Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) nedavno je, u saradnji sa Nacionalnim CERT-om Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL), sproveo istraživanje na temu bezbednosnih rizika i svesti korisnika o tome. Činjenica da je udeo internet korisnika u Srbiji 2012. iznosio manje od 50% populacije, a danas iznosi 74%, s jedne strane ohrabruje, jer je internet sve prisutniji u Srbiji, ali s druge strane, bezbednosne pretnje vrebaju sa interneta sve veći broj ljudi. Rezultati istraživanja nam govore da je najveći broj internet korisnika manje ili više upoznat sa bezbednosnim rizicima kao što su prevara (63,2%), zlostavljanje (59,6%), virusi (57,9%), krađa podataka (56,9%) itd., mada je čak 60% ispitanika navelo da je bar jednom bilo zaraženo virusom, a 19,7% njih da je bar jednom kliknulo na link koji su imejlom dobili od nepoznate osobe. Ova disproporcija između informisanosti i situacije „na terenu“ je zabrinjavajuća.

Dodatno zabrinjava podatak da čak 27,8% korisnika interneta priznaje da ne zna ništa o „kidnapovanju“ internet domena, što je i do 10 puta veći procenat nego kod nekih drugih bezbednosnih rizika. Zašto je to tako ozbiljna pretnja? Godišnje se izvrši više stotina miliona uspešnih napada na domene, pri čemu se oni preusmeravaju ka serverima i servisima koje kontrolišu napadači. Pritom, pored sajtova mogu biti pogođeni i servisi e-pošte, kao i svi drugi internet servisi povezani sa „kidnapovanim“ domenom, što često dovodi do krađe osetljivih poslovnih i privatnih podataka. Analize su pokazale da „kidnapovani“ domeni nisu imali nijednu vrstu zaštite, što ih je činilo lakim plenom za napadače. Imajući u vidu važnost domena za razvoj onlajn poslovanja u Srbiji, RNIDS je za .rs i .срб domene obezbedio čak tri načina zaključavanja, čija primena internet može učiniti mnogo bezbednijim okruženjem.

Najveći broj internet korisnika je manje ili više upoznat sa bezbednosnim rizicima kao što su prevara (63,2%), zlostavljanje (59,6%), virusi (57,9%), krađa podataka (56,9%) itd., mada je čak 60% ispitanika navelo da je bar jednom bilo zaraženo virusom, a 19,7% njih da je bar jednom kliknulo na link koji su imejlom dobili od nepoznate osobe

U narednom periodu čeka nas Srpski forum o upravljanju internetom (IGF Srbija) koji će biti održan 26. maja u Domu omladine, u organizaciji RNIDS-a, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Diplo fondacije, Internet društva Srbije (ISOC), ogranak Beograd, i kompanije Gransy, a uz podršku kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Share fondacije i drugih. U pitanju je jedan od prvih multiakterskih događaja ovog tipa u Srbiji, na kom će predstavnici zainteresovanih sektora imati priliku da iznesu svoja viđenja na aktuelna pitanja, pri čemu je jedan deo programa ostavljen na izbor internet zajednici. S tim u vezi, bio je objavljen javni poziv predstavnicima državnog i privatnog sektora, civilnog društva, internet zajednice i akademskih organizacija, kao i svim zainteresovanima da se već na početku uključe u razgovor i predlože teme koje će biti deo programa i predmet diskusija predstojećeg foruma.

Kada je realizacija skupova u pitanju, pandemija je tu nametnula određeni standard, tako da sada i kad imamo uslove za skup uživo, hibridnu formu, nekako, podrazumevamo. Shodno tome, ovaj forum će biti organizovan uživo, ali uz onlajn komponentu, tako da će učesnicima biti omogućeno da iznesu svoje stavove bez obzira na to da li su u mogućnosti da dođu u Dom omladine ili ne. Ova nacionalna inicijativa se organizuje u okviru globalnog Foruma o upravljanju internetom (IGF) pod okriljem Ujedinjenih nacija, a u skladu sa Strategijom razvoja informacionog društva i informacione bezbednosti u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. Upravljanje internetom predstavlja kompleksan pojam i tiče se razvoja i primene zajedničkih principa, normi, pravila i postupaka u odlučivanju i formiranju programa koji definišu razvoj, evoluciju i korišćenje interneta, od strane svih zainteresovanih u njihovim specifičnim ulogama.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.