao je i promenu pristupa u odnosu prema bezbednosti na radu, edukaciji zaposlenih, ekologiji, i prihvatanje određenih vrednosti koje jedna korporacija takvog renomea podrazumeva.

U Srbiji, Smurfit Kappa zapošljava u dve fabrike više od 650 ljudi. Smurfit Kappa d.o.o. bavi se proizvodnjom recikliranih ambalažnih papira, dok Smurfit Kappa Avala Ada pod istim krovom ima proizvodnju komercijalne i transportne ambalaže. Naši proizvodi potpuno su održivi, reciklabilni i razgradivi, što nam, verujemo, daje određenu prednost u odnosu na druge vrste pakovanja.

Dolaskom u Srbiju 2019. godine, Smurfit Kappa postavila je tri ključna cilja fabrici papira, prvi je povećanje bezbednosti na radu i briga o zaposlenima, drugi je dupliranje kapaciteta u proizvodnji, a treći ubrzano usklađivanje svih tehnoloških procesa sa ostalim fabrikama u Evropi, koji za cilj imaju očuvanje životne sredine.

Globalni cilj Smurfit Kappa grupe, koji ćemo, verujemo, ispuniti i na lokalu, jeste NET ZERO emisija do 2050. godine. Fabrika smo koja prerađuje 150.000 tona starog papira na godišnjem nivou, a proizvodni proces baziramo isključivo na reciklaži i jedan smo od najvećih „reciklera“ u ovoj oblasti u Srbiji i regionu. Siguran sam da je dostizanje ovog cilja, kako bismo generacijama iza nas ostavili čistiju planetu, realno i dostižno.

Ulaganjima u tehnološki proces, ličnu zaštitnu opremu i pre svega edukaciju zaposlenih, ali i naših partnera, imamo više od 600 dana bez povrede na radu.

Cilj nam je da svako od naših zaposlenih svoje zdravlje i bezbednost, kao i bezbednost svojih kolega, stavi na prvo mesto i o tome u svakom trenutku vodi računa.

Predstojeće investicije, koje nam i pored globalne ekonomske krize predstoje u naredne dve godine, znatno će nas približiti krajnjem cilju, a to je proizvodnja 200.000 tona ambalažnih papira, proizvedenih od 220.000 tona stare hartije.

Kako bismo kvalitetno upravljali procesom prečišćavanja otpadnih voda i imali parametre koji su bolji od onoga što propisuje Evropska zakonska regulativa, odlučili smo da pokrenemo najsavremeniju tehnologiju za prečišćavanje otpadnih voda.

Ovaj projekat prvi je u nizu velikih projekata koje imamo u planu, a imaju direktan uticaj na životnu sredinu. Sledeći koraci su investicije u kotlovska postrojenja, iskorišćenje biogasa i iskorišćenje solarne energije u procesu dobijanja električne energije.

Da je kompanija u potpunosti okrenuta održivom razvoju, govore i manji projekti koje u kontinuitetu sprovodimo od dolaska Smurfit Kappa u Srbiju. Jedan od nama jako dragih projekata je projekat „Papirni park“, kada smo proslavljajući 100 godina postojanja fabrike, zasadili sto sadnica u beogradskom parku Ušće. Verujemo da će generacije koje dolaze uživati u ovom parku u hladu naših stabala.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.