Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u drugu fazu Mundobasketa, sa maksimalnim učinkom posle tri utakmice u grupi D – savladani su Angola, Filipini i Italija.

Utakmica protiv naših iskonskih košarkaških rivala bila je neizvesnija i zanimljivija od prva dva meča, iako je završena ubedljivom pobedom izabranika Aleksandra Đorđevića (92-77).

On je na parket izveo nešto jaču prvu petorku nego protiv Angole i Filipina. Počeli su: Jović, Bogdanović, Lučić, Birčević i Milutinov.

Čini se, da kao i u sastavu prve postave, u igri „Orlova“ postoji još mesta za napredovanje i da bi, kako je gotovo uvek od kada je Đorđevič selektor, forma biti podizana kako takmičenje bude prolazilo.

Utakmica protiv Italije donekle je pokvarila procente šuta za tri poena (10/24), koji su i dalje veoma visoki – reprezentativci pogađaju trojke sa 53 odsto uspešnosti.

Protiv Azura je malo opao i broj asistencija, što je bilo i očekivano s obzirom na težinu protivnika, ali je Srbija i u toj kategoriji jedna od najdominantnijih na turniru. Do sada su „Orlovi“ podelili 93 asistencije.

Od 12 odigranih četvrtina na prvenstvu, naši reprezentativci su u odbrambenom smislu lošije odigrali nešto više od jedne – prvu i deo druge deonice protiv Italije.

Đorđević je u sve tri utakmice pravio rukometne (iliti hokejaške) izmene, insistirajući na velikoj rotaciji, a jedini igrač koji je u bilo kojoj utakmici odigrao više od 30 minuta, bio je Bogdan Bogdanović (35:41 protiv Italije).

To ne čudi jer je Bogdanović i prva napadačka opcija Srbije u Kini. On je postigao 31 poen, ali je zanimljivo da je promašio više šuteva (i iz igre i sa linije za slobodna bacanja), nego što je bilo koji njegov saigrač uopšte uputio ka košu. Raduje to što je Bogdan očigledno namestio nišanske sprave kada je u pitanju šut za tri poena.

Čovek čije trojke zasigurno nisu deo plana A, ali je pogodio tri veoma važne protiv Italije je Stefan Jović. Odbrane od pik en rola Joviću najčešće idu ispod boka, a premda Srbija u Kini i ne insistira previše na igri dva na dva (u bukvalnom smislu da centar iz te igre završava napade), to potcenjivanje Jovićevog šuta ogleda se u tome što u brojnim rotacijama timovi biraju da njega ostave samog.

Iako je promašio prvi šut za tri poena, srpski plejmejker je pogodio tri naredna šuta i time kaznio takav defanzivni izbor Italije. To se događalo u prvom poluvremenu, u trenucima kada je Italija još uvek držala priključak.

Zanimljivo je da Jović nije najbolji asistent Srbije u Kini (Jokić je podelio 17 asistencija), a da je tu njegovu ulogu protiv Azura preuzeo Nemanja Bjelica.

Bjelica nije imao značajan poenterski učinak protiv Saketijevih izabranika, ali je uhvatio sedam skokova i podelio devet asistencija. Njegova svestranost bi u narednim utakmicama mogla da bude veoma važna.

Zanimljiv je podatak koji je otkrio OptaScore, da je Miroslav Raduljica prvi igrač od 1994. godine koji je postigao više od 10 poena isključivo sa linije penala. On je ubacio 12 poena, za nešto manje od osam minuta na parketu.

Srbiju čekaju dueli sa Portorikom i Španijom u drugoj fazi takmičenja.

Portoriko nije pokazao mnogo, a mučio se i protiv Tunisa u odlučujućoj utakmici za prolazak dalje. Sa druge strane, Španija, najveći evropski takmac Srbija u poslednjoj deceniji i duže, mučila se u jednom delu utakmice protiv Irana, ali to ne bi smelo da zavara „Orlove“.

Španci imaju jak i pre svega iskusan tim i utakmica protiv njih, svakako biće ključna za Srbiju.