Studija kompanije Kaspersky o posledicama automatizacije pokazala je rastući nivo robotizacije u kompanijama koja može dodatno ugroziti sajber bezbednost. Skoro 80 odsto zaposlenih veruje da bi robote trebalo više koristiti, dok 69 odsto njih strahuje od hakovanja robota.

Robotika se koristi za upravljanje industrijskim kontrolnim sistemima, proizvodnim procesima i drugim informacionim tehnologijama menjajući ručni rad, i na taj način pozitivno utiče na efikasnost, brzinu, kvalitet i performanse. Imajući ovo na umu, kompanija Kaspersky sprovela je studiju kako bi saznala mišljenje zaposlenih u proizvodnim kompanijama i drugim velikim organizacijama širom sveta o posledicama automatizacije i povećane upotrebe robota. Cilj je bio da se prikupe mišljenja zaposlenih o bezbednosti korišćenja robota i automatizovanih sistema u njihovim kompanijama. Istraživanje je sprovedeno u 15 zemalja: SAD, Francuska, Italija, Nemačka, Španija, Južna Koreja, Japan, Singapur, Argentina, Brazil, Egipat, Južna Afrika, Saudijska Arabija, UAE, Turska i pokazalo je povećanje nivoa robotizacije u poslednje 2 godine. Četrdeset jedan odsto zaposlenih je rekao da njihove organizacije već koriste robote, dok 29 odsto organizacija planira da ih koristi u bliskoj budućnosti.

Istraživanje pokazuje da više od 50 odsto zaposlenih u kompanijama smatra da upotreba robota može da ubrza i poveća efikasnost proizvodnih procesa i smanji troškove, a 60 odsto veruje da robotizacija može da oslobodi ljude teških ili rizičnih obaveza, smanjenje rizika po život i zdravlje u budućnosti. Ovo će zauzvrat pomoći zaposlenima da izbegnu rutinske i dosadne obaveze i zadrže interesantnije i visoko plaćene pozicije (36 odsto).

Još jedan važan nalaz jeste da se rizici za sajber bezbednost povećavaju zbog robotizacije.

Većina ispitanika (69 odsto) veruje da roboti mogu biti hakovani, a 51 odsto zna za incidente poput ovih koji se dešavaju u njihovoj kompaniji ili drugim lokalnim preduzećima. Skoro polovina zaposlenih (44 odsto) veruje da nema dovoljno mera sajber bezbednosti za zaštitu robota u različitim industrijama.

„Sajber-fizički sistemi sve češće koriste industrijske robote kako bi povećali efikasnost proizvodnje. Međutim, nove tehnologije donose i nove sajber rizike jer su potencijalno ranjive na sajber pretnje. Kompanija Kaspersky kao svoju misiju vidi unapređivanje sajber-bezbednost radi poboljšanja robotskih tehnologija i njenih mogućnosti“, ističe Andrej Strelkov, šef linije proizvoda za industrijsku sajber bezbednost u kompaniji Kaspersky. „U našem istraživanju tražili smo od ispitanika da procene ne samo koliko su roboti zgodni i efikasni za upotrebu u proizvodnji, već i njihov nivo bezbednosti. Ispostavilo se da mnogi zaposleni veruju da korišćenje robota izaziva rizik. Namenska rešenja kao što je Kaspersky Industrial CyberSecurity mogu postati efikasan pomoćnik za zaštitu robotike u proizvodnji.”

Da bi vaši industrijski računarski sistemi bili zaštićeni od raznih pretnji, stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju:

  • Sprovođenje redovnih bezbednosnih procena OT sistema kako bi se identifikovali i eliminisali mogući problemi sajber bezbednosti.
  • Namenska rešenja kao što je Kaspersky Industrial CyberSecurity mogu postati efikasan pomoćnik i izvor jedinstvenih informacija koje se mogu primeniti, a koje nisu u potpunosti dostupne javnosti.
  • Pravovremeno ažuriranje ključnih komponenti OT mreže preduzeća; primena bezbednosnih ispravki i zakrpa ili primena kompenzacionih mera čim je to tehnički moguće je ključno za sprečavanje velikog broja incidenata koji bi mogao koštati milione zbog prekida proizvodnog procesa.
  • Korišćenje industrijskih rešenja kao što je Kaspersky Industrial Cybersecurity za čvorove sa EDR za blagovremeno otkrivanje sofisticiranih pretnji, istraživanje i efikasno otklanjanje incidenata.
  • Poboljšanje odgovora na nove i napredne zlonamerne tehnike izgradnjom i jačanjem veština timova za prevenciju incidenata, otkrivanje i reagovanje. Namenska obuka OT bezbednosti za IT bezbednosne timove i OT osoblje je jedna od ključnih mera koje pomažu da se to postigne.

Kompletna prezentacija sa rezultatima i više uvida u posledice automatizacije i povećane upotrebe robota dostupni su na linku.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.