Svedoci smo da cene električne energije u Evropi rastu već nekoliko godina, a sva trenutna geopolitička dešavanja samo su dodatno uticala na njihov skok. Znatna poskupljenja u Evropi počela su već sredinom 2021. godine, što je dovelo do toga da industrije na kontinentu, naročito one čiji proizvodi u velikom procentu zavise od električne energije ili gasa (metali, petrohemijska industrija, đubriva, građevinski materijal…), postanu nekonkurentne.

Pre najnovijih geopolitičkih dešavanja, Evropa je započela sprovođenje Zelene agende, koja je podrazumevala gašenje velikih nuklearnih i termoelektrana, što se značajno osetilo tokom 2021. godine, kad nije bilo moguće nadomestiti manjak iz obnovljivih izvora, a nije bilo moguće osloniti se na tradicionalne izvore. Taj procep se širio, čemu je doprinela meteorološka situacija od ove godine – suša u zapadnoj Evropi, nedostatak vetra, niski vodostaji, što je sve dovelo do toga da cene skoče čak 10 do 12 puta. Gas je u međuvremenu znatno poskupeo, što je dovelo do pada njegove potrošnje, a kako se gas koristi i za proizvodnju električne energije i zbog načina kako se utvrđuju cene na evropskom tržištu, gde je povezana cena gasa sa cenom električne energije, to je dovelo do još većeg poskupljenja električne energije. Ove cene su značajno uticale na ubrzanje inflacije u Evropi.

Zbog neophodnosti da energija bude uvek i svima dostupna, kao i zbog činjenice da nijedan drugi sistem bez struje ne može da radi, najvažniji infrastrukturni sistem jedne zemlje je elektroenergetski sistem. Dugoročno je veoma važno da se energetski sistemi digitalizuju, kako bi pratili potrebe tržišta, radili efikasno i bili spremni da reaguju u realnom vremenu. Fleksibilnost u upravljanju distributivnom mrežom je neophodna da bi se priključili novi obnovljivi izvori, punjači za električna vozila, baterije, a u isto vreme omogućilo sigurno i kvalitetno napajanje potrošača.

Poslednjih godina postalo je jasno da samo kompanije koje budu vodile računa da uz minimalan utrošak energije postignu maksimalne rezultate i koje uspeju da svojim partnerima nametnu takav model, imaju budućnost. Pored toga, preduzeća kroz renesansu digitalizacije i transformacije, imaju priliku da privuku mlade, kojima je održivost jedan od prioriteta. Mi u kompaniji Schneider Electric nudimo niz rešenja za energetsku uštedu, zahvaljujući našim proizvodima i optimizaciji softverskim rešenjima koja obezbeđuju velike mogućnosti da se uz skromne investicije postigne održivost poslovanja. Primenjujući rešenja koja posedujemo, uspešno smo odgovorili na sve izazove koji su bili postavljeni pred nas prethodnih godina u različitim industrijskim segmentima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.