Nikotinske vrećice stručnjaci svrstavaju u proizvode smanjene štetnosti u odnosu na tradicionalne cigarete

 

U poslednjih godinu dana u centar pažnje naše javnosti, ali i regiona, došla je informacija kako je određeni deo populacije, a neretko i oni jedva punoletni, počeli da koriste „snus“ – vrećice duvana za oralnu upotrebu, koje su osim u Švedskoj, zabranjen proizvod širom EU. Međutim, pisanja o snus-u usmerila su kritike prema drugom, naoko sličnom proizvodu – nikotinskim vrećicama, koje su sasvim druga kategorija proizvoda nove generacije.

Važno je naglasiti razliku: nikotinske vrećice ne sadrže duvan i one su proizvod koji se svrstava u proizvode smanjene štetnosti u odnosu na tradicionalne cigarete. Takvi proizvodi nove generacije, bez sagorevanja duvana, imaju važnu ulogu u borbi protiv pušenja, a po mnogima su i vid pomoći, koji deluje kod smanjenja, ali i potpunog prestanka pušenja.

Kako bismo doprineli javnoj diskusiji, s obzirom na to da se kao korisnici navode nekada i maloletnici, ispitali smo kako se mogu iskoristiti prednosti alternativnih proizvoda kao što su nikotinske vrećice isključivo kod odraslih pušača, a na koji način je najbolje sprečiti korišćenje tih proizvoda od strane maloletnika.

Stručnjaci su saglasni da, imajući u vidu da je reč o proizvodu koji sadrži nikotin, neophodno je da bude apsolutno nedostupan maloletnicima, što dalje vodi do zaključka da je potrebna bolja regulativa i edukacija. Dakle, neophodna je regulativa koja se bazira na proceni rizika, odnosno zakonski okvir koji prepoznaje potencijal nikotinskih vrećica i ostalih alternativnih proizvoda bez dima u poređenju sa duvanskim proizvodima za pušenje.

Prema novom Nacrtu Zakona o duvanu koje je Ministarstvo finansija stavilo na javnu raspravu, uskoro će konačno biti zabranjena prodaja vape, puff uređaja i nikotinskih vrećica maloletnicima, dok će snus biti u potpunosti zabranjen na našem tržištu. Očekuje se da Zakon bude usvojen do kraja godine. Imajući u vidu da se tržište duvanskih proizvoda kontinuirano menja idući u smeru razvoja novih i alternativnih proizvoda, dokazano manje štetnosti, čini se da je država preduzela ispravne korake i uvažila neophodnost jasne regulacije za ovakve proizvode.

U svakom slučaju, nikotinski proizvodi za oralnu upotrebu predstavljaju sledeću generaciju nikotinskih proizvoda bez dima i duvana.

Prema izvještaju Komisije za oralni nikotin iz 2020. godine, koncept smanjenja štete potvrđen je u članku 1. Okvirne konvencije Svetske zdravstvene organizacije o kontroli duvana (FCTC). U kontekstu konzumacije duvanskih i nikotinskih proizvoda od strane punoletne populacije, kategorizacija prema štetnosti je od najštetnijeg sagorevanja duvana do proizvoda mnogo niže štetnosti –  upotrebe nikotina bez dima sa ili bez duvana, u šta spadaju „vape proizvodi“ i savremeni proizvodi za oralnu konzumaciju, kao i duvan za zagrevanje.

Dakle, u pitanju je kategorija proizvoda koja ima sve preduslove da postane faktor promene u kontroli duvana i smanjenju štetnih posledica po zdravlje. Trend prelaska isključivo odraslih osoba sa cigareta na alternativne bezdimne proizvode, u koje spadaju e-cigarete, grejani duvanski proizvodi i nikotinske vrećice, bio bi koristan za javno zdravlje, pokazuju svetske studije kao što je studija Eurobarometra iz 2021.godine.

Prema navedenoj studiji, 57 odsto evropskih pušača ili bivših pušača upravo je korišćenjem e-cigareta uspešno prestalo ili smanjilo pušenje (30 odsto korisnika e-cigareta potpuno je prestalo da konzumira tradicionalne cigarete, a još 27 odsto je smanjilo konzumaciju duvana). Pritom, izveštaj naručen za Evropsku komisiju pokazao je da je 54 odsto osoba starijih od 26 godina kao razlog za korištenje e-cigareta navelo „pokušaj prestanka ili smanjenja konzumacije drugog duvanskog proizvoda“.

Nikotinske vrećice nude slične prednosti javnom zdravlju, jer brojne studije potvrđuju da je nivo toksičnosti niži nego u proizvodima koji sadrže duvan.

Dakle, postoji jasna razlika između snus-a i nikotinskih vrećica, koje odrasli pušači najčešće koriste kao zamenu prilikom odvikavanja od tradicionalnih cigareta. Posao države je da spreči dostupnost ovih proizvoda maloletnicima, te da punoletnim potrošačima, koji i dalje ne žele da se odreknu loših navika, omogući što više korisnih informacija o alternativama koje nudi koncept smanjenja štetnosti kod različitih kategorija novih proizvoda.

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.