Predsednik Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država Kevin Mekarti najavio je da će protiv aktuelnog predsednika Džoa Bajdena pokrenuti istragu o impičmentu, jer su, kako tvrdi, neka od istraživanja koja su republikanci nedavno sproveli otkrila Bajdenovu umešanost u koruptivne radnje, kao i to da je u periodu od 2009. do 2017. (dok je još bio potpredsednik SAD-a) profitirao od poslovnih poduhvata njegovog sina.

Glavna optužba republikanaca s kojom se Bajden suočava odnosi se na period u kom se njegov sin Hanter nalazio u upravnom odboru ukrajinske energetske kompanije BURISMA, i Džoove napore da se ukrajinskom državnom tužiocu Viktoru Šokinu uruči otkaz zbog, kako je tadašnji u plavo obojeni vrh Sjedinjenih Država uveravao, selektivnosti prilikom istrage koju je zbog pranja novca i izbegavanja plaćanja poreza pokrenuo protiv Mikola Zločevskog (vlasnika pomenute firme). U zvaničnoj poseti Ukrajini Džo Bajden je tada “ucenio” bivšeg predsednika te zemlje – Petroa Porošenka – da će SAD povući planiranu novčanu pomoć ukoliko Šokin ekspresno ne bude sklonjen s funkcije, pa je Šokin, naravno, brže-bolje i bio sklonjen.

Dugo su se republikanci razmetali tonskim zapisima koji dokazuju da je Bajden pogurao smenu Viktora Šokina isključivo kako bi zaštitio sina, dugo su preteći upirali prstom u FBI dokument u kom jedan od doušnika navodno tvrdi kako je šef BURSIME rekao da “jednom Bajdenu treba dati 5 miliona, a drugom još 5”, ali od tih dokaza i dalje nema ni traga ni glasa, pa mnogi sumnjaju u njihovo postojanje.

Iako je Mekarti ranije nagovestio da će se istraga o opozivu odvijati “glasanjem  u Domu naroda, a ne uzimanjem izjave od jedne osobe“, činjenica da je vest o pokretanju istrage o opozivu obznanio samo nedelju i po kasnije, i to bez glasanja u Predstavničkom domu, ukazuje na to da verovatno nema podršku. Republikanci su izrazito podeljeni oko ideje o pokretanju istrage o impičmentu protiv Bajdena, i deluje da je trenutno mnogo više njih protiv nego li uz Mekartija, ali i uprkost tome, on je već upregao odbore za pravosuđe, nadzor i načine i sredstva i oni su već otpočeli s istragom. Sva tri odbora održala su pojedinačna saslušanja u vezi s navodnim zločinima koje je porodica Bajden počinila, a njihovi predsedavajući pokrenuli su i zajedničku istragu u Ministarstvu pravde.

A šta predsednik Bajden kaže na sve to?

“Pravo da vam kažem, ne znam zašto žele da pokrenu istragu o impičmentu protiv mene, ali znam da žele. Jedini razlog koji mi pada na pamet jeste da žele da me opozovu kako bi zatvorili vladu”, rekao je Bajden u svom prvom javnom komentarisanju pokretanja istrage, i pritom uopšte nije delovao zabrinuto. “Vidite”, nastavio je, “ja imam posla. Ustajem svakog dana fokusiran na posao, ne na impičment. Stvarno imam posla. Svakog dana moram da se bavim pitanjima koja u velikoj meri utiču na američki narod”.

Mekartijevo pokretanje istrage o impičmentu, čak iako oko nje ne može da okupi ni članove sopstvene stranke, u neku ruku deluje kao očajnički pokušaj preusmeravanja pažnje javnosti sa Donalda Trampa i optužbi s kojima se on suočava na Džoa Bajdena. Tvrda struja Republikanske stranke nedeljama je pritiskala Mekartija da otvori istragu protiv Bajdena i pokrene impičment. Kako piše BBC, kongresmen sa Floride Met Gec, inače blizak saveznik bivšeg predsednika Donalda Trampa, išao je čak dotle da je Mekartiju zapretio predlaganjem glasanja za njegovo smenjivanje sa mesta predsedavajućeg Predstavničkog doma ako ne pokrene istragu o opozivu. Novi predsednički izbori u Sjedinjenim Džravama su sve bliži, a kako CNN-ova nedavno sprovedena anketa otkriva, 61 odsto Amerikanaca smatra da je Bajden u nekoj meri umešan u koruptivne radnje svog sina, i čitava ova halabuka koju je Mekarti podigao mogla bi dodatno da poveća taj procenat i okrnji podršku koju aktuelni predsednik ima.

Bilo kako bilo,  izgledi da ovaj impičment uspe gotovo da ne postoje. Pre nego što ode u Senat gde mora dobiti dvotrećinsku većinu, za impičment prvo mora da glasa 51% članova Predstavničkog doma. S obzirom na to da ni sami republikanci ne mogu da se usaglase oko pokretanja istrage o opozivanje predsednika koji dolazi iz redova najljućeg rivala, impičment bi, čak i da se  nekim čudom domogne Senata, tamo naišao na demokratsku većinu i potpuno se izjalovio.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.