Kako je Roman Abramovič finansirao Čelsi, pitanje je sad?

Tokom zajedničke istrage Gardijana i njegovih međunarodnih partnera došlo je do curenja dosijea o tajnim isplatama kojim su vrlo verovatno prekršena pravila o finansijskom fer-pleju, i koje bi, još verovatnije, mogle da dovedu do toga da Premijer liga Čelsiju oduzme bodove. Dokumenti otkrivaju niz uplata vrednih desetine miliona funti, koje su tokom deset godina prebacivane na Abramovičeve offshore račune.

Kako se čini, sve pomenute transakcije bile su obavljene u korist Čelsija, što nameće pitanje nalaze li se one na računima dostavljenim fudbalskim upravnim telima.

Među onima koji su od tih transakcija ostvarili benefite nalaze se i agent Edena Azara, pomoćnik Antonija Kontea i još nekoliko Čelsijevih zvaničnika, dok su ostale uplate, čini se, bile povezane s kupovinama Vilijena i Samjuela Etoa.

S obzirom na to da Premijer liga već istražuje Čelsijeve finansijske aktivnosti iz perioda 2012-2019, ove najnovije informacije (deo njih datira i pre naznačenog perioda) otkrivene u međunarodnoj istrazi poznatijoj kao Cyprus Confidential predstavljaju mogle bi klubu iz zapadnog Londona da zadaju ozbiljan udarac.

Kako je prodat Čelsi

Roman Abramovič je Čelsi kupio 2003. godine za 140 miliona funti i, zasuvši ga odmah ogromnom količinom novca, od njega preko noći pokušao da načini jedan od najboljih svetskih klubova. „Romanovo carstvo“, kako su mnogi nazivali period njegovog stolovanja Čelsijem, doživelo je krah tek kada je 2022. godine otpočela ruska invazija na Ukrajinu i tek nakon što je Abramovič stavljen pod sankcije Ujedinjenog Kraljevstva, što ga je na kraju i primoralo da proda klub.

Fajlovi poverljive kiparske istrage bacaju svetlo na tajne isplate povezane s najuspešnijim i najtrofejnijim momentima Romanovog mandata. Dosijei pokazuju da je 18. jula 2017. Abramovičeva kompanija Conibair Holdings, sa sedištem na Britanskim Devičanskim ostrvima, potpisala ugovor sa italijanskim fudbalskim agentom Federikom Pastorelom. Više izvora potvrdilo je Italijan bio veoma blizak Čelsijevom bivšem menadžeru Antoniju Konteu, čak je u nekoliko navrata i javno govorio o detaljima njegovog ugovora.

Conibair je pristao da Pastorelu plati 10 miliona funti za 75% udela u Excellence Investment Fund-u (EIF), smeštenom u američkoj saveznoj državi Delaver. Istog tog dana Čelsi je objavio da je Konte potpisao novi ugovor težak 9,6 miliona funti godišnje. Pastorelo je nakon toga odbio da prokomentariše da li su ta dva ugovora zaista povezana, rekao je samo kako „Konte nije njihov klijent“.

Slučaj edena azara

Tokom sezone u kojoj je Konte s Čelsijem uspeo da dođe do trofeja Premijer lige, Eden Azar postigao je 16 golova, što je svakako vrhunac njegovog sedmogodišnjeg boravka u Londonu.

Beligijski fudbaler se Čelsiju pridružio 2012. godine, došavši iz Lila za 35 miliona evra, nakon niza dugotrajnih i mukotrpnih pregovora s njegovim agentom Džonom Biko-Panekeom koji je navodno zahtevao proviziju od oko 6 miliona funti. Kiparski dokumenti otkrivaju da je 29. marta 2013. kompanija Leiston Holdings (takođe u vlasništvu Abramoviča i takođe smeštena na Britanskim Devičanskim Ostrvima) pristala da plati 7 miliona evra kompaniji pod nazivom Gulf Value FZE za pružanje „savetodavnih usluga […] u vezi sa […] sportskim istraživanjima i konsultacijama“. A ugovor u ime kompanije potpisao je pogađajte ko – Azarov agent, Biko-Paneke. Još uvek je nejasno da li je ova transakcija prijavljena FA-u i ostalim nadležnim fudbalskim organima.

