
AstraZeneca je objavila pozitivne rezultate studije MATTERHORN, koja je pokazala da kombinacija hemoterapije FLOT (fluorouracil, leukovorin, oksaliplatin i docetaksel) i imunoterapijskog leka ove kompanije značajno poboljšava ishode pacijenata sa jednim od najsmrtonosnijih karcinoma – rakom želuca i gastroezofagealnog spoja.
Rak želuca je peti najsmrtonosniji rak u svetu, sa gotovo milion novih slučajeva godišnje, a stopa petogodišnjeg preživljavanja ostaje niska zbog visokog rizika od recidiva bolesti.
Studija MATTERHORN pokazala je da kombinacija imunoterapije i hemoterapije gotovo utrostručuje stopu potpune remisije u poređenju sa samom hemoterapijom (19% prema 7%).
Iako se konačni rezultati još čekaju, preliminarni podaci ukazuju na trend poboljšanja ukupnog preživljavanja (OS) kod pacijenata koji su primali kombinovanu terapiju.
MATTERHORN je prva globalna, randomizovana faza III studija koja je dokazala superiornu preživljavanje bez događaja (EFS) u odnosu na standardnu terapiju u ovoj oblasti.
Glavna istraživačica, dr Jelena Janjigian iz Memorijalnog Sloan Ketering centra, izjavila je da će FLOT plus durvalumab postati novi standard lečenja u preoperativnoj terapiji raka gastroezofagealnog spoja, čime se menja dosadašnji pristup u korist ciljane terapije.
Dr. Janjigian je naglasila da je uspeh studije postignut zahvaljujući pacijentima i njihovim negovateljima, koji su svojim učešćem omogućili napredak u lečenju raka.
AstraZeneca je potvrdila da će dalja analiza ukupnog preživljavanja biti predstavljena na velikim medicinskim događajima, što će pružiti dodatne uvide u dugoročne koristi ove terapije.
Monoklonsko antitelo kompanije, koje blokira protein PD-L1 i poboljšava imuni odgovor organizma na tumor, već je odobreno za različite vrste karcinoma, uključujući rak pluća, žučnih puteva i jetre
U okviru studije MATTERHORN, pacijenti su primali imunoterapijski lek u kombinaciji sa FLOT hemoterapijom pre operacije, a zatim i nakon operacije u kombinaciji sa hemoterapijom i kao monoterapiju.
Rak želuca i gastroezofagealnog spoja ostaju izazov u onkologiji, s obzirom na visoku stopu recidiva i nisku stopu preživljavanja. Očekuje se da će rezultati MATTERHORN studije imati značajan uticaj na globalne smernice lečenja, pružajući novu nadu pacijentima s operabilnim stadijumima bolesti.