Uz sve veći broj online šahista, povećava se i rizik od sajber napada na iste. Stručnjaci za sajber bezbednost kompanije Kaspersky otkrivaju da su šahisti bili na meti niza različitih napada sajber kriminalaca koji šire maliciozne i neželjene mobilne programe čak i na Google Play prodavnici 一 trojanci i ransomware-i prerušeni u šahovske aplikacije za računare i mobilne uređaje.

Tokom poslednje decenije, svet šaha brzo je rastao sa sve više platformi i aplikacija za obuku koje se pojavljuju online, kao i brojnim globalnim turnirima organizovanim u digitalnim formatima. Međutim, ovakav razvoj šaha izazvao je i interesovanje sajber kriminalaca, koji pokušavaju da prevare onlajn šahiste raznim trikovima.

Kako šahisti neprestano uče nove taktike koje im mogu obezbediti pobedu, oni često preuzimaju aplikacije za svoje računare i mobilne uređaje, često sa nepouzdanih sajtova. Pod maskom ovih aplikacija često mogu biti skrivene zlonamerne datoteke. Prema najnovijim statistikama kompanije Kaspersky, u 2022. godini sajber kriminalci pokušali su 139.203 napada na preko 12.000 šahista.

U većini analiziranih slučajeva, istraživači kompanije Kaspersky otkrili su programe za preuzimanje koji sa sobom mogu da instaliraju i druge neželjene programe kao i one zlonamerne putem kojih mogu omogućiti sajber kriminalcima da prikupe detalje kreditne kartice, akreditive, modifikuju podatke ili ometaju rad računara. Najviše napadnutih šahista detektovano je u Rusiji, Nemačkoj Indiji, Brazilu i Vijetnamu.

Jedan konkretan primer zaražene aplikacije, jednostavno nazvane „Šah”, pronađen je na Google Play prodavnici, ali je brzo uklonjen. Izvan Google Play-a, prevaranti takođe aktivno šire mobilni malver i reklamni softver preko nepouzdanih sajtova. Jedna od aplikacija otkrivena ove godine slala je SMS poruke sa telefona zaraženog korisnika. Drugi, kao i datoteke većine napadača skrivenih iza šahovskih aplikacija je adver koji periodično otvara reklamne kartice u pretraživaču protiv volje korisnika, oponašajući aplikaciju iz stvarnog života pod nazivom „Chess Pro“ koja je putem Google Play prodavnice preuzeta više od 100.000 puta.

Legitimna aplikacija sa više od 100.000 preuzimanja koja je kriminalcima služila kao maska za prevare

„Svet šaha se dramatično promenio poslednjih godina, postao je digitalizovan, sa treninzima, pa čak i međunarodnim šampionatima koji se održavaju online, omogućujući igračima da dele iskustva na globalnom nivou i međusobno se takmiče. Međutim, popularnost šaha koriste napadači, distribuirajući hiljade zlonamernih datoteka prerušenih u šahovske. Veoma je bitno biti na oprezu i zapamtiti osnovna pravila sajber bezbednosti kako ne biste postali žrtva sajber kriminalaca, bilo da se radi o fišing mail-ovima ili sumnjivim mobilnim aplikacijama koje samo oponašaju šah“, komentariše Igor Golovin, stručnjak za bezbednost kompanije Kaspersky.

„Svet šaha decenijama se prebacuje i na digitalnu sredinu — jedna od prvih kompjuterskih igara ikada bio je šah. Međutim, nedavno je napravljen digatalni skok, i to ne samo u običnom svakodnevnom šahu, već i u šahovskom obrazovanju, takmičenjima koji su na visokim nivoima, šahovskim klubovima, školama itd. Na primer, naša platforma FIDE – online arena za e-igre svakog meseca organizuje preko 600 turnira. Tehnologija trenutno menja svet šaha, tako da će igrači biti spremni da odgovore na te izazove“, komentariše Ilya Merenzon, izvršni direktor World Chess-a.

Kompanija Kaspersky je zvanični sajber bezbednosni partner FIDE svetskog šampionata za 2023. godinu, događaja od najvećeg značaja za svet šaha koji se održava od 7. aprila do 1. maja u Astani, Kazahstan.

Kako biste se sačuvali od pretnji, kompanija Kaspersky predlaže sledeće:

● Proverite dozvole aplikacija koje koristite i dobro razmislite pre nego što ih dozvolite, posebno kada su u pitanju dozvole visokog rizika, kao što je dozvola za korišćenje usluga pristupačnosti.

Pouzdano bezbednosno rešenje može vam pomoći da otkrijete zlonamerne aplikacije i reklamni softver pre nego što počnu da čine loše vašem uređaju.

● Korisnici iPhone-a imaju pojedine kontrole privatnosti koje obezbeđuje Apple, a koje korisnicima obezbeđuju mogućnost da blokiraju pristup aplikacija fotografijama, kontaktima i GPS funkcijama ako smatraju da su te dozvole nepotrebne.

● Ažurirajte svoj operativni sistem i važne aplikacije kako ažuriranja postanu dostupna. Mnogi bezbednosni problemi se mogu rešiti instaliranjem ažuriranih verzija softvera

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.