Nauka je već dokazala, ostalo je na nama

Budućnost bez duvanskog dima je realnost, samo je pitanje kojom brzinom će se svet kretati u tom pravcu. Šta može da se učini da ta realnost dođe brže i ko su oni koji u tome imaju ključnu ulogu, bila su pitanja ovogodišnje konferencije Technovation koju je organizovao Philip Morris International u  svom istraživačko-razvojnom centru Cube u Neušatelu, u Švajcarskoj.

Jedan od centralnih govornika na konferenciji bio je Jacek Olczak, CEO kompanije PMI koji je istakao da je ideja o transformaciji duvanske industrije proistekla iz dubokog uvida u štetnost pušenja, sa jedne strane, ali i činjenice da mnogi pušači neće odustati od ove štetne navike, uprkos svemu. Ovo je bio neposredni povod za kompaniju da putem tehnoloških inovacija i naučnih istraživanja, ponudi svetu bolje alternative koje će postati zamena za tradicionalne cigarete i tako doprineti smanjenju štetnosti od duvanskog dima.

Postoji niz tržišta koja su brzo i uspešno prihvatila koncept smanjenja štete, poput Švedske, gde su bezdimne alternative već široko prihvaćene i koja je na putu da bude klasifikovana kao država bez dima 2023. godine. Ovo je postignuto zahvaljujući tome što je sproveden regulatorni okvir koji jasno diferencira tradicionalne cigarete, u odnosu na bezdimne alternative. Na tržištu Japana, PMI bezdimne alternative su se pojavile 2014. godine, a danas je više od 30% bivših pušača koji su prešli na inovativne i manje štetne alternative. „Ono što je pred nama kao moguća realnost jeste da za 10 godina pušenje može biti potpuno iskorenjeno ili svedeno na minimum, ukoliko se svi pridržavaju koncepta smanjenja štete (tobacco harm reduction), istakao je Olczak. Međutim, on ističe i to da skeptičan stav prema inovacijama predstavlja prepreku bržem napretku.

Trenutne sumnje prema bezdimnim alternativama, Tommaso Di Giovanni, potpredsednik globalnih komunikacija u PMI, uporedio je sa debatom o sigurnosnom pojasu u Švajcarskoj koja je trajala punih 12 godina, pre nego što je usvojena kao sigurnosni standard koji je potom spasao milione života.

Di Giovanni je istakao je da je PMI jedina kompanija koja se obavezala da će preduzeti sve potrebne korake kako bi transformisala sopstvenu industriju u korist boljih alternativa.

Naglasio je da je kompanija sprovela više od 500 nezavisnih istraživanja u prethodnih pet godina koja potvrđuju naučne dokaze o koristima bezdimnih alternativa u odnosu na pušenje tradicionalnih cigareta. Di Giovanni je rekao da je važnost regulatorne politike u tome da ista treba da prati naučne i tehnološke napretke i pravi diferencijaciju između tradicionalnih cigareta i bezdimnih alternativa kao što to čini i nauka. “Ambicija PMI-a je da portfolio kompanije bude većinski bez dima, pri čemu ovi proizvodi već sada čine preko 36% ukupnih neto prihoda“, rekao je on.

Prema postojećim naučnim dokazima, dim tradicionalnih cigareta je taj koji izaziva bolesti povezane s pušenjem, dok  bezdimne alternative koje zagrevaju, a ne sagorevaju, sadrže čak 95% manje štetnih materija. „Osporavati naučno utemeljene činjenice o manjoj štetnosti bezdimnih alternativa je isto kao da osporavate da je dva plus dva jednako četiri,“ rekao je Olczak.

Ove naučne činjenice moraju biti dostupne javnosti i korisnicima, u cilju zaštite javnog zdravlja. Iako je najbolja odluka prestati sa pušenjem, za one odrasle koji bi inače nastavili da puše, nauka i tehnologija nude bolju alternativu i to treba da se komunicira jasno, saglasni su stručnjaci.

Istraživanja sa svetskog tržišta pokazuju da su zemlje poput Italije, Japana, Novog Zelanda, Švedske, UK, SAD i drugih, koje su uvele inovativne regulatorne okvire u kontroli duvana zapravo ubrzale trend opadanja pušenja. Stoga se kao jedan od najvažnijih zaključaka sa konferencije navodi da je za unapređenje javnog zdravlja neophodno brže i masovnije uvođenje ovakvih regulatornih politika koje će podsticati pušače, najpre da prestanu sa pušenjem, a za one koji to ne žele, da pređu na manje štetne alternative.

Iako predstavnici PMI ističu da je reč o kompaniji koja je lider i nosilac transformacije duvanske industrije, ipak podstiču sve učesnike u javnom i poslovnom prostoru na dužnost da se ovaj proces ubrza kako bi se doprinelo javnom zdravlju ljudi širom sveta.

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.