(Beta) – Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit izjavio je danas da nisu tačne tvrdnje da je pitanje državne imovine u BiH rešeno u Dejtonu, navodeći da se to pitanje tek treba rešiti dogovorom svih strana u BiH.

„To je fundamentalno pitanje koje još treba rešiti u ovoj zemlji. Stoga je zaključak jednostavan – bh. političari, radite svoj posao“, naglasio je Šmit, saopšteno je iz OHR-a.

Da bi se došlo do rešenja pitanja državne imovine, ocenio je on, potrebni su tehnički i pravni razgovori koji vode do prihvatljivog i održivog rešenja raspodele imovine izmedju države, entiteta, distrikta Brčko, kantona i opština.

OHR i Savet za primenu mira u BiH (PIC) juče su formirali radnu grupu eksperata koja ima zadatak da izvrši pravnu analizu različitih aspekata koji se odnose na raspodelu imovine između države i drugih nivoa vlasti.

Visoki predstavnik u BiH dalje je rekao da entiteti nemaju pravo na otcepljenje od BiH i da postoje samo na osnovu Dejtonskog ustava.

„Suverenitet i teritorijalni integritet BiH su neupitni i odlučno odbacujem bilo kakve neodgovorne radnje u tom pogledu“, naglasio je Šmit.

Komentarišući dokument, koji su juče potpisale stranke vladajuće koalicije u RS, koji najavljuje jačanje entitetskih nadležnosti, kao i rasporedjivanje policije RS na medjuentitetsku liniju, visoki predstavnik je naveo da granice unutar BiH ne postoje i ne mogu postojati i da nikakve prepreke za slobodu kretanja unutar BiH nisu prihvatljive.

„Zadatak političara u BiH je da konačno u potpunosti provedu Dejton i da o njemu ne pričaju izmišljene gluposti. Poštovanje ustavnog poretka zemlje je kamen temeljac dugotrajnog mira, stabilnosti i napretka BiH“, istakao je Šmit.

Dodao je da je Ustav BiH sastavni deo Dejtonskog mirovnog sporazuma, a da su odluke Ustavnog suda BiH konačne, obavezujuće i da se moraju provoditi.

Savet za primenu mira u BiH je u februaru 2008. godine u Briselu utvrdio ciljeve i uslove koje BiH mora da ispuni pre okončanja mandata misije OHR-a u toj zemlji.

Prvi od ciljeva koje BiH treba da ispuni pre zatvaranja OHR-a je postizanje prihvatljivog i održivog rešenja raspodele imovine izmedju države i ostalih nivoa vlasti.

Nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun je 2005. godine doneo odluku o zabrani raspolaganja državnom imovinom, sve dok se to pitanje zakonski ne reši u parlamentu BiH.

Narodna skupština RS je nedavno usvojila zakon, prema kome je imovina na teritoriji tog bh. entiteta vlasništvo RS, ali je Ustavni sud BiH ovaj zakon stavio van snage.

Bošnjački političari navode da je jedini vlasnik imovine država BiH.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.