Ko su braća Lemić

Azarov slučaj nije jedini koji je sporan. Tu je i Bertrand Traore. Prema kiparskim dosijeima, kompanija Leiston platila je milion funti bivšem klubu Traorea, ugovorom koji je potpisao njegov brat David, i to dva meseca nakon što je mladi fudbaler postao novi igrač Čelsija.

Fajlovi takođe otkrivaju da je najmanje 7 miliona evra potrošeno u periodu od 2005. do 2017. u poslovima povezanim sa Zoranom i Vladicom Lemićem. Lemić, inače glavni Abramovičev savetnik, navodno je bio jedna od ključnih figura u sklapanju transfera Arjena Robena, Branislava Ivanovića, Nemanje Matića i trenera Karla Anćelotija.

Uvid u posebne dokumente pokazuje i isplatu od 250.000 funti bivšem sportskom direktoru Čelsija Franku Arnesenu. Arnesen je za Gardijan rekao da bi obično očekivao da isplata, odnosno diskrecioni bonus, dolazi od Čelsija, a ne od neke druge kompanije, međutim kako kaže, nije znao za kršenje poreskih pravila.

Četiri vodeća sportska advokata rekla su za Gardijan da su neke od isplata možda prekršile pravila, uključujući propise Premijer lige i UEFA-e o finansijskom fer-pleju (FFP). FFP je uvela UEFA na početku sezone 2011/12 sa sličnim ograničenjima koje je dve godine kasnije usvojila i Premijer liga.

Mere su delimično usmerene na sprečavanje nepromišljene potrošnje koja bi mogla da ugrozi budućnost klubova. Ali pravila su takođe naprevljena tako da se spreči trend „bogatih dobrotvora“ koji ulivaju sopstveni novac u klubove kako bi „kupili“ uspeh. Ovaj trend, čije je Abramovič zaštitno lice, Arsen Venger nazvao je “finansijskim dopingom”. Otkriveni fajlovi impliciraju da su neke od transakcija možda prekršile pravila Premijer lige o transparentnosti finanija i pravila Fudbalskog saveza koja zahtevaju otkrivanje isplata agentima.

Šta je Finansijski fer-plej

Dosije takođe sugeriše da je Abramovič tajno finansirao napore da se ponište pravila FFP-a putem suda, ali na kraju bezuspešno. U februaru 2014, Abramovičev Leiston Holdings pristao je da plati 100.000 funti advokatu po imenu Žan-Luj Dipon, koji je osporio zakonitost i validnost FFP-a pred Evropskom komisijom.
Abramovičeva kompanija je izvršila uplate, otkrivaju fajlovi, za koje se veruje da su povezane sa vlasnikom kluba koji je nedugo zatim prodao dva igrača Čelsiju.

Tog leta Čelsi je u roku od samo dva dana doveo dve zvezde iz Anžija. Najpre je stigao kamerunski napadač Semjuel Eto, a zatim u kontroverznom transferu i napadač Vilijan. Brazilac je bio praktično jednom nogom u Totenhemu sve dok Abramovič navodno nije nazvao vlasnika Anžija Sulejmana Kerimova i tim jednim pozivom rešio sve.

Dva meseca ranije, Abramovičev Leiston Holdings pristao je da dvema Kerimovim ofšor kompanijama isplati 12 miliona evra za usluge skautinga i konsultovanja.

„Ovi navodi se odnose na prethodnu upravu kluba. Oni nemaju veze ni sa jednim pojedincem koji se trenutno nalazi u Čelsiju”, rekao je portparol londonskog kluba.

On je dodao i da su tokom kupovine kluba kupci postali svesni potencijalno netransparentnog i nepotpunog finansijskog izveštavanja o istoriji transakcija za vreme mandata prethodne uprave.

„Odmah po završetku kupovine, klub je dobroboljno prijavio ove stvari svim važećim fudbalskim regulatorima. U skladu sa osnovnim principima uprave kluba o potpunoj usklađenosti i transparentnosti, klub je proaktivno pomagao nadležnim regulatorima u njihovim istragama i nastaviće to da čini”, zaključio je portparol Čelsija.

Međutim, glavni akteri spornih poslovanja otkrivenih u kiparskim fajlovima (uključujuići i Abramovičeve predstavnike, Azarovog menadžera, Sulejmana Karimova i sve ostale), i dalje se nisu oglasili.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.