Kineski lider Si Đinping izjavio je da je Kina voljna da sarađuje sa Sjedinjenim Američkim Državama, s obzirom na spremnost obe strane da prevaziđu razlike kako bi odgovorile na globalne izazove.

U zvaničnom pismu upućenom SAD, Si je rekao da će u narednom periodu biti za čitav svet biti ključno hoće li dve zemlje uspeti da pronađu zajednički jezik. On je pozvao na stabilnle bilateralne odnose koje bi trebalo graditi na međusobnom poštovaanju i mirnoj saradnji, prenosi Gardijan.

Ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji trenutno se priprema za odlazak u SAD. To će biti susret od najvećeg državnog značaja sve do susreta Si Đinpinga i Bajdena koji se očekuje sledećeg meseca u San Francisku.

„Kineski posmatrači veruju da će poseta Vanga biti uvertira za mogući sastanak šefova dveju država, ali Vašington treba da uloži konkretne napore kako bi ublažio zabrinutost Pekinga i pokazao iskrenost”, objavio je kineski Global Times.

U svetlu potencijalnog odmrzavanja odnosa, kineski zvaničnici su u sredu srdačno pozdravili guvernera Kalifornije Gevina Njusoma. On boravi u Kini nedelju dana kako bi se zalagao za poboljšanje saradnje u oblasti klimatskih promena. Vang je rekao da njegova poseta „postavlja čvrste temelje, širi nadu i otvara budućnost“.

Tenzije između zemalja su porasle poslednjih godina, a pokušaji da se odnosi poprave prekinuti su špijunskim skandalom u januaru, kada su američke vlasti oborile balon za koji su tvrdile da je kineska špijunska letelica u američkom vazdušnom prostoru.

Kineski državni mediji najavili su da će Vang razgovarati o sukobima u Gazi i Ukrajini, kao i o pogoršanju tenzija sa Filipinima oko Južnog kineskog mora.

Blinken je u utorak rekao Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija da će u razgovoru sa Vangom pokušati da radi na sprečavanju širenja rata između Izraela i Hamasa. Američki zvaničnici žele da Peking iskoristi svoj uticaj na Iran i druge zemlje na Bliskom istoku kako bi sprečio širenje sukoba.

Džon Alterman, iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, rekao je da je Kini, kao velikom potrošaču nafte, u interesu da spreči direktnu konfrontaciju između SAD i Irana.

„Očekujem da će Kina želeti mesto u pregovorima kada se borba Izraela i Hamasaa reši, ali ne osećaju veliku potrebu da ubrzaju rešavanje sukoba”, rekao je on.

Izraelska opsada Gaze kao odgovor na napade Hamasa izazvali su gnev u većini muslimanskih zemalja, a Vašington strahuje da bi to moglo dovesti do šireg sukoba. Kina je, ipak, u više navrata pozivala na uzdržanost i prekid vatre.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